Stačí jediný pohled na vlasy a dozvíte se toho mnohem více, než byste čekali. Například s barvou vlasů je od pradávna spojováno i mnoho stereotypů. O blondýnkách se často říká, že jsou atraktivní, ale nepříliš inteligentní (jistě znáte nejeden vtip), zrzky jsou údajně divoké a brunetky prý chytré.

A i když jistě znáte ženy, které se těmto obecným tvrzením zcela vymykají, existují určité charakteristické rysy, které právě barva vlasů předurčuje.

Rozpoznejte svůj typ vlasů s kadeřnicí Terezou Vlasákovou:

Zdroj: Youtube

Odstín není jediná vlastnost kadeří, ze které lze číst. Ale o tom až o kousek dál.

Zrzavé vlasy

I přesto, že dříve byly především v Německu lidé se zrzavými vlasy považováni za ďábly či čarodějnice, dnes již všichni víme, že barva vlasů nikomu nedává moc používat magii. I tak ale může o svých majitelích leccos prozradit.

Podle Color Meanings jsou lidé se zrzavými vlasy tajemní, romantičtí, vášniví a svůdní lidé: „Najdou se mezi nimi ale jak výbušní, tvrdohlaví, tak i svůdní či sexuálně promiskuitní jedinci. Může to být spojováno s nižší hladinou antistresových hormonů, což je činí rovněž vysoce vzrušivými lidmi.“

Šediny budou možná jednou nosit jen ti, kdo jsou na ně hrdí
Lze zastavit šedivění vlasů? Výzkum myší srsti dal lidem naději

Blondýnky a blondýni

O blondýnkách se často tvrdí, že jsou hloupé, ale i přesto je mají muži v lásce a mají někdy tendence je dokonce preferovat. Blond barva značí silnou míru ženskosti, a svým majitelkám dává mladistvý vzhled. Světlá barva je ale spojována i s vyšší naivitou a poslušností.

„Některé průzkumy odhalily, že blondýnky se v rámci rozvodovosti pohybují na nejvyšších příčkách, což může být způsobeno tím, že údajně není jednoduché uspokojit jejich potřeby a život s nimi bývá náročnější,“ uvádí autorka článku na Color Meanings. Zda je její tvrzení založeno na pravdě, se však můžeme pouze domnívat.

Abychom se však blondýnek zastali, muži je považují za velice atraktivní, což dokazují i výsledky průzkumu publikované v akademickém časopise Psychological Studies. Blond ženy totiž obdržely nejvíce žádostí o rande,“ tvrdí na Psychology Today  Raj Persaud.

Smyslné tmavovlásky

O brunetkách se tvrdí, že jsou smyslné, pracovité, nevzdávají se a jsou vysoce inteligentní. Tmavovlásky jsou podle všeho také vážnější a rády udržují dlouhodobé vztahy. Bohužel je u nich však pravděpodobnější, že se stanou závislé na nikotinu a začnou jim dříve vypadávat vlasy.

Typ vlasů hovoří o vnitřní energii člověka.

Barvení vlasů bylo známé už dávno před 20. stoletím. Některé techniky však byly velmi nebezpečné.
Žaludy i olovo. Barvení vlasů bylo dřív hazardem, někdy lidé přišli i o kůži

Kudrnaté vlasy

Přirozeně kudrnaté vlasy označují osobu, která je zábavná, milující a srdečná.

„Pokud je navíc jejich majitelkou žena, má tendenci dělat věci rychleji než ostatní lidé. Mají zkrátka ohnivou osobnost, jsou přirozenými vůdkyněmi a charakterizují je slova jako vášeň, dynamika, intuice či expresivita,“ vysvětluje Carly Cardellino na webu Cosmopolitan.

Vlnité vlasy

Ženy s vlnitými vlasy jsou obvykle vysoce energické, mají silnou vůli, jsou hluboce emocionální, což je předurčuje k tomu, že mohou být velice zranitelné. Jsou rády se svými milovanými, ale rovněž někdy potřebují určitý čas, který chtějí strávit o samotě. Svoboda je pro ně opravdu velice důležitá, což někdy může vést až k tomu, že nejsou schopné akceptovat monogamní vztahy.

