Raketa americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska veze na oběžnou dráhu Měsíce přistávací modul soukromé japonské společnosti ispace. Ten se následně snese na lunární povrch, kde z něj vyjede vozítko Rašíd a zahájí průzkum. Potrvá téměř pět měsíců, než na Měsíc dorazí, uvedla agentura AP.

Předchozí start na konci listopadu SpaceX přesunula kvůli nutnosti provést další předletové kontroly, dnes již start proběhl podle plánu. Spojené arabské emiráty svůj vesmírný program uspíšily; malé desetikilové vozítko Rašíd mělo původně vyrazit k Měsíci až v roce 2024. V případě úspěchu půjde o první arabskou misi na Měsíc.

Měsíc - Ilustrační foto
Magnetit se na Měsíc dostal díky dopadům velkých těles, tvrdí odborníci

Japonská společnost ispace, která byla založena v roce 2010, si klade za cíl poskytovat komerční dopravu na Měsíc a v dlouhodobém horizontu začlenit Měsíc do ekonomiky Země.

Dopravit technologii na Měsíc, který se od Země nachází asi 400 tisíc kilometrů, se zatím podařilo jen vesmírným agenturám USA, Ruska a Číny. Prvním lidským výtvorem, který dosáhl povrchu Měsíce, se stala v září 1959 sovětská sonda Luna 2, která odstartovala z kosmodromu Bajkonur. Luna 2 na Měsíc dopadla, za první zařízení vyrobené člověkem, které na Měsíci měkce přistálo, je ale považována sonda Luna 9. Stalo se tak v únoru roku 1966.

Jen USA se ale podařilo dostat na povrch Měsíce přímo člověka. Mezi lety 1969 až 1972 kráčelo po povrchu Měsíce v rámci šesti misí Apollo 12 astronautů. Shodou okolností právě dnes uplynulo 50 let od chvíle, kdy Eugen Cernan, velitel mise Apollo 17, jako poslední zanechal své stopy v měsíčním prachu. Apollo 17 přistála na Měsíci 11. prosince 1972.