V pondělí od 19:00 středoevropského času bylo možné sledovat úplné zatmění Slunce. Zatímco lidé v Severní Americe jej viděli nad svými hlavami, Češi se na jedinečný jev museli podívat skrz internetové streamy.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) i americká média událost vysílaly živě. Unikátní jev bylo možné nad pevninou pozorovat do 21:47 středoevropského času.

Agentura NASA živě vysílala pozorování úplného zatmění Slunce:

| Video: Youtube

Úplné zatmění Slunce bylo v pondělí na vlastní oči viditelné v Mexiku, Spojených státech amerických, Kanadě a z hladiny Tichého a Atlantického oceánu. Nejdéle trvalo čtyři minuty a dvacet osm sekund severně od mexického městečka Nazas.

Agentura Reuters informovala, že jako první zakryl Měsíc Slunce obyvatelům Mazatlánu na východě Mexika, kde se na pobřežní promenádě shromáždily tisíce lidí a s očekáváním hleděly na oblohu, zatímco orchestr hrál motiv z filmu Star Wars. Úřady v Mazatlánu podle deníku The New York Times očekávaly asi 120 tisíc nových turistů.

Maximální zatmění Slunce bylo nejdříve viditelné v mexickém Mazatlánu:

Stanice NBC News uvedla, že do města Russellville ve státě Arkansas se sjely zhruba dvě stovky párů, které uzavřely manželství při úplném zatmění Slunce.

Astronomové z NASA taky dokázali, že mají smysl pro humor. Oficiální účet informující o misích agentury na Měsíci sdílel snímek obrazovky na sociální síti X, kde ukázal, že zablokoval oficiální účet informující o výzkumu Slunce. „Jejda, znovu jsem to udělal,“ stálo v komentáři.

Úplné zatmění Slunce má vliv na chování zvířat i rostlin:

Veterání pozorování jevu pro Reuters uvedli, že patnáct minut před zatměním je fascinujících. Stíny jsou podivné ostré, a sluneční svit působí strašidelně. Sekundy před úplným zatměním se mohou objevit vlákna stínů kmitajících po zemi, podobné těm na dně plaveckého bazénu. Poslední zbytek jasného slunečního svitu vytvoří efekt známý jako Bailyho perly, kdy poslední paprsky slunce přecházejí přes nerovnoměrný povrch Měsíce.

Zhruba 43 milionů lidí mohlo vidět úplné zatmění z pevniny. Podle vědců byla patrná sluneční atmosféra, takzvaná korona, nejjasnější hvězdy a také planety Jupiter, Venuše a Saturn.

Pohled na úplné zatmění Slunce z vesmíru:

| Video: Youtube

Částečné zatmění bylo viditelné téměř po celé Severní Americe a také v nejzápadnější části Evropy. Spatřit jej mohlo přes 600 milionů lidí.

Americká média psala, že po trase pásu totality jsou vyprodané nebo několikanásobně zdražené hotely, lidé nakupovali ochranné brýle i jiné pomůcky a v kempech a parcích rozkládali stolky, židle i chladící boxy na pivo. Poslední zatmění zde proběhlo v roce 2017.

V Česku až v příštím století

Úplné zatmění Slunce je časově i místně nepravidelná událost, kterou lze vidět vícekrát za život, pokud je člověk ochotný cestovat po světě. Některé lidi, takzvané lovce zatmění, jev natolik uchvátil, že se za ním vydají do jakékoliv části Země.

Je ale také možné, že je člověk na vlastní oči nemusí spatřit za celý život. „Poslední úplné zatmění Slunce v Česku proběhlo 12. května 1706,“ uvedli vědci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Nejbližší možný termín dalšího pozorování pak u nás nastane 7. října 2135.

Co sledovat na obloze v Česku v roce 2024:

Pokud však člověk vycestuje, uvidí událost již za dva roky. „Už 12. srpna 2026 bude jev pozorovatelný z východního Grónska, západního Islandu, severního Španělska a ostrovů Ibiza nebo Mallorca,“ sdělil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.