„Bezpochyby můžeme potvrdit, že je naše vybavení na Měsíci,“ uvedl krátce po plánovaném čase přistání modulu šéf mise IM-1 Tim Crain. „Odysseus má nový domov,“ dodal v živém vysílání z řídícího střediska v Houstonu.

Šestinohý robotický přistávací modul, který mimo jiné nese vědecký náklad amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první - ač slabé - spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách, během kterých v řídícím středisku vládlo napjaté ticho, přerušované jen občasnými pokyny či aktualizacemi.

Raketa Falcon 9 s modulem Odysseus odstatovala k Měsíci ve čtvrtek 15. února:

Raketa Falcon 9 s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartovala k Měsíci
K Měsíci odstartovala mise IM-1. Pokusí se o první soukromé přistání v historii

„Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla firma Intuitive Machines. Agentura AP podotýká, že společnost zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosáhla zamýšleného cíle - místa asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A.

Kromě vědeckého vybavení na modulu Odysseus k Měsíci odletěla průsvitná bedýnka s vyskládanými 125 koulemi stříbrné barvy, každá o průměru jednoho palce (2,54 centimetru). Na každé kouli je vyryté jméno některé z velkých osobností historie lidstva od antiky až po současnost, je tam například spisovatel a novinář Gabriel García Márquez, umělec a vynálezce Leonardo da Vinci, filozof Aristoteles nebo výtvarník Andy Warhol a spisovatelka Virginia Woolfová. Jde o umělecké dílo Američana Jeffa Koonse nazvané Moon Phases (Fáze Měsíce). Svojí barevností útvary představují 62 fází Měsíce od novu přes úplněk až po další nov tak, jak jsou viditelné z povrchu Země.

První soukromý modul

IM-1 se stala první soukromou misí, která na přirozené zemské družici přistála. O toto prvenství se loni pokusila japonská firma ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepodařilo. Domácího konkurenta měla společnost Intuitive Machines v americké firmě Astrobotic Technology, která v lednu k Měsíci vyslala lunární modul Peregrine. Několik hodin po startu ale společnost informovala o kritickém úniku paliva, kvůli kterému musela od přistání na Měsíci upustit. Peregrine, který měl na lunární povrch dosednout dnes, se nakonec vrátil k Zemi a shořel v její atmosféře.

Společnost Astrobotic Technology byla mezi prvními, kdo Intuitive Machines dnes poblahopřál. „Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme na povrchu Měsíce,“ uvedla firma na sociální síti X.

Jak dobře znáte naši Sluneční soustavu? Vyzkoušejte náš kvíz:

Ke každému kvízu Deníku si udělejte pohodu
KVÍZ: Pozemšťané, ukažte se. Zvládnete náš superkvíz o Sluneční soustavě?

AP připomíná i neúspěch robotické sondy Berešit izraelské neziskové organizace SpaceIL, která se na Měsíc zřítila v dubnu 2019. Stejný osud loni v srpnu potkal i ruský modul Luna-25.

Svá kosmická plavidla na Měsíc dostaly kromě Spojených států zatím pouze čtyři země - Sovětský svaz, Čína, Indie a nedávno, letos v lednu, i Japonsko. Všechny soukromé pokusy o hladké přistání na měsíčním povrchu dosud selhaly. Spojené státy jsou zároveň jediné, které na Měsíc vyslaly člověka. Naposledy přirozené zemské družice dosáhly v roce 1972, kdy se po povrchu prošli astronauti NASA v rámci mise Apollo 17.