Starožitné knihy mají své kouzlo a v domácích knihovnách se vyjímají. Vědci však zjistili, že některé z nich, respektive jejich přebaly, mohou být zdraví nebezpečné. V minulosti je totiž vyráběli i za pomoci toxických látek, jako jsou olovo a chrom.
Jedovatá barviva se zejména v 19. století používala k barvení knih vázaných v plátně. Aby díla více zaujala svými přebaly, výrobci sahali při výrobě neonově zelených a magentových odstínů po arzenu. Anilin byl naopak vhodný pro sytou černou a fialovou. Další těžké kovy pomohly k delší výdrži zářivých barev.
Tým z Lipscombovy univerzity v americkém Nashvillu v nové studii publikované během letošního setkání Americké chemické společnosti zjistil, že jedovatý účinek mohou barviva mít i po více než dvou stech letech. Lidé by se však neměli otrávit, pokud přebaly vyloženě neolíznou. Při běžné manipulaci, která navíc není každodenní, je riziko minimální.
Naopak mezi ohroženou skupinu lidí patří knihovníci, knihkupci a překupníci starožitných děl. Častý kontakt s nebezpečnými kovy může mít neblahý vliv například na pokožku. Dlouhodobě by mohl způsobit i vážnější zdravotní komplikace.
Chemici z Lipscombovy univerzity testují knihy na jedovaté látky:
„Staré knihy s jedovatými barvivy se mohou nacházet na univerzitách, ve veřejných knihovnách i v soukromých sbírkách,“ uvedla pro Science Alert chemička a spoluautorka studie Abigail Hoermannová.
K úmrtím docházelo v minulosti především v řadách dělníků, kteří do kontaktu s jedovatými barvivy přicházeli denně. V současnosti nejsou známé případy smrti, které by způsobily knihy s toxickými přebaly.
Pozor na van Goghovu žlutou
S nápadem podrobit chemickým testům staré knihy ze sbírky Lipscombovy univerzity přišly tamní knihovnice. Inspirovaly se projektem Jedovatá kniha (Poison Book Project), který se snaží shromažďovat knihy obarvené toxickými látkami. Oslovily tým chemiků, aby provedl výzkum na univerzitní sbírce.
Vědci podrobili několik knih řadě testů. Šlo například o rentgenovou fluorescenci, tedy analýzu pevných vzorků, aby zjistili přítomnost arzenu a dalších těžkých kovů. Optická emisní spektroskopie s indukčně vázaným plazmatem poté prostřednictvím analýzy záření odhalila koncentraci těchto látek.
Prostřednictvím rentgenové difrakce, tedy ohybu, odhalili v některých vzorcích přítomnost olova a chromu ve vysokých hodnotách. Koncentrace byla někdy dvakrát až šestkrát vyšší, než jsou limity pro přípustnou expozici. V některých případech se jednalo o velmi toxický chroman olovnatý, který je nejznámější díky zářivému žlutému zbarvení Slunečnic na obraze malíře Vincenta van Gogha.
Nebezpečné knihy následně experti uzavřeli do plastových obalů a také je stáhli z oběhu.
„Přijde mi fascinující vědět, co předchozí generace považovaly za bezpečné,“ řekl pro Science Alert chemik a vedoucí studie Joseph Weinstein-Webb.
Poison Book Project
- Projekt Jedovatá kniha (volně přeloženo redakcí) vznikl ve spolupráci Winterthurova muzea, zahrady a knihovny a Delawarské univerzity.
- Cílem je identifikovat a katalogizovat knihy obsahující jedovaté látky, zejména arzen.
- Ke květnu 2024 projekt nalezl již 313 knih s vazbou obsahující arzen.
Projekt se již více než dva roky snaží shromáždit jedovaté knihy:
Zdroj: Poison Book Project