Sloní choboty jsou divem evoluční biologie, připomněl web Live Science. Mohou být až dva metry dlouhé, sloni jimi dovedou zvednout zátěž až 350 kilogramů, ale také pečlivě sebrat i jen jediný burský oříšek.
Nad tím, které konkrétní environmentální a biologické tlaky vedly k evoluci chobotů, si vědci dlouho lámali hlavy. Nová preprintová studie vydaná v magazínu eLife ale ukazuje, že část záhady mohou vysvětlit změny vyvolané proměnou klimatu.
Choboty, podobně jako lidský jazyk, patří k takzvaným svalovým hydrostatům, tedy útvarům, které se dokáží pohybovat bez pomoci kostí a řadí se k vůbec nejsilnějším svalům v těle. Pro evoluční biology to má ovšem tu nevýhodu, že měkké tkáně se ve fosilním záznamu dochovají jen velmi ojediněle. Tým čínských výzkumníků přesto našel způsob, jak se evolučnímu vývoji chobotu dostat na stopu.
Vědci přišli na to, že se sloni navzájem oslovují jmény:
Badatelé srovnali tři hlavní druhy slonům podobných savců v severní Číně, které existovaly v době před 11 až 20 miliony lety, a zkoumali, jak se měnila fyziologie těchto skupin v závislosti na jejich strategiích získávání obživy a ekosystémech, ve kterých žijí. „První z nich žili v hustém lese, kde bylo mnoho rostlin s rozšířenými vodorovnými větvemi,“ řekl spoluautor studie Shi-Qui Wang z Čínské akademie biologických věd.
Jejich čelisti proto byly přizpůsobeny k vyvíjení tlaku směrem nahoru a dolů, aby se tvorové mohli účinně prosekávat vodorovným porostem. Badatelé usuzují, že jejich choboty byly poměrně primitivní a neohrabané.
Ovšem čelisti dvou dalších druhů, které žily v otevřenějších prostorách, byly více uzpůsobeny pro sekání svisle rostoucích rostlin jako jsou byliny a trávy s měkkými stonky. Oblast nosu na jejich lebkách se jeví podobnější moderním slonům, což nasvědčuje, že jejich choboty byly schopné se stáčet, uchopovat potravu a donášet ji přímo do úst.
„Víme, že celé paleoprostředí se v této době měnilo z teplého a vlhkého na chladnější, sušší a otevřenější. A vidíme, že tito protosloni začínají své choboty užívat k trhání trav. Tato pastva v otevřené krajině mohla podpořit evoluci chobotu, jak je známe nyní,“ řekla vedoucí autorka studie Chunxiao Li, badatelka Univerzity Čínské akademie věd.
Slonům postačí k vytvoření si zásob velkého množství vody velmi krátký čas:
Jiná studie v Current Biology nedávno upřesnila, proč je sloní chobot tak silný a současně schopný velmi jemné manipulace.
Jak uvedl magazín Science, vědci spočítali, že v chobotu se nachází na devadesát tisíc překvapivě jemných svalových vláken. Na špičce chobotu mají průměr lidského vlasu a délku dva milimetry.
Svět zvířat umí fascinovat
Fascinující svět zvířat letos vědce inspiroval k rozmanitým objevům, o kterých už Deník informoval. U největších pevninských savců například vědci letos také zjistili, že každý ze slonů má ve stádu své jméno. S největšími mořskými savci, velrybami, vedli vědci dokonce rozhovor v jejich řeči. Badatelé ale také přišli na to, jak je to s kočičím předením, objevili neočekávaného křížence mezi liškou a psem a překvapivé novinky našli v intimním životě netopýrů.