Vyhynutí megalodona před třemi miliony let je trvalou záhadou. Podle nejnovější studie zveřejněné v časopise Nature Communications k němu ve vysoké míře mohl přispět boj o kořist s mrštnějším druhem žraloka. Svou roli sehrály i environmentální tlaky, jako například změny mořské hladiny.

S řešením záhady pomohly zuby

Mezinárodní tým vědců při výzkumu použil izotopy zinku v zubech žijících a vyhynulých žraloků jako nástroj k pochopení stravy dávno mrtvých zvířat.

Umělecká rekonstrukce útoku megalodona na dvě menší velryby Eobalaenoptera
Jak ve skutečnosti vypadal megalodon? Podle vědců jde o pravěkou záhadu

Chemické stopy v zubech naznačily, že velký bílý žralok a megalodon měli kdysi podobné postavení v potravním řetězci a mohli soupeřit o stejnou potravu, včetně velryb, delfínů a sviňuch. „Megalodon koexistoval se žralokem bilým v časovém rámci zvaném raný pliocén a naše zinková data naznačují, že zřejmě skutečně zaujímali stejné postavení," popsal pro Reuters paleobiolog a spoluautor studie Kenšu Šimada z DePaul University v Chicagu.

To mohlo být vedle klimatických změn a dalších environmentálních tlaků jedním z faktorů, které vedly k zániku megalodona, uvedli vědci. „Je to další střípek do skládačky důkazů, že v době, kdy oba ještě žili, existovala v oceánech konkurence mezi moderním žralokem a megalodonem o vodní zdroje potravy,“ uvedl pro BBC profesor Thomas Tutken z Univerzity Johannese Gutenberga v německé Mohuči, který studii vedl.

Zdroj: Youtube

Málo znalostí o pravěkém tvorovi

Catalina Pimientová z univerzity ve Swansea k výzkumu řekla, že k vyřešení záhady, co se stalo s megalodonem, je nutná další práce. Podle ní bylo vymírání v posledním desetiletí zkoumáno z mnoha různých úhlů pohledu, přičemž studie naznačují více faktorů. „Záhadou zůstává, čím se megalodon živil a do jaké míry soupeřil s ostatními žraloky,“ dodala.

Žralok bílý, ilustrační foto
Velký žralok, kterého vědci roky sledují, se opět objevil. Tentokrát u USA

Vědci si myslí, že na jídelníčku měl spíše ryby než mořské savce, narozdíl od jeho bratrance, který dnes loví tuleně, lachtany, delfíny či malé velryby. Také se nepředpokládá, že by byl kořistí svého nástupce.

„Megalodon je v románech a filmech obvykle zobrazován jako supervelký, monstrózní žralok, ale ve skutečnosti toho o tomto vyhynulém zvířeti víme stále velmi málo,“ sdělil Kenšu Šimada pro CNN.

Megalodon

- Žil před asi 23 až 3,6 miliony let.
- Jeho jméno znamená „velký zub“.
- Byl třikrát větší než velký bílý žralok. Mohl dorůstat délky až 18 metrů a vážit až 60 tun.