Odborníci přišli na způsob, jak rychleji a jednodušeji diagnostikovat rakovinu. Už v raném stádiu by mohli lidé jednu z nejsmrtelnějších chorob světa odhalit prostřednictvím pomůcky, která mnohým z nich už nyní pomáhá vidět ostřejší svět. Kontaktní čočky mají podle vědců potenciál rozpoznat látky v slzách, které identifikují nádory v těle.

Poslové rakoviny v slzách, moči a krvi

Deník The Independent píše, že technologie bude zachycovat přenašeče zvané exozomy. Tyto bublinovité váčky jsou drobní poslové, kteří se nacházejí jak v slzách, tak ve slinách, moči a krvi. Proteiny, které se vyskytují na jejich povrchu, jsou způsobeny rakovinou ale taky dalšími virovými infekcemi nebo zraněními. Podle vedoucího projektu z Terasakiho institutu pro biomedicínské inovace ve Spojených státech Aliho Khademhosseiniho jsou čočky schopné rozpoznat právě ty povrchové proteiny, které jsou ukazatelem rakoviny.

Exozomy, které čočky dokáží detekovat, mohou ovlivňovat regulaci, vývoj a šíření nádorů. „Tyto látky jsou bohatým zdrojem markerů a biomolekul, které mohou být cíleny pro několik biomedicínských aplikací. Metodika, kterou náš tým vyvinul, usnadňuje naši schopnost tento zdroj využít,“ vysvětlil vedoucí projektu. 

Rychlé a levné

V experimentech byly čočky úspěšně testovány na exozomech z deseti různých tkáňových a nádorových buněčných linií. Své slzy rovněž poskytlo deset lidských dobrovolníků.

Současné metody zkoumající exozomy jsou komplikované a zdlouhavé. Jednoduchá technika amerického týmu, která je popsána ve výzkumu zveřejněném v časopise Advanced Functional Materials to efektivně řeší. V kontaktních čočkách vědci vytvořili mikrokomůrky navázané na protilátky, na které se exozomy ze slz nalepí. „Čočku lze obarvit specifickými protilátkami označenými nanočásticemi pro selektivní vizualizaci. Nabízí to potenciální platformu pro předběžný screening rakoviny a podpůrný diagnostický nástroj, který je snadný, rychlý, citlivý, nákladově efektivní a neinvazivní,“ uvedl vědec.

Medicína se intenzivně snaží nalézt účinnou léčbu na rakovinu.
Nový lék na rakovinu budí obrovské naděje. Nádory zmizely u všech testovaných

Nové zařízení může vést k levnému screeningovému programu zkoumajícímu více typů onemocnění. Server Time to Times píše, že čočky jsou vyrobeny pomocí přímého laserového řezání a jejich povrch je chemicky upraven, aby byly připraveny pro protilátky. Taková metoda byla použita místo standartních postupů, ve kterých by museli výzkumníci využít kovové nebo nanokarbonové materiály. 

Fakt, že by čočky mohly odhalit rakovinu už ve stádiu jejího zrodu, je důležitý. Zkrácení prodlev léčby totiž dramaticky zvyšuje šanci na přežití.

Pět faktů o rakovině:

Zdroj: Youtube

Zhoubný či nezhoubný nádor

Rakovina je různorodá skupina chorob, které se projevují mutací skupin buněk, jejich růstem a poškozování okolních orgánů. Existují nezhoubné a zhoubné nádory. První typ roste omezeně a strukturou se podobá původní tkáni, ze které vyrůstá. Zhoubný nádor je charakteristický prorůstáním do okolní tkáně a zakládáním ložisek, jinak zvaných metastáze.

Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže.
Nadějný pokrok v léčbě rakoviny kůže. Vědci zkouší izolovat nebezpečný gen

Mezi nejznámější druhy rakoviny patří rakovina prsu, tlustého střeva, prostaty, jater, mozku či kůže. Příznaky rakoviny zahrnují kašel, bolest na hrudi, nadýmání, přetrvávající bolest v krku, nevysvětlitelné krvácení, prudkou ztrátu hmotnosti a v neposlední řadě bulku či bulky neznámého původu. Známá léčba rakoviny je chirurgické odstranění nádoru, chemoterapie a ozařování.