V sobotu zasáhly dánský ostrov podivné otřesy o síle 2,3 stupně Richterovy stupnice. Nejdříve se předpokládalo, že by je mohlo způsobit zemětřesení. Nakonec však toto tvrzení vědci popřeli. Další teorie, která se nejdříve seismologům zdála uvěřitelná, byla, že za ně mohou řízené výbuchy v Polsku, které byly vzdálené 140 kilometrů. Ani to však nebylo potvrzeno.

Polské úřady opravdu uvedly, že do cvičení Anakonda23 prováděného na severu Polska se zapojily stíhačky a zazněla i ostrá střelba dělostřeleckou municí. Jedná se o cvičení zhruba 13 tisíc polských vojáků se spojenci NATO. Během něj měly být podle KyivIndependent použity jak tanky, tak houfnice a také norské protilodní střely.

Toto vojenské cvičení se koná jednou za tři roky, nyní probíhá v době války na Ukrajině od 6. do 26. května. Zaměřuje se na obranná a odstrašující opatření v oblasti Baltského moře.

Neznámý zdroj

Podle oficiálního orgánu Geologické služby Dánska a Grónska (Geus), který monitoruje podzemí, šlo v sobotu o tlakové vlny způsobené událostí v atmosféře, tedy ve vzduchu. List The Guardian však píše, že tyto úkazy pocházely z neznámého zdroje.

Geus má jakožto nezávislá výzkumná a poradenská instituce v rámci dánského ministerstva pro klima, energetiku a veřejné služby na ostrově dva seismografy, které neustále sbírají data. I tak si ale vědci nevědí s potenciálním zdrojem rady.

Otřesy popisované jako hluboké dunění, třesení či chrastění hlásilo v sobotu na Bornholmu více než 60 místních. Obyvatelé rovněž popisovali podivně měnící se tlak v uchu. Podle policie nikdo nebyl zraněn. Dánská média jen komentovala prasklinu ve zdi jednoho z domů.

Jak vypadá vojenské cvičení v Polsku?

| Video: Youtube

Bornholm je skalnatý ostrov v Baltském moři, na kterém žije téměř 40 tisíc lidí. Nachází se jižně od Švédska, severovýchodně od Německa a severně od Polska.

Bojové letouny

Podobné zprávy o podivném dunění, které proběhlo i na dánském ostrově, přišly od obyvatel severozápadní Anglie v roce 2022. Později se zjistilo, že je způsobil bojový letoun Typhoon, který prolomil zvukovou bariéru u pobřeží. Jinými slovy, když letadlo přesáhne rychlost zvuku nebo se jí přiblíží, může nastat aerodynamický, respektive zvukový třesk.

Bojový letoun Typhoon:

| Video: Youtube

„To, co se obvykle děje, když dostáváme zprávy o dunění a otřesech, je to, že letecká síla překročí zvukovou bariéru na moři a atmosférické podmínky jsou takové, že se zvukový třesk převalí nad pevninou,“ citoval portál IFL Science docenta věd o Zemi na univerzitě ve švédské Uppsale Björna Lunda.

Stejná situace možná nastala v nynějším případě, na sto procent to však vědci zatím nevědí.