Umělá inteligence totiž vyřešila problém s vyhodnocováním satelitních snímků povrchu Země. Studie totiž NASA ukazují, že průměrně sedmašedesát procent naší planety se halí do různých úrovní oblačnosti. Ta pro snímkovací družice představuje překážku mezi nimi a fotografovaným povrchem.

Zatímco dosud se musely všechny snímky z družice stáhnout na Zem, a poté vytřídit na fotografie s přidanou hodnotou a na ty, kde je velké procento oblačnosti, nyní je možné díky algoritmu startupu Zaitra protřídit snímky přímo na družici samotné a na Zem si nechat poslat jen ty nejzajímavější.

Umělecká vizualizace planety TOI 700 d, která představuje první obyvatelnou zónu podobné velikosti jako Země
Vědci našli nový způsob, jak detekovat cizí světy za sluneční soustavou

Technologie šetří čas i peníze vědcům, zemědělcům, ekologům, obranným a záchranným složkám, ale i pojišťovnám. Zkrátka každému, kdo ve svém oboru satelitní snímky využívá jako zdroj informací. „Zpracování dat na orbitě a autonomie družic je přirozeným vývojem, který v budoucnosti sehraje velkou roli – a to nejen na orbitě Země. Pokud chceme osídlit Mars, větší samostatnost a aplikace umělé inteligence je nutnou součástí, neboť signál z Marsu k nám doletí se zpožděním i dvacet minut,” vysvětlil Marek Marušin, CEO a spolumajitel firmy Zaitra.

V případě, že bude taková družice vybavena algoritmem s umělou inteligencí, si dokáže například i sama spočítat, kdy hrozí srážka s jiným objektem a podle potřeby změnit svou poloh.