Pět snímků, které zveřejnilo Evropské středisko vesmírných operací v německém Darmstadtu, jsou „ohromující a připomínají nám, proč je důležité pronikat do vesmíru, abychom se dozvídali více o záhadách kosmu“, uvedl podle agentury AFP šéf ESA Josef Aschbacher.

„Ještě nikdy předtím nedokázal teleskop pořídit tak dokonale ostré astronomické snímky tak rozsáhlé části oblohy a nahlédnout tak daleko do vesmíru,“ uvedla v úterý ESA, která chce takto shromáždit údaje o miliardách galaxií, mimo jiné pro výzkum temné hmoty a temné energie. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír - bez nich vědci totiž nedokáží vysvětlit, jak vesmír funguje.

Snímek protohvězdy HH 212 z roku 2019
Jak vypadá zrození hvězdy? Webbův teleskop zachytil úchvatnou podívanou

Jeden snímek zachycuje kupu galaxií v souhvězdí Perseus. Podle ESA jde o „revoluci pro astronomii“. Ukazuje 1000 galaxií kupy a více než 100 tisíc vzdálenějších galaxií v pozadí. Mnohé z těchto bledých galaxií dosud nebylo možné spatřit.

„Jsou ještě krásnější a ostřejší, než jsme mohli doufat a ukazují nám mnoho dosud neviditelných elementů v dobře známých oblastech blízkého vesmíru,“ řekl vědec René Laureijs z projektu Euclid.

Sestavení trojrozměrné mapy vesmíru

Sonda Euclid odstartovala do kosmu 1. července z mysu Canaveral na Floridě na nosné raketě Falcon 9 společnosti SpaceX. Hlavní součástí sondy je teleskop s vysokým rozlišením, vybavený dvěma kamerami. Jedna zachycuje viditelné světlo, druhá infračervené záření.

Vědci se dlouho snaží zjistit, jak vznikla celá naše existence, a to nejen lidská či biologická, ale taky vesmírná. Proto nyní spouští dosud největší projekt svého druhu, který jim má pomoci získat odpovědi.
Jak vznikl vesmír? Vědcům pomáhá superpočítač, vzniká unikátní simulace

Posláním dvoutunové sondy, pojmenované po řeckém matematikovi Euklidovi, je sestavení trojrozměrné mapy vesmíru, která má zahrnovat dvě miliardy galaxií a jednu třetinu nebeské klenby. Mise Euclid v hodnotě 1,4 miliardy eur (asi 34 miliard Kč) je naplánována na šest let.