Padající hvězdy na srpnové obloze lidé v dávné minulosti nazývali slzami svatého Vavřince – světce, který zemřel mučednickou smrtí v době panování římského císaře Valeriána. Dnes však již víme, že se jedná o Perseidy. Meteorický roj protínající letní oblohu nyní dosahuje svého maxima.

Lidé mohou od 10. do 15. srpna pozorovat nad územím České republiky spoustu prolétajících objektů. Největší aktivita nastane odpoledne 12. srpna.

Přes den sice není možné jev spatřit, ale v noci lze pak vidět osmdesát až sto meteorů za hodinu.

Letošní pozorovatelné nebeské úkazy v České republice:

Lidé k pozorování padajících hvězd nepotřebují žádné speciální zařízení a je možné je pohodlně spatřit pouhým zrakem.

„Pozorování z počátku naruší Měsíc, před půlnocí ale zapadne, takže si stačí nalézt místo s výhledem nad jihovýchod a s minimem umělého světla,“ sdělil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Počasí zpočátku přeje pozorování

Narušitelem však může být i oblačnost. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je v noci na sobotu 10. srpna nutné počítat se zataženou noční oblohou, na Moravě a ve Slezsku mohou být místy i doznívající přeháňky. Nad ránem se také mohou objevit mlhy.

Lepší podmínky pro sledování Perseid nastanou v noci na neděli, kdy se má postupně vyjasnit. Meteorologové pouze doporučují se tepleji obléknout, jelikož teploty mohou spadnout až k čtrnácti stupňům Celsia.

Perseidy jsou tradiční srpnovou podívanou:

| Video: Youtube

Polojasná až jasná obloha bude i v pondělí 12. srpna, tedy ve dne, respektive v noci maximální aktivity. Přesto je opět vhodné pro pozorování zvolit teplejší oblečení, teplota klesne ke třinácti stupňům Celsia.

Od úterý lze znovu očekávat přibývání oblačnosti s možností srážek a bouřek. Proto druhá polovina příštího týdne nebude pro kochání se Perseidy příliš vhodná.

Jedinečné setkání planet

Na obloze je nyní možné pozorovat i vzácné zdánlivé přiblížení Jupiteru a Marsu.

„Jasné planety se k sobě úhlově velmi těsně přiblíží, navíc ve fotogenické oblasti souhvězdí Býka nedaleko krásných hvězdokup Plejády a Hyády,“ uvedl astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě. Dodal, že k největšímu přiblížení dojde v noci z 14. na 15. srpna.

Obě planety vyjdou již před první hodinou ranní.

„Při pohledu pouhýma očima budou opravdu blízko sebe a vizuálně nepřehlédnutelné i z měst,“ napsal Horálek. Doplnil, že postupným stoupáním nad obzor se od sebe budou nepatrně úhlově vzdalovat. Skutečně kvalitní výhled však pravděpodobně překazí zvýšená oblačnost.

| Video: Youtube

Mars vypadá jako nápadný oválek s naoranžovělým odstínem, Jupiter jako kotouček s atmosférickými pásy a v jeho blízkosti se v jedné rovině ukáží všechny čtyři Galileiho měsíce.

Úkaz bude znovu viditelný 12. srpna 2026. Stejný den nastane v Evropě i pozorovatelné zatmění Slunce.

Sledování Perseid s programem

Ve Hvězdárně Jičín bude 10. srpna od 20. hodiny koncertovat kapela Brnkačka, zatímco v sále mohou návštěvníci sledovat filmy s astronomickou tematikou. Vstupné bude dobrovolné.

Hvězdárna a planetárium Uherský Brod si v pondělí 12. srpna od devatenácti hodin pro návštěvníky připravila přednášku. Poté má následovat pozorování roje s možností vypůjčení dalekohledů. Vhodné je přinést si vlastní deky. Podobný program nabídne i planetárium ve Vsetíně. Vstupné je v obou případech zdarma.

Ostravské planetárium nabízí v pondělí od devatenácti hodin večerní prohlídku expozic s přednáškou. Pozorování Perseid plánují na dvaadvacátou hodinu. V amfiteátru poskytnou i lehátka, návštěvníkům také umožňují si přinést vlastní lehátka nebo spacáky. Za vstup je nutné zaplatit dvě stě korun. 

Zajímavosti k meteorickému roji Perseidy

Proč se nazývají Perseidy?
Místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.

Kde je souhvězdí Persea?
Nachází se severně od nebeského rovníku. Z Česka je nutné se dívat směrem nad jihovýchod.

Jak rychle Perseidy letí?
Meteory dosahují rychlosti téměř 58 kilometrů za sekundu.

Kde je nejlepší místo na pozorování v ČR?
Jizerská oblast tmavé oblohy. Jedná se o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Nachází se v téměř neobydlené části pohoří a leží z poloviny na české a polské straně.

| Video: Youtube