Kdyby existovala soutěž o nejvíce nehostinnou exoplanetu, o prvenství by se utkala nově objevená TOI-6713.01, jelikož má povrch pokrytý lávou ze stovek aktivních sopek. Teplota tam přesahuje 2300 stupňů Celsia, což je víc než u některých méně hmotných hvězd.

„Planeta doslova rudě září na optických vlnových délkách,“ řekl pro Universe Today astrofyzik Stephen Kane z Kalifornské univerzity v Riverside. Dále sdělil, že objev mu vyrazil dech a překvapilo ho, že něco takového ve vesmíru skutečně může existovat. Podle něj dosud nic podobného vědci ještě neobjevili.

Webbův teleskop objevil exoplanetu, na které by mohl být život:

Ilustrace exoplanety K2-18b.
Jsme ve vesmíru sami? Na obří exoplanetě může být život. Webbův teleskop má data

Podle studie zveřejněné v odborném časopise The Astronomical Journal je ohnivý a skalnatý svět zhruba o třicet procent větší než Země. Společně s další kamennou exoplanetou a plynným obrem (planeta skládající se hlavně z plynů) obíhá kolem trpasličí hvězdy vzdálené 66 světelných let. Svou asi pět miliard let starou mateřskou hvězdu obkrouží za pouhé dva dny.

Io na steroidech

Astronomové uvedli, že sopečný svět je ze tří planet na oběžné dráze nejblíže ke hvězdě. Podle serveru Space je vzdálenost dokonce výrazně menší než vzdálenost Merkuru od Slunce.

Další zjištění odhalila, že sousední exoplanety gravitačně stlačily dráhu žhavého světa do oválného tvaru. Neustálé přitahování a tlak gravitací vedlejších těles a centrální hvězdy pak vyvolávají obrovské vnitřní tření a teplo, které se uvolňuje prostřednictvím vybuchujících sopek na povrchu. Experti jev popsali jako tavení tělesa zevnitř.

Na základě výsledků pozorování Kane přirovnal nově objevenou planetu k Io, nejvnitřnějšímu skalnatému měsíci Jupiteru a vulkanicky nejaktivnějšímu tělesu v naší Sluneční soustavě, které čelí podobným podmínkám. „Popsal bych ji jako Io na steroidech,“ uvedl pro Universe Today.

Jak vypadá měsíc Io?

Zdroj: Youtube

Oproti Io ale planeta pociťuje až desetimilionkrát větší slapovou energii, tedy efekt gravitační síly cizího tělesa, který mění například tvar oběžné dráhy. Vědecký tým se proto domnívá, že exoplaneta by mohla být vhodná pro studium extrémních slapových jevů.

Sonda má odhalit tajemství měsíce Io:

Io je vulkanicky nejaktivnějším tělesem ve sluneční soustavě. S průměrem 2 263 km je o něco větší než pozemský Měsíc.
Sonda Juno může odhalit tajemství měsíce Io. Proletí kolem něj extrémně blízko

„Můžeme lépe pochopit, jak pozemské planety čerpají extrémní množství energie, a jaké to má následky,“ prohlásil Kane. Dodal, že vědci dosud zaznamenali jen málo případů kamenných exoplanet, jež slapová energie tavila zevnitř.

Výzkum nadále probíhá

Kaneův tým chce dalším výzkumem změřit hmotnost sopečné exoplanety, což by mohlo napovědět, kolik materiálu je k dispozici pro erupci sopek. Také tím mohou zjistit víc informací o vzniku a vývoji vzdáleného světa.

Astronomové objevili planetu, která neměla existovat:

Vědci objevili exoplanetu, která by podle současných lidských poznatků o vesmíru neměla existovat. Ilustrační foto
Neměla by vůbec existovat. Vědci objevili obří planetu, která se vymyká chápání

Vědci ve studii uvedli, že TOI-6713.01 nalezli pomocí družice NASA TESS, která od roku 2018 hledá vzdálené exoplanety mimo Sluneční soustavu.

Objev pozoruhodných planet

Vědci objevili i jiný žhavý svět, který popsali jako obří vesmírné zrcadlo. Tato exoplaneta, tedy planeta neobíhající kolem Slunce, je zahalená do kovových mraků z titanu a křemičitanů, které odrážejí většinu dopadajícího světla zpět do vesmíru.

Astronomové se dále domnívají, že v naší Sluneční soustavě může být za Plutem až pět dalších potulných planet. Za Neptunem se má také ukrývat planeta podobná Zemi. Odborníci zaznamenali i bílého trpaslíka s tmavou kovovou skvrnou, jež má být otiskem úlomku planety, která se k tělesu příliš přiblížila.

Rozpálená exoplaneta

Astronomové již dříve objevili extrémně horkou exoplanetu KELT-9b, která je 670 světelných let od Země. Považují ji za dosud nejteplejší objevený kamenný svět, jelikož povrchová teplota dosahuje až 3700 stupňů Celsia.

Ilustrace exoplanety Kelt-9b obíhající kolem hvězdy Kelt-9.Ilustrace exoplanety Kelt-9b obíhající kolem hvězdy Kelt-9.Zdroj: Wikimedia Commons/NASA/JPL-Caltech/volné dílo