V nové studii oznámili zdravotničtí experti šokující novinku. Virus, který byl nedávno objevený u ruského netopýra, je podobný covidu. Vědce děsí fakt, že se jím mohou nakazit lidé a nezabírají na něj dostupné vakcíny. Portál Science Alert doplňuje, že jej našli u netopýrů vrápenců malých v Sočském národním parku nacházejícím se na severozápadě Kavkazu. 

Omikron BA.5 je vysoce nakažlivá subvarianta koronaviru, která vyvolává obavy, protože přispívá k nové vlně infekcí po celém světě, včetně České republiky. Ilustrační foto.
Imunolog popsal nový příznak covidu. Objevuje se zásadně v noci

Netopýří vir pojmenovali vědci z Washingtonské státní univerzity v USA Khosta-2. Deník The Independent informuje, že virus patří do stejné podkategorie koronavirů jako covid. Skupina je známá jako sarbekoviry. „Tyto viry cirkulující ve volné přírodě mimo Asii, tedy i v západním Rusku, představují hrozbu pro globální zdraví a probíhající očkující kampaně proti Sars-CoV-2," napsali vědci ve studii, která byla publikována v časopise PLOS Pathogens. Nový vir má být schopný infikovat tkáně stejně.

Šokující zjištění

Viry Khosta-1 a Khosta-2 objevili vědci už před dvěma lety. Tehdy se však domnívali, že nejsou pro člověka nebezpečné. Khosta-1 pro člověka opravdu představuje malé riziko, protože nemůže snadno vstoupit do lidských buněk. Khosta-2 je ale nebezpečnější. Vědci u něj narazili na znepokojující vlastnosti.

Šokující je především skutečnost, že se vir pomocí současných vakcín nepodařilo neutralizovat. Je odolný vůči protilátkám, které si vytvořili očkovaní proti viru Sars-CoV-2 či nové variantě Omicron. Přestože podle expertů zvířecí vir postrádá některé geny, které se podílejí na patogenezi u lidí, tak u něj existuje riziko, že se spojí s jiným virem, jako je Sars-CoV-2.

Jsou nutné univerzální vakcíny

Vědci kvůli novým zjištěním volají po univerzálních vakcínách, které by byly schopné chránit před vícero variantami viru než jen před covidem. „Bohužel mnoho našich současných vakcín je navrženo na konkrétní viry, o kterých víme, že infikují lidské buňky, nebo na ty, které se představují největší riziko, že nás nakazí. To je však seznam, který se neustále mění. Potřebujeme rozšířit design těchto vakcín tak, aby chránily proti všem sarbekovirům," uvedl spoluautor studie Michael Letko.

V Číně objevili nový virus.
V Číně objevili nový virus: Zvířata nakazila 35 lidí, přenos může být smrtelný

„Když vidíte, že virus Sars-2 má schopnost přelévat se z lidí zpět do volně žijících zvířat, a pak v těchto zvířatech čekají další viry, jako je Khosta-2, vytváří to scénář, kdy se hází kostkami, dokud se nezkombinují a nevytvoří potenciálně rizikovější virus," uvedl Letko s tím, že ale nechce nikoho strašit. Čím dříve najde lidstvo univerzální vakcínu, tím dříve podle něj zadrží další propuknutí koronavirové pandemie.

Zrychlování šíření covidu

Covid-19 je dobře známé infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Existuje několik mutací, tou nejnovější je varianta Omicron. Aktuální zprávy o covidu mluví o opětovném zrychlování šíření nemoci. V současnosti v Česku přibývá téměř pět tisíc nově nakažených denně, což je nejvíce za den od poloviny dubna. Přibývá také počet hospitalizovaných. Denní přírůstky se zvyšují od začátku září.