„S potěšením oznamuji, že zarovnání dalekohledu bylo dokončeno s ještě lepším výkonem, než jsme očekávali,“ řekl podle CBS News Michael McElwain, vědec projektu James Webb Space Telescope z Goddard Space Flight Center NASA v Marylandu.

Detaily, jaké svět ještě neviděl

Aby NASA ilustrovala, jak dobře je nový vesmírný dalekohled připraven "do služby", nasdílela na své sociální sítě snímek pořízený jedním z jeho přístrojů, zvaným Mid-Infrared Instrument neboli MIRI (jde o přístroj obsahující kameru pro střední infračervenou oblast a zobrazovací spektrometr, pozn. red.).

Nový snímek, zachycující jednu z nepříliš vzdálených galaxií, pak NASA porovnala se záběry téže galaxie, pořízené již dříve Spitzerovým vesmírným dalekohledem.

Zatímco snímek ze Spitzerova teleskopu zobrazuje rozostřeně zhruba sedm hvězd ve Velkém Magellanovu oblaku (trpasličí satelitní galaxii, obíhající kolem Mléčné dráhy), fotografie stejné oblasti získaná za pomoci Webbova dalekohledu a zachycuje nejenom hvězdy v popředí v ostrých detailech, ale zobrazuje i jemná oblaka, mezihvězdný plyn a stovky hvězd a galaxií v pozadí. Podle NASA jde o „bezprecedentní detaily“.

Se zarovnanými přístroji čeká Webbův teleskop ještě konečná kalibrace přístroje, poté by už měl koncem tohoto léta začít oficiálně studovat vzdálené hvězdy, uvedla NASA.

Webbův teleskop
Webbův teleskop by mohl najít mimozemský život. Vědci tuší, co ho může prozradit

V červenci bude teleskop sdílet svou první sadu vědeckých snímků zaměřujících se na galaxie a vesmírné objekty, jejichž studium by mohlo objasnit mnohé z otázek, na něž se astronomové zaměřují. „Od raného vesmíru přes vývoj galaxií v průběhu času až po životní cyklus hvězd a další světy,“ uvedl na tiskové konferenci