I takové běžné věci, jako je příprava oblíbené ranní kávy, mohou být ve vesmíru oříškem. Astronautka Evropské kosmické agentury (ESA) Samantha Cristoforettiová ve videu odhalila, že na to používá nástroj navržený Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), nazvaný vesmírný hrníček.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Kam ve vesmíru mizí moč astronautů? Některé lidi může pravda šokovat

Astronautka ve videu nejdříve ukazuje, jak „nalévá“ kávu z balíčku do malé nádobky. Její pokus o doušek se však nepodaří, protože se kapalina chová jinak než na Zemi a nedokáže se dostat pryč z nádoby. Na záběrech lze poté vidět, jak si Italka nalije nápoj z uzavřeného sáčku do podivně tvarované nádoby. Nový vynález jí ho poté umožňuje vypít bez větších obtíží.

Video sdílela ESA na svém oficiálním účtu na sociální síti X. Oslavila jím Mezinárodní den kávy, který se konal prvního října. Od té doby snímek nasbíral již téměř 300 tisíc zobrazení a téměř stovku komentářů.

Klíčem je povrchové napětí

Při výrobě hrníčku vědci mysleli na takzvanou kapilaritu související s povrchovým napětím kapaliny. „NASA navrhla hrnek, jenž pomocí chytré geometrie využívá fyziku povrchového napětí. Dotyk rtů s okrajem nádobky vytvoří spojení, které vtáhne tekutinu do úst podobně, jako kapesník nasaje vodu,“ uvedl podle portálu Daily Mail vědec americké vesmírné agentury Mark Weislogel, jenž se podílel na návrhu poháru.

Pohled na Zemi z povrchu Měsíce
Co se stane, když člověk zemře ve vesmíru? Některé scénáře jsou až děsivé

Hlavním vynálezcem nádobky je pak astronaut NASA Donal Pettit, který ji vyvinul za účelem pití vody na ISS bez potřeby sáčku a brčka. Zajímavostí podle serveru India Times je, že verze hrnku vyrobená z porcelánu a keramiky se stala prvním patentovaným výrobkem vynalezeným na oběžné dráze.

Ještě před vyvinutím „hrníčku“ si astronauti museli vystačit se sáčky předem naplněnými lyofilizovanou kávou, mlékem a cukrem, do kterých jen načerpali horkou vodu. Při pití tekutin byli rovněž závislí na brčkách. Speciálně tvarovaný hrnek jim naopak umožňuje pít tekutiny podobně, jako byli zvyklí na Zemi.

Jak se na ISS pila káva před sedmi lety:

Zdroj: Youtube

Nový vynález ale nemá sloužit jen pro potěšení astronautů, byl součástí vědeckého experimentu. Stejná fyzika, jež se týká přelévání kávy z šálku do úst, se totiž týká i ostatních tekutin. Pozorování fungování nového vynálezu proto může vědcům pomoct například s dodáním ideální dávky léků pacientovi.

Astronautka Cristoforettiová je známá kávová nadšenkyně, která se v roce 2015 stala prvním člověkem, jenž si na ISS vychutnal espresso.

Před osmi lety vyvinula Italská vesmírná agentura (ASI) ve spolupráci s firmou Argotex a společností Lavazza přístroj ISSpresso označovaný za první kávovar připravující espresso ve stavu beztíže. Stroj dokázal pomocí ocelových hydraulických trubek vyrobit šálek kávy za tři minuty. I přes pokročilou technologii stále připravoval kávu do sáčku. Na vesmírné stanici byl instalován v letech 2015 až 2017 a poté ho vrátili na Zemi.