„Věděli jsme, že půjde o nejmenší těleso z hlavního pásu asteroidů, které zblízka uvidíme. A skutečnost, že ta tělesa jsou nakonec dvě, tomu ještě přidává na zajímavosti,“ komentoval snímky Keith Noll, jeden z členů týmu, který se stará o řízení mise sondy Lucy.

Podle Nolla Dinkinesh a jeho asi 220 metrů velký měsíc připomínají jiný binární systém planetky Didymos s oběžnicí Dimorphos, kterou mnohem blíže Zemi loni prozkoumala sonda DART.

Vědci se dlouho snaží zjistit, jak vznikla celá naše existence, a to nejen lidská či biologická, ale taky vesmírná. Proto nyní spouští dosud největší projekt svého druhu, který jim má pomoci získat odpovědi.
Jak vznikl vesmír? Vědcům pomáhá superpočítač, vzniká unikátní simulace

Asteroid Dinkinesh dostal své jméno stejně jako sonda Lucy podle slavného kosterního nálezu samice australopitéka v Etiopii v roce 1974. V amharštině je tento nález známý právě pod jménem Dinkinesh, které znamená „jsi překrásná“.

Sonda Lucy snímky asteroidu pořídila při průletu ze vzdálenosti asi 430 kilometrů, jejím hlavním cílem je ale zkoumání trojánů, jak se říká planetkám obíhajícím po dráze Jupitera. K první planetce Eurybates by se měla dostat v roce 2027, k té poslední jménem Patroclus kolem roku 2033.