Již v úterý 1. srpna se kolem půl desáté večer naskytne pohled na superúplněk, který se na noční obloze objeví nad jižním obzorem. Tento astronomický úkaz nastává, když je Měsíc ve svých nejbližších bodech k Zemi, konkrétně v tomto případě 357 530 kilometrů.

Měsíc ale bude ještě blíž v noci na středu 30. srpna, a to ve vzdálenosti 357 185 kilometrů. Tím se jeví o čtrnáct procent větší a o třicet procent jasnější než v době, kdy je od planety nejdál. Odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky pro srovnání uvedli, že když je Měsíc v takzvaném odzemí, je téměř o 50 tisíc kilometrů dál (víc než 406 tisíc kilometrů). Jelikož se má jednat o druhý úplněk v měsíci, přezdívá se mu modrý. „S barvou ale nijak nesouvisí,“ poznamenal v tiskové zprávě ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Měsíční iluze mate odborníky
Proč je Měsíc nad obzorem mohutný a na obloze drobný? Tajemná iluze trápí vědce

Ředitel vysvětlil, že pořekadlo „jednou za modrý měsíc“ se používá od roku 1946 po nesprávném výkladu amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta. Původně se tento termín používal už počátkem 19. století ve farmářských ročenkách ze severní Ameriky pro označení třetího úplňku v jednom ročním období, ve kterém nastanou čtyři úplňky. Za normálních okolností bývají „pouze“ tři.

Naposledy se dva úplňky ve stejném měsíci objevily v roce 2018. Podle italského astronoma a zakladatele projektu Virtual Telescope Gianlucy Masiho se jev znovu ukáže až v roce 2037.

Jak superúplněk pozorovat?

Pro správné pozorování úkazu mají lidé použít patřičné pomůcky. „Bez dalekohledu si většího průměru nadcházejícího úplňku nevšimnete,“ poznamenal Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. Dodal, že lidem pozorujícím jev pouhýma očima to bude připadat, jako kdyby ze vzdálenosti tří metrů sledovali padesátikorunovou a dvacetikorunovou minci.

Superúplněk na obloze:

Zdroj: Youtube

Vědci z Královské greenwichské observatoře v Londýně pro Sky News sdělili, že i v tomto případě se má jednat o působivý pohled, protože Měsíc bude těsně před svým východem či západem obrovský v porovnání s okolní krajinou. Rovněž ale doporučili použít dalekohled nebo teleskop. „Je to dobrá příležitost, abyste si prohlédli detailní povrch Měsíce, nebo dokonce zkusili pořídit zajímavé fotografie,“ upřesnili britští astronomové. Upozornili, že pro ideální podmínky je nutná jasná noční obloha bez nebo s velmi malou oblačností.

Měsíční rekordy

Odborníci z Hvězdárny a planetária Brno uvedli, že dosud nejbližší zaznamenaná vzdálenost Měsíce od Země je 356 509 kilometrů z 14. listopadu 2016. Tento rekord pak má být překonaný až 25. listopadu 2034, kdy by se dle odhadů měl přiblížit na 356 445 kilometrů.

Měsíc z přivrácené (vlevo) a z odvrácené strany. Zatímco ten první pohled z noční oblohy důvěrně známe, ten druhý je úplně jiný. A vědci přišli s novou teorií, proč tomu tak je
Proč Měsíc vypadá z odvrácené strany jinak? Vědci přišli s vysvětlením záhady

Pojem „superúplněk“ poprvé použil astrolog Richard Nolle v roce 1979. Vědci předpokládají, že hranici 360 tisíc kilometrů zvolil proto, že po devadesát procent své dráhy je Měsíc od naší planety dál.