Jupiterovy měsíce nedávno přibyly na seznam vedený Centrem malých planet Mezinárodní astronomické unie, řekl Scott Sheppard z Carnegieho instituce, který byl součástí průzkumného týmu. Objevili je pomocí dalekohledů na Havaji a v Chile v letech 2021 a 2022. Jejich oběžné dráhy pak potvrdila následná pozorování. Podle Shepparda jsou nové měsíce dlouhé asi jeden až tři kilometry.

Dřívější pozorování objevila nejvíc měsíců u Saturnu. Potvrzeno jich zatím bylo 83.

Evropská kosmická agentura vyšle v dubnu k Jupiteru kosmickou loď, aby pozorovala planetu a některé z jejích největších ledových měsíců. Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) pak příští rok vypustí loď Europa Clipper, aby prozkoumala stejnojmenný Jupiterův měsíc, který by pod svou zmrzlou kůrou mohl skrývat oceán.

Vozítko Perseverance poskytlo vědcům i široké veřejnosti vhled do toho, jaké je na Marsu počasí. Ilustrační foto
Jaké panuje počasí na Marsu? Vozítko Perseverance poslalo podrobnou zprávu

Z ostatních planet sluneční soustavy má Uran potvrzených 27 měsíců, Neptun 14, Mars dva a Země jeden. Kolem Venuše a Merkuru žádné měsíce neobíhají.

Nově objevené měsíce Jupiteru ještě nebyly pojmenovány. Sheppard říká, že pouze polovina z nich je velká alespoň 1,5 kilometru, a na pojmenování tak má nárok.