Obyvatelé Marylandu, Pensylvánie a okolních států měli v neděli o půl desáté večer tamního času šanci na nebi zahlédnout ohnivou kouli. Poprvé byla viditelná nad městem Forest Hill, když se přiblížila na 75 kilometrů od Země.

Nad státy Středoatlantské oblasti v USA proletěl mimořádně jasný meteor rychlostí téměř 58 tisíc kilometrů v hodině. Atmosférou procestoval 88 kilometrů. Meteoritem se však nestal, jelikož se rozpadl už v 35 kilometrech nad zemí u města Gnatstown v Pensylvánii, sdělila NASA na svých facebookových stránkách.

Záznam jednoho ze svědků:

Agentura udává, že meteor svítil podobnou silou jako čtvrtka měsíce. Podle výpočtů dráhy se pravděpodobně jednalo o patnácticentimetrový úlomek asteroidu, který pochází z pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Bolidy

Meteory, které na obloze září velmi jasně, se nazývají bolidy. „Nazýváme je tak, pokud svítí silou přes čtyři magnitudy, tedy podobně jako planeta Venuše,“ řekl pro Deník Jiří Borovička z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Záběry ohnivé koule nad USA: 

| Video: Youtube

Bolidy letí atmosférou vysokou rychlostí. V atmosféře dochází k velkému tření, kvůli kterému meteor nakonec vzplane. Plameny způsobí, že září přes celou oblohu. Nezisková organizace American Meteor Society zřídila internetovou službu, na které můžou lidé ohlašovat svědectví bolidů. Přes ní se ozvalo více než 400 lidí. Společnost na svých stránkách udává, že hlášení lidí je může upozornit na potenciální vědecky významné události. Přispívají také k obecné databázi znalostí o meteorech.

Minulý rok podobnou událost zaregistrovali v sousední Západní Virginii. Tehdy se jednalo o úlomek z komety. Letěl téměř stejnou rychlostí jako ten nedělní, ale jeho dráha byla o dvacet kilometrů delší. Svou cestu atmosférou však zakončil dramatičtěji, dvakrát vybuchnul a doprovázely ho silné záblesky.

První výbuch vyvolal mohutné otřesy. Svědkyně Amanda W. dokonce uvedla, že se jí začal otřásat i dům.

Zajímavosti u nás

Pracovníci brněnské hvězdárny na svých stránkách upozornili, že v polovině září se na nebi objeví takzvaný popelavý Měsíc.

Tento úkaz je pozorovatelný dva dny po sobě – jednou při západu slunce před novem a podruhé ráno po novu. Během těchto okamžiků je možné sledovat úzký srpek Měsíce osvětlený sluncem. Zároveň je však viditelná i zbylá část disku, na kterou sluneční svit nedopadá.

K tomuto úkazu dochází díky dopadu nepřímého slunečního svitu odraženého od Země na Měsíc. Země je totiž k Měsíci obrácená sluncem osvětlenou polokoulí. Pro pozorovatele na povrchu Měsíce by se Země jevila blízko úplňku. Dá se tedy říct, že si Země s Měsícem vymění role.