Výbuchy jasného, pohybujícího se různobarevného světla odborníky dlouho mátly. Stále neexistuje shoda v tom, co je způsobuje. Jejich studium je navíc obtížné kvůli nepředvídatelnosti otřesů.

Maroko zasáhlo silné zemětřesení.
Svědectví po zemětřesení v Maroku: Zasypaly nás trosky, vzduch byl plný prachu

Experti o záhadných jevech mluví jako o světlech zemětřesení (Earthquake light, EQL). Zprávy o nich sahají až do starověkého Řecka. Naposledy se ukázaly před zemětřesením v Maroku, bezpečnostní kamera je zachytila ve městě Agadir. „Video z Maroka sdílené online zachycovalo EQL podobná světlům, která se objevily během zemětřesení v roce 2007 v Pisco v Peru,“ uvedl podle CNN geofyzik a bývalý pracovník v US Geological Survey John Derr.

Kromě toho si lidé světel všimli i začátkem tohoto roku během masivních otřesů v Turecku a Sýrii, objevily se také nad východním Japonskem před zemětřesením v roce 2022.

Záhada

Portál CNN doplňuje, že EQL mívají vícero podob. Někdy se objevují jako obyčejné blesky, jindy jako světelný pás v atmosféře podobný polární záři. Mohou také vypadat jako zářící koule či jako plamínky vycházející ze země.

Světelný jev se pokusil Derr se svými kolegy vysvětlit v roce 2014. Společně shromáždili 65 zpráv o potencionálních amerických a evropských EQL spatřených od 17. století. Zjistili, že běžně světla svědci pozorovali krátce před seismickou událostí nebo během ní, a to až 600 kilometru od epicentra zemětřesení.

EQL zachycená během zemětřesení v Mexiku:

Zdroj: Youtube

Spekulace o příčině

Vědci už delší dobu spekulují o tom, proč se světelné jevy ukazují. S jednou teorií přišel Derrův spolupracovník a profesor na univerzitě v San Jose Friedemann Freund. Uvedl, že když jsou určité nečistoty nebo defekty v jednom typu vyvřelých hornin vystaveny mechanickému namáhání, třeba při velkém zemětřesení, rozpadnou se a generují elektřinu.

Vyvolané náboje se pak mohou pohybovat směrem k povrchu, spojit se a vytvořit elektrické výboje ve vzduchu, které vypadají jako světelné záblesky. Výsledky výzkumu vědci zveřejnili v Seismological Research Letters.

Astronaut zachytil na fotografii tajemné modré záblesky.
Tajemné modré záblesky v atmosféře? Snímek zachytil dva přírodní jevy naráz

Jak ale může zemský povrch udržet tak velkou hustotu náboje v elektricky vodivé Zemi, zatím nikdo nedokázal vysvětlit. Tajemství světelných záblesků tak zůstává neobjasněno.

Někteří odborníci rovněž pochybují o tom, že jsou všechna světla spojená se zemětřesením. „Některá pozorování jsou skutečně pravdivá a jiná jsou výplody fantazie,“ uvedl podle listu The Independent seismolog John Ebel z Boston College. Dodal, že není možné zjistit, která jsou která.

Při zemětřesení o síle 6,8 stupně v Maroku, nad kterým se EQL také objevila, zemřelo nejméně 2900 lidí a přibližně 5500 se zranilo. Experti událost popisují jako jedno z vůbec nejhorší zemětřesení v celé severní Africe za poslední dvě století.