Nejenže byly zuby zakryté v případě, že měli teropodi, převážně masožraví dvounozí dinosauři, zavřenou tlamu - i při otevření čelisti ze zubů byly patrně vidět jen jejich špičky.

„Někteří odborníci se přitom dříve domnívali, že měli tito masožravci zuby příliš veliké na to, aby se jim do tlamy vešly,“ říká americký paleontolog Thomas Cullen, autor studie zveřejněné v odborném časopise Science.

Ankylosaurus. Ilustrační snímek
Vědci objevili nový druh obrněného dinosaura. Jednalo se o býložravce

Vědci proto porovnali lebky dinosaurů a žijících plazů, zjistili, že někteří velcí ještěři mají v poměru k lebce zuby ještě větší, než je měl Tyrannosaurus rex. I tak se jim pod šupinaté pysky vejdou, říká Cullen. Náznaky našli odborníci i na fosiliích, ve způsobu, jakým byl opotřebený povrch zubů.

U tvorů, jako je krokodýl, kterému zuby vyčnívají z tlamy, se odkrytá část rychle opotřebovává, říká spoluautor studie, anglický paleontolog Mark Witton. „Jako kdyby někdo na zub ze strany vzal brusný papír,“ popisuje.

Tenké a šupinaté

Když vědci zkoumali zub daspletosaura, teropoda příbuzného tyranosaurům, žádné podobné poškození nenašli.

Tyto důkazy a další poznatky z anatomie dinosaurů jsou dobrým argumentem pro dinosaura se zakrytými zuby, uvádí paleontolog Thomas Holtz z univerzity v americkém státě Maryland, který se na studii nepodílel. „Nemluvíme ale o rtech vyzývajících k polibku,“ upozorňuje.

Stehenní kost i model zatím jediného dinosaura nalezeného na českém území a pojmenovaného Burianosaurus augustai najdete v Národním muzeu v Praze
Dinosaurus od Mezholez: Pořád hraje první housle, říká paleontolog Daniel Madzia

Rty dinosauřích predátorů by byly tenké a šupinaté jako u varana komodského, v současnosti největšího žijícího ještěra.