Rovné vlasy

Přirozeně rovné vlasy ukazují na člověka, který je praktický a preferuje jednoduchá řešení před složitými. Jste skromní a nemáte potřebu stavět sebe a své potřeby na první místo. Ženy s rovnými vlasy rovněž mívají dobrý vkus ať už v oblékání, vztazích či hledání vhodných řešení.

„I přesto, že je mnozí považují za nudné a necitlivé, dokážou být pěkně divoké, když nechají propuknout své emoce naplno,“ tvrdí Esha Iyer na Women Working.

Účesy pro rovné vlasy:

Zdroj: Youtube

Kvalita vlasů je odrazem jídelníčku

Určitý typ a barvu vlasů dostanete do vínku, ale to, v jakém jsou stavu dnes, je do jisté míry odrazem i vašeho jídelníčku a životního stylu. Volbou stravy můžete ovlivnit především tyto problémy.

Suché vlasy

Jestliže jsou vaše vlasy permanentně suché a vy už nevíte, jak problém vyřešit, řešení může být snazší, než si myslíte. Bývá jim totiž často nedostatek zdravých tuků. „Mezi nejvhodnější tuky, které podpoří pokožku nejen hlavy, patří především avokádo, olivový olej a losos,“ radí na webu Insider dietoložka Megan Faletra.

Jedním z nejnapodobovanějších účesů je už roky bohaté středně dlouhé mikádo s plážovými vlnami, které nosí modelka Heidi Klum. Cesta k němu není tak složitá, jak byste mi možná mysleli.
Jak na husté vlasy? Kadeřníci celebrit mají své fígle, není potřeba ani hřeben

 

Lámavé vlasy

Pro křehké vlasy, které mají tendence se lámat a třepit, existuje jednoduché vysvětlení. Křehká textura vlasů může být dle lékařky Tanii Dempsey nedostatkem některých vitaminů a minerálů.

„Aby byly vlasy silné, potřebují dostatek keratinu. Nedostatek železa a zinku může způsobovat jeho sníženou produkci, což ve výsledku vede ke změnám struktury vlasů,“ připomíná lékařka. Doporučuje proto zvýšit příjem hovězího masa, dýňových semínek a čočky.

Jemné vlasy

Řídnoucí tenké a jemné vlasy jsou častým problémem mnoha žen. Jakmile však začnou vlasy slábnout víc, než je únosné, může to být známkou toho, že vám chybí bílkoviny.

Lékař Kaleigh McMordie tvrdí, že je v tomto případě potřeba konzumovat více ryb, vajec, drůbeže a mléčných výrobků. „Vlasové buňky se skládají z aminokyselin, tedy štěpených forem bílkovin, takže pokud jich máte v těle nedostatek, můžete z ničeho nic začít ztrácet víc vlasů, než je běžné,“ vysvětluje doktor.

Martina je schopná vyzdvihnout vnitřní krásu každé ženy.
Na proměnu u Martiny se stojí fronta. Z ženy vytvoří o dvacet let mladší bohyni

Vlasy jako test na drogy

Ve skutečnosti však vlasy mohou prozradit ještě daleko víc, jako například závislost na drogách či alkoholismus. Dokonce se podle DNA legal jedná o nejspolehlivější metodu pro testování konzumace alkoholu.

„Test funguje tak, že se zkoumají určité markery, které se tvoří jen v případě, když osoba požila alkohol. K prokazatelnému testu je potřeba zhruba 200 pramenů o délce 3 až 6 centimetrů, podle časového období, které chcete zkoumat,“ jak uvádí zdroj.

„Test vlasového folikulu ale může zjistit i příjem dalších omamných látek, jako je například konopí, kokain, opiáty (heroin, kodein, morfin), fencyklidin (PCP) či amfetaminy včetně extáze,“ tvrdí lékařka Meredith Goodwin na webu Medical News Today.

Na rozdíl od testu z moči, který odhalí přítomnost alkoholu či drog od 10 hodin po zhruba 1 týden (kromě marihuany, kterou lze detekovat i po 30 dnech), je test z vlasových folikulů prokazatelný mnohem déle, a to 3 až 6 měsíců dle typu omamné látky a dalších faktorů, jako například pocení, barvení vlasů a dalších, stojí ve studii z roku 2017.

Jak tedy vidíte, z vlasů lze nejen na první pohled odhalit mnohem více, než jen to, zda preferujete přirozený vzhled, nebo jste raději extravagantní.