Operátoři na Zemi modulu v neděli zaslali pokyny a obdrželi odpověď, uvedla JAXA. Následně „komunikaci s modulem po chvilce ukončili, protože bylo lunární poledne a teplota komunikačního zařízení byla velmi vysoká,“ napsala agentura na sociální síti X. Ve spojení hodlá pokračovat hned, co se komunikační zařízení dostatečně ochladí.

Na Měsíci v uplynulém týdnu úspěšně přistál první soukromý modul v historii:

Vizualizace modulu Odysseus společnosti Intuitive Machines na Měsíci
Lunární modul Odysseus přistál na Měsíci. Navázal spojení se Zemí

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti. SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se však po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu.

Na Měsíci minulý týden přistála i první soukromá mise v historii, modul Odysseus americké společnosti Intuitive Machines. I její kosmická loď se při dosednutí na povrch převrátila.