Peregrine v pondělí několik hodin po startu nejprve zaznamenal problém s orientací solárního panelu, který zajišťuje energii. Tyto potíže se sice podle AT podařilo vyřešit, misi mířící k Měsíci ovšem překazilo selhání pohonných systémů a ztráta „kritického množství“ paliva. „Vzhledem k úniku paliva bohužel není naděje na měkké přistání na Měsíci,“ uvedla dnes společnost, podle které plavidlu podle současných výpočtů zbývá dost paliva na dalších 40 hodin letu. Původně měl modul dosednout na povrch Měsíce 23. února.

Záznam přímého přenostu ze startu lodi Vulcan:

| Video: Youtube

„Stále získáváme cenná data a provádíme operace pro komponenty a software pro naši další misi přistávacího lunárního modulu (s názvem) Griffin,“ píše se v prohlášení AT.

Peregrine do kosmu v pondělí z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla raketa Vulcan skupiny United Launch Alliance (ULA). AT mělo ambici uskutečnit první americké přistání na Měsíci po více než 50 letech, od dob programu Apollo.

Modul společnosti AT přišel po startu o kritické množství paliva:

Na palubě modulu jsou kromě řady vědeckých zařízení i náklady společností Celestis a Elysium Space, které se specializují na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru: při této misi jde o symbolické prvky DNA či popel několika desítek lidí, mimo jiné tvůrce kosmického kultovního seriálu Star Trek Gena Roddenberryho, sci-fi spisovatele, průkopníka a autora románu 2001: Vesmírná odysea Arthura C. Clarka nebo trojice bývalých amerických prezidentů George Washingtona, Dwighta Eisenhowera a Johna F. Kennedyho.