Kvalitní strava, dodržování minimálně jednoroční preventivní zdravotní péče, dostatečný prostor k pohybu a pohodlí jsou důležitými faktory, které mohou významně pomoci pevnému zdraví koček, a tím i ovlivnit, jak dlouho budou běhat po světě. Důležitým aspektem také je, ke kterému plemeni patří. Vědci v nově zveřejněné studii v odborném časopise Journal of Feline Medicine and Surgery vypočítali u různých druhů domácích šelem odlišnou průměrnou délku života.

Studie zjistila, že pro divokou zvěř jsou města stále lákavější:

Na divoká prasata lidé mohou narazit dokonce i na sídlištích.
Medvědi na Slovensku, nutrie i prasata v Česku. Pro zvěř jsou ulice měst lákavé

Mezinárodní tým expertů z Velké Británie a Tchaj-wanu zkoumal data osmi tisíc jedinců, kteří zemřeli mezi lednem 2019 a březnem 2021. Výsledky ukázaly, že nejvyššího věku se dožívají barmské kočky a birmy. Každá měla v průměru 14,4 roku. Hned za nimi byly křížené druhy, které dosáhly téměř dvanácti let. Průměrný věk nad deset let výzkumníci zaznamenali taky u plemene siamského, perského, norského lesního a ragdoll.

Plemena koček pozorovaná v nové studii:

Kolem devíti let se v průměru dožily kočky mainská mývalí, britská a ruská modrá. Osm let vědci naměřili u bengálské. Z pozorovaných plemen měla nejnižší věk exoticky vypadající sphynx, která je díky absenci srsti ideálním mazlíčkem pro alergiky. Studie ukázala, že její průměrný věk je 6,7 roku. Podle odborníků je to pravděpodobně kvůli genetické predispozici k srdečním nebo jiným chorobám.

Více ovlivňujících faktorů

Výzkumníci podotkli, že věk ovlivňují i další zaznamenané faktory jako například nadváha, pohlaví a možnosti reprodukce. Kočky žily v průměru 11,74 roku, což je o 1,3 roku déle než kocouři. Kastrovaní a sterilizování jedinci se dožili o 1,1 roku déle než ti plodní.

Vliv může mít také to, zda lidé mají mazlíčky doma, nebo venku. „Významnost dopadu je však složité zjistit, jelikož nikdo pohyb koček nezaznamenává,“ sdělil pro Live Science spoluautor studie Dan O'Neill z Royal Veterinary College v Londýně.

Vědci promění medúzy v bioroboty, aby mohli prozkoumat hlubiny oceánů:

Medúzy poslouží k vědě, budou z nich bioroboti. lustrační foto
Medúzy promění v bioroboty. Hybridní zvířata pomohou prozkoumat hlubiny oceánů

Podle serveru Phys.org odborníci dále zjistili, že věk výrazně ovlivňuje šlechtění koček, které je rovněž spojené s běžnými vrozenými vadami, jako jsou srdeční potíže, oční choroby a slabší svaly.

Na rozdíl od psů by však délka života u koček neměla souviset s velikostí těla. „Jsou nudné, jelikož rozdíly jsou obvykle v délce nebo barvě srsti. Nemají třeba zkroucenou páteř nebo kratší čenich,“ řekl pro New Scientist O’Neill.

Tabulky pro majitele

Vědci se rozhodli uskutečnit rozsáhlou studii, aby lidem poskytli důležitá data, která mohou pomoci s výběrem vhodného plemene kočky. Taky to může pomoci v rozhodování o zdravotní péči oblíbených domácích šelem.

Čmeláci mají vlastnosti podobné lidem:

Čmeláci disponují kolektivní inteligencí, a tak dokážou naučit ostatní jedince řešit hlavolamy.
Čmeláci a včely mají vlastnosti podobné lidem. Řeší hlavolamy i udržují tradice

„Tabulky životnosti poskytují majitelům koček a veterinárním lékařům více informací, které mohou zvážit při důležitých rozhodnutích týkajících se adopce, léčby nebo eutanazie,“ sdělila pro Live Science epidemioložka malých zvířat Kendy Tengová z National Chung Hsing University na Tchaj-wanu, která se podílela na studii.

„Díky tabulce víte, že pokud je vaší kočce jedenáct nebo dvanáct let, lze očekávat už jen rok, nebo dva života. Pak se pravděpodobně nevyplatí například platit drahou operaci,“ doplnil O'Neill.

Zvířata v rukou vědců

Vědci studují zvířata i v jiných případech. Tým amerických a brazilských expertů genově upravil krávy, aby v mléce produkovaly inzulín. Více informací se snaží zjistit o záhadném mořském červovi s očima většíma než hlava, kterého objevili u pobřeží Itálie. V oblasti kolem Černobylu jsou hlístice odolné proti radiaci. V Izraeli byli překvapení z výskytu šestinohé gazely.