Družice Ambic (Ambicious Czech Satellite) by měla obíhat ve výšce kolem pěti set kilometrů. Jejím hlavním úkolem bude nejen pozorovat planetu Zemi z vesmíru, ale také „hlídat“ Česko.

„Umožní mimo jiné rychlé monitorování situací pro zvládání krizí, dodá informace pro integrovaný záchranný systém. Mohla by pomoci získat data například při požárech, povodních, tornádu nebo při sledování situace na dálnicích,“ prozradil ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého úřadu (VZLÚ) Josef Kašpar.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Kam ve vesmíru mizí moč astronautů? Některé lidi může pravda šokovat

Pro sledování a focení bude česká družice vybavena primární černobílou kamerou s rozlišením dva metry a druhou barevnou kamerou s rozlišením pět metrů. Zájem o snímky projevila Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic, ale také třeba ministerstvo dopravy.

Kromě fotografování Země a České republiky bude družice vybavena takzvaným technologickým demonstrátorem. Ten zajistí nouzový komunikační kanál mezi orgány českého státu po celém světě. „Mít schopnost pozorovat a nezávisle komunikovat je strategickou výhodou. Využití družice bude velmi široké, od krizových situací až po ekologii, dopravu nebo bezpečnost,“ dodal Kašpar.

Zmenšenina české družice Ambic v rukou vedoucího vědeckého pracovníka VZLÚ Vladimíra Dániela.Zmenšenina české družice Ambic v rukou vedoucího vědeckého pracovníka VZLÚ Vladimíra Dániela.Zdroj: Deník/Miroslav Elsnic

Na projektu by se měly podílet prioritně tuzemské firmy. „Měly by zajistit misi komplexně jako celek, od návrhu přes realizaci až po zpracování a doručení dat,“ podotkl vedoucí vědecký pracovník VZLÚ Vladimír Dániel s tím, že v Česku by mělo být i řídicí centrum mise či potřebné pozemní stanice.

Rozhodne ministerstvo dopravy

Zda bude mít Česko novou družici, není v tuto chvíli úplně zřejmé. Čeká se na posvěcení ministerstva dopravy. „Nyní dokončujeme fázi B1, která popsala technické provedení družice. Čekáme na rozhodnutí ministerstva dopravy, zda projekt dostane podporu do realizačních fází,“ přiblížil vedoucí projektu Michal Kubík. Jasno by mělo být letos na podzim. V případě, že by VZLÚ neuspěl, musel by pro realizaci hledat „mecenáše“ ochotné investovat peníze.

Doutníkovitý objekt, pozorovaný  v roce 1979 nad italským Trevisem. Podobný v roce 1987 marně pronásledoval vrtulník Mi-24 tehdejší československé armády.
Nejznámější UFO v Česku? Doutníkový objekt, říká záhadolog Vladimír Šiška

Projekt Ambic není jediný, na kterém experti VZLÚ s externími firmami pracují. Tím dalším je Quvik – první český vesmírný dalekohled na pozorování hvězd a exoplanet. „Naším cílem je postavit družici, která by byla schopná pozorovat výbuch kilonovy. Dalekohled bude umístěný na družici, která se dokáže rychle natočit na cíl,“ upřesnil vědecký koordinátor mise Norbert Werner. Dalekohled by měl být na oběžné dráze rovněž v roce 2028, pokud bude vybrán k financování.

Česko už zkušenosti s družicemi má. Šest let obíhala kolem Země družice VZLUSAT-1. Letos v červnu se však odmlčela a shořela v atmosféře. Za dobu fungování obletěla Zemi 33tisíckrát. Jednalo se o pilotní projekt VZLÚ. Druhou družicí je VZLUSAT-2. Jejím hlavním cílem je ověřit technologie dálkového průzkumu Země, tedy získávat snímky zemského povrchu.

Předpokládané možnosti využití dat z družice AMBIC

• Krizové situace, monitorování a poskytování dat IZS

• Nakládání s odpady, sledování skládek

• Sledování situace v chráněných oblastech přírody

• Monitorování a vyhodnocení světelné kontaminace českých měst

• Monitorování míst určených pro budování nové infrastruktury

• Sledování koridorů určených pro budoucí výstavbu dálnic

• Monitorování železničního koridoru, jeho stavu a vyhodnocení možných rizik

Zdroj: VZLÚ