Američanům a Kanaďanům se před několika dny kolem sedmé hodiny večerní tamního času naskytla vesmírná podívaná. Pozorování meteoru trvalo od jedné do sedmi sekund, někteří kolemjdoucí ale uvedli, že objekt nebe rozsvítil na daleko delší dobu, než úplně zmizel. Jeden svědek z Augusty v Západní Virginii dokonce popsal, že ohnivá koule byla viditelná dvacet sekund.

Středeční meteor pozorovali svědci nad několika státy:

Zdroj: Youtube

Více než tři stovky svědectví pochází z Ontaria v Kanadě, Virginie, Marylandu, Pensylvánie, Ohia i Michiganu. Pozorující na místě byli z objektu na obloze nadšení. „Byla to ta nejúžasnější věc, jakou jsem kdy viděl,“ citoval Američana žijícího v městečku State College v Pensylvánii portál Fox Weather.

Podle American Meteor Society jsou jasné meteory běžné, každý den se jich na obloze ukáže několik tisíc. Většina však v atmosféře shoří nad neobydlenými oblastmi nebo nejsou vidět během dne. „Meteory jsou neškodné a nikdy nenarazí na zemský povrch. Meteority na druhou stranu průchod zemskou atmosférou přežijí a jejich zbytek dopadne na zemský povrch,“ připomněl meteorolog Topper Shutt v souvislosti s nedávným pozorováním.

Vesmír je plný záhadných objektů:

Umělecká ilustrace systému za předpokladu, že masivní hvězdný průvodce je černá díra. Nejjasnější hvězda v pozadí je radiový pulsar
Astronomové objevili v Mléčné dráze záhadný objekt. Nemají pro něj vysvětlení

Průlet zvládne pouze pět procent meteorů. Ročně na zemský povrch dopadne kolem pěti set meteoritů, přičemž se najde pouze méně než tucet z nich. Každý den také podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dopadne na Zemi asi 48,5 tuny meteoritického materiálu. Obzvláště jasným meteorům, které se někdy jeví jasnější než Venuše, se říká ohnivá koule.

Pro sledování ohnivých koulí nad Spojenými státy používá NASA systém sedmnácti speciálních černobílých kamer. Portál AOL doplňuje, že jejich objektivy jsou schopné zachytit celou šíři noční oblohy. Jsou zároveň rozmístěny tak, aby dokázaly v překrývajících se zorných polích zachytit stejnou ohnivou kouli. Díky datům z těchto zařízení mohou astronomové vypočítat výšku a rychlost meteoru.

Čeljabinský meteorit ukázal, co dokáže síla větší než u atomovky v Hirošimě:

Zdroj: Youtube

Oslnivé objekty stále překvapují

Oslnivé objekty na obloze zaznamenali svědci i v minulých letech. Na začátku září roku 2023 například mimořádně jasný meteor letící rychlostí 58 tisíc kilometrů v hodině pozorovali nad východním pobřeží Spojených států. Americká kosmická agentura tehdy uvedla, že ohnivá koule byla tak jasná jako Měsíc. Původně byla úlomkem asteroidu, který mohl pocházet z pásu objektů mezi Marsem a Jupiterem.

srpnu ohnivá koule zase překvapila obyvatele Západní Virginie. Vědec z NASA Bill Cooke potvrdil, že se v ani v tomto případě nejednalo o UFO, ale o prolétající úlomek komety.

Experti zanalyzovali podivné úlomky meteoritu, který 21. ledna letošního roku explodoval nad Berlínem:

Na konci ledna proletěl zemskou atmosférou metr velký asteroid, jehož vědci pojmenovali 2024 BX1. Na pozdější nález úlomků vzácného meteoritu se můžete podívat v článku. Ilustrační foto
Nad Berlínem explodoval vzácný meteorit. Nesl informace o Marsu, Venuši i Zemi

Velkolepá ohnivá koule se ukázala na noční obloze i v červenci 2022. Výjimečná byla hlavně svou velikostí menšího auta. V případě tohoto meteoru někteří svědci dokonce slyšeli opožděný sonický třesk, který ukazuje na to, že meteor dokázal přežít až do nižších vrstev atmosféry.