Hnědé oči, husté vousy a obočí, odhodlaný výraz ve tváři. Nový 3D model celé hlavy skotského krále vypadá až děsivě realisticky. Nechybí mu ani takové detaily, jako jsou vrásky nebo skvrny na obličeji. Odborníci model hlavy pro úplnost doplnili o brnění a korunu podobnou té, kterou král Robert I. Skotský skutečně měl na sobě v bitvě u Bannockburnu.
Robert I. byl skotským králem od roku 1306 do své smrti v roce 1329. Zemi vedl i v první bitvě za nezávislost proti Anglii. Právě v bitvě u Bannockburnu v roce 1314 porazil anglickou armádu, čímž si pojistil skotskou nezávislost a své místo na trůnu.
Král s leprou
Hyperrealistický model skotského krále v plné zbroji je výsledkem spolupráce mezi odborníky z Glasgowské a Liverpoolské univerzity Johna Moorese. Navázali na svou práci před sedmi lety, kdy nejdříve pomocí 3D laserového skeneru naskenovali odlitek z královy lebky uložené v muzeu The Hunterian v Glasgow. Díky tomu dokázali odborníci stanovit svalovou formaci z pozic lebečních kostí. Pomocí technologie CGI pak na svalovou strukturu v trojrozměrném modelu navrstvili realisticky vypadající texturovanou kůži.
Tým poté podle portálu Sky News nejdříve vytvořil dvě digitální podobizny krále, jednu s leprou a druhou bez. Odborníci se totiž nedokážou shodnout, zda král nemocí trpěl, nebo ne. Malomocenství se typicky projevuje vředy a jizvami na obličeji. Vzniklé znetvoření bylo známé jako lví obličej. Největší problém při rekonstrukci odborníkům kromě toho dělal nos panovníka. Kvůli značnému poškození kostí v této oblasti si museli hodně domýšlet, jak asi za jeho života vypadal. Nyní i na základě sedm let starých obrázků vytvořili 3D model v podobě busty.
Odborníci byli zvědaví na vzhled panovníka
Jako první s nápadem vytvořit model hlavy krále přišel historik z Glasgowské univerzity Martin MacGregor, který stál také u zrodu digitální rekonstrukce. Přál si vyrobit jeho podobiznu už od roku 2012, kdy se našla kostra anglického krále Richarda III. v Leicesteru.
Skotského krále si odborníci velmi váží. „Za pouhých 55 let života dokázal Robert Bruce nemožné. Obnovil mír a svobodu ve válkou rozvráceném a kolonizovaném království. Soudobé prameny nám říkají mnoho o jeho pozoruhodném životě, ale prakticky nic o jeho vzhledu,“ řekl podle serveru BBC MacGregor.
Rekonstrukce obličeje skotského krále vytvořená před několika lety:
Právě králův význam byl podle něj důvodem vzniku modelu. „Přimělo to tým historiků, muzejních kurátorů, genetiků, forenzních vědců a lékařů, aby se spojili a vytvořili nové 3D vyobrazení hlavy krále založené na odlitku lebky odebraném z kostry v hrobce objevené v ruinách Dunfermlinského opatství v roce 1818,“ uvedl MacGregor.
Na místě pohřbu je nyní výstava
Na místě, kde byl v roce 1329 král pohřben, je nyní i výstava zahrnující mimo jiné také novou podobiznu jeho hlavy. „Jsme rádi, že můžeme hostit dosud nejpřesnější model obličeje Roberta I. Skotského. Jeho příběh je důležitou součástí Dunfermlinského opatství a tak jsme potěšení, že tady bude pro návštěvníky při události 750. výročí jeho narození vystavena jeho podobizna,“ řekl pracovník skotského oddělení Historic Environment Scotland (HES) Alasdair Campbell. Trojrozměrný model si budou moci zájemci prohlédnout až do 7. září.
Vědci v minulosti lidem pomocí 3D modelů přiblížili také vzhled Egypťana, který žil před 35 tisíci lety. K uskutečnění projektu pomohla dvojici vědců technika fotogrammetrie, díky které mohli pro rekonstrukci obličeje použít několik fotografií jeho kostry. Jedním z nich byl i brazilský expert Cícero Moraes stojící za rekonstrukcí tváře faraona Ramesse II. či české světice svaté Ludmily.
Čeští odborníci před lety vytvořili i trojrozměrný model barona Trencka či markraběte Jošta.