Dokáže „oživit“ hlas dávno zemřelých herců, napsat seminární práci, která je k nerozeznání od toho, jak by ji psal živý student, debatovat o filozofických otázkách, či do pár sekund vytvořit obraz na jakékoliv zadané téma.

Umělá inteligence a její schopnosti jsou tématem posledních měsíců. Lidé ji využívají nejen k zábavě, firmy ji začleňují do pracovního procesu, a dokonce už i první česká vysoká škola (jedna z fakult Vysoké školy ekonomické v Praze) s ohledem na umělou inteligenci nahradila odevzdávání klasických bakalářských prací jinou formou ukončení studia.

Hollywoodští herci se netají obavami z nástupu umělé inteligence: 

Z laického pohledu se může zdát, že je všehoschopná. Je to ale opravdu tak? Co se nedokáže naučit? Proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení technického Pavel Kordík v dalším díle seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí odhaluje, že umělá inteligence se toho musí naučit ještě spoustu a mnoho věcí stále neovládá.

Lidé nad ní stále mají navrch. „Jedním z klíčových omezení současných systémů umělé inteligence (AI) je jejich nedostatek schopnosti provádět systematické uvažování a plánování, což je v příkrém kontrastu s lidskou schopností strategického myšlení a rozhodování,“ uvedl Kordík.

100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník 100 otázek a odpovědí

Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Podle něj také umělá inteligence stále nemá efektivní krátkodobou a dlouhodobou paměť, která by se vyrovnala té lidské. „To omezuje její schopnost učit se z minulých zkušeností a přizpůsobovat se novým situacím s časem. Současné modely AI rovněž postrádají komplexní model světa, což znamená, že mají omezenou schopnost předvídat budoucí vývoj, rozlišovat mezi důležitými a nedůležitými informacemi a vykonávat akce vedoucí k dosažení obecně definovaných cílů,“ zmínil odborník.

Jak vidí budoucnost umělé inteligence Stanislav Fořt? Přečtěte si rozhovor:

Je ale důležité poznamenat, že u všech těchto současných neduhů umělé inteligence je záhodno dodat slovíčko „zatím“. Vědci po celém světě totiž dělají vše pro to, aby jednou umělá inteligence měla i schopnosti, které zatím postrádá. „Pracují na vývoji pokročilých algoritmů, které by AI umožnily lepší pochopení a simulaci lidských kognitivních procesů, včetně paměti, plánování a adaptivního učení,“ nastínil Kordík.

Jednou se tak umělá inteligence té lidské může vyrovnat. „Cílem je vytvořit systémy, které by dokázaly efektivněji zpracovávat a využívat akumulované znalosti, rozumět kontextu a přizpůsobovat se novým situacím, aby mohly autonomně dosahovat složitých cílů,“ uvedl Kordík.