Sojuz MS-22, který trojici na oběžnou dráhu vynesl, v prosinci zasáhl mikrometeorit a ruští představitelé usoudili, že jeho další využití by nemuselo být bezpečné. Na lodi byl zaznamenám únik chladící kapaliny a na Zemi se nakonec příští měsíc vrátí bez posádky.

Náhradou za ni je MS-23, která rovněž bez posádky odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v noci na pátek. Podle agentury TASS dopravila na ISS skoro 430 kilogramů nákladu, včetně vody, potravin a oblečení pro posádku, jakož i prostředky pro lékařské vyšetření, zařízení pro vědecké experimenty, prostředky pro úklid stanice a pro kontrolu čistoty vzduchu.

Planeta Venuše (na snímku Japonské národní vesmírné agentury z května 2016).
Blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem. Působivý úkaz lidé uvidí za soumraku

Ruská vesmírná agentura Roskosmos podle agentury Interfax uvedla, že Sojuz MS-23 setrvá na oběžné dráze 215 dnů. Kosmonauti Prokopjev a Petelin a astronaut NASA Rubio by tak zůstali na ISS do konce září, čímž by se jejich mise prodloužila z původně plánovaných šesti měsíců na rok. NASA se účastnila plánování a s tímto postupem souhlasila.

Končící mise 

Kromě uvedené trojice je vesmírná stanice aktuálně také domovem astronautů NASA Nicole Mannové a Joshe Cassady, Rusky Anny Kikinové a Japonce Koičiho Wakaty. Tuto čtveřici loni v říjnu na ISS přepravila loď Crew Dragon společnosti SpaceX.

Jejich mise se nyní chýlí ke konci, přičemž vystřídat je má čtveřice složená ze dvou Američanů, Rusa a astronauta Spojených arabských emirátů, která se chystá na pondělní start v lodi Crew Dragon z Kennedyho vesmírného centra na Floridě.