K Měsíci nyní míří modul Orion, který z floridského mysu Canaveral vynesla ve středu raketa Space Launch System (SLS). Kosmická loď bez posádky během testovací mise Artemis I obkrouží Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. Pokud budou všechny systémy a komponenty v pořádku, v roce 2024 se k Měsíci vydá loď s posádkou a o rok později při misi Artemis III na zemské družici loď i přistane.

Podle Hua je v plánu zřídit na Měsíci základnu ještě v tomto desetiletí. Jedním z hlavních důvodů návratu člověka na Měsíc po více než půl století je podle něj snaha zjistit, zda se na jižním pólu družice nachází voda. Ta by se mohla vytěžit a přeměnit na palivo pro lodě, které budou směřovat dál - například na Mars.

„Vyšleme lidi na (měsíční) povrch a oni na tom povrchu budou žít a bádat,“ řekl Hu. „Bude to pro nás opravdu velmi důležité, abychom se dozvěděli i o světě za oběžnou dráhou naší Země a pak udělali velký krok a vydali se na Mars,“ dodal.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil program 16. listopadu 2022 Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Z floridského mysu Canaveral v 7:47 SEČ odletěla raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion
VIDEO: Mise Artemis odstartovala. NASA vyslala raketu SLS k Měsíci

Program Artemis podle odborníka umožní vytvořit udržitelné zázemí a přepravní systém, který lidstvu dovolí objevovat hluboký vesmír.

Tři metry vysoký Orion, který mohou při budoucích misích obývat až čtyři astronauti, byl dnes krátce po poledni SEČ 370 150 kilometrů od Země a k Měsíci se řítil rychlostí zhruba 875 kilometrů za hodinu.

Současná mise podle Hua pokračuje podle plánu, všechny systémy jsou funkční a tým se připravuje na další úpravu trajektorie Orionu. Manévr, který kosmickou loď umístí na oběžnou dráhu Měsíce, NASA chystá na pondělí.

Pokud vše půjde dobře, modul dopadne do Tichého oceánu 11. prosince. Návrat Orionu na Zemi bude nejkritičtější částí testovací mise. Do pozemské atmosféry modul vstoupí rychlostí 38 tisíc kilometrů za hodinu. Ochranný štít při tom bude muset vydržet teplotu až 3000 stupňů Celsia.