Asteroid ve tvaru lebky se k Zemi přiblížil v období Halloweenu před sedmi lety. Portál Vice píše, že je známý jako 2015 TB145, vysloužil si však přezdívky jako Velká dýně a Halloweenský asteroid.

Povrch Marsu. Ilustrační foto.
Vědci našli úkryty pro astronauty na Marsu. Útočištěm má být devět jeskyní

Planetku objevil dalekohled Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) jen několik týdnů před Halloweenem. Jeho strašidelný tvar pak odhalila radarová pozorování zachycená radioteleskopem v observatoři Arecibo třicátého října. Data ukazují, že útvar vypadal přesně jako lebka, se dvěma očima, nosní dírkou a vyzáblými lícními kostmi.

Asteroid je dle dostupných informací široký méně než půl kilometrů a kolem Země proletěl ve vzdálenosti 486 tisíc kilometrů, což je jen kousek za oběžnou dráhou Měsíce. Vědci lidi uklidnili, že i přes hrůzu nahánějící tvar nepředstavuje tato planetka pro lidstvo žádnou hrozbu. Není totiž možné, aby se střetla se Zemí.

Před sedmi a čtyřmi lety vedle Země prolétl asteroid ve tvaru LebkyPřed sedmi a čtyřmi lety vedle Země prolétl asteroid ve tvaru LebkyZdroj: NAIC-Arecibo/NSF

Vyhaslá kometa

Někteří zvědavci doufali, že asteroid ve tvaru lebky kolem Země proletí opakovaně v roce 2018, doplňuje portál Daily Star. To se sice nakonec se i stalo, ale v mnohem větší vzdálenosti, než v roce 2015. Nejbližšího bodu k Zemi dosáhl asteroid až jedenáctého listopadu, a šlo o vzdálenost čtyřicet milionu kilometrů.

Měsíční iluze mate odborníky
Proč je Měsíc nad obzorem mohutný a na obloze drobný? Tajemná iluze trápí vědce

Podle NASA jde o „mrtvou“ kometu, která cestuje Sluneční soustavou. Takové komety se na svých orbitálních dráhách přibližují ke Slunci, teplo přeměňuje jejich led na plyn, který pak vytváří jejich charakteristický ohon.

Další blízké pozorování asteroidu ve tvaru lebky by mohlo nastat až v roce 2088, kdy by se těleso mělo přiblížit k Zemi na vzdálenost osm milionů kilometrů. V té době už ani jako lebka vypadat nemusí, protože se na své vesmírné cestě střetává s dalšími tělesy a svůj vzhled tak hodně mění.

Veselé Slunce znamená hrozbu

V tomto roce halloweenskou atmosféru dotvořil snímek Slunce od NASA, na kterém díky skvrnám vypadalo, jako by se smálo. Tmavé skvrny, které efekt vyvolaly, se nazývají koronální díry a znamenají sluneční bouři, která může zasáhnout i Zemi. V důsledku deformování magnetického pole mohou například poškodit elektrickou síť.

Uživatelé sociálních sítí si z hrozby ale nic nedělali a Slunce s úsměvem přirovnali k vyřezané halloweenské dýni.