V noci z pátku 10. května na sobotu 11. května lidé po celém Česku mohli zahlédnout nad severním obzorem jasně červenou polární záři, a dokonce s nazelenalými závěsy. Nejlepší viditelnost začala od 23. hodiny.

Český hydrometeorologický ústav uvedl, že květnová polární záře byla nejsilnější od roku 2003. I díky tomu ji mohli spatřit obyvatelé Prahy, Brna, Děčína a dalších velkých měst, a to navzdory světelnému znečištění. Nejčistější výhled ale měli lidé nacházející se mimo obce. Důkazem jsou fotografie z Jalubí na Uherskohradišťsku, Mariánských Lázní, nebo Trojanovic pod Javorníkem. Snímky nebeského úkazu zaplavily sociální sítě. Na záběry z různých míst České republiky je možné se podívat i v galerii článku.

Polární záři by mělo být možné pozorovat i ze soboty na neděli. Podmínky mají být opět ideální, jelikož Měsíc je v novu. Na obloze se ale mohou vyskytnout oblaka, která omezí viditelnost. Ačkoliv je možné jev pozorovat očima, vědci doporučují ke snazšímu sledování použít alespoň fotoaparát.

Polární záři je možné sledovat i přes kameru brněnské hvězdárny:

| Video: Youtube

„Nejlepší výhled míváme v rozmezí dvou hodin kolem půlnoci,“ sdělil Deníku ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Doplnil, že pro pozorování je vhodné být někde mimo umělé osvětlení, s dobrým výhledem nad severní obzor.

Varování před výpadky navigace

Jasně viditelnou polární záři umožnila geomagnetická bouře, která v pátek dosáhla nejvyššího stupně. Bouři vyvolala sluneční erupce.

Kromě polární záře je možné pozorovat i skvrnu na Slunci:

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru varoval, že před možnými výpadky systému satelitní navigace či distribuce elektřiny. Při obdobně silné bouři z roku 2003 zaznamenaly problémy elektrické distribuční sítě a transformátory ve Švédsku a Jižní Africe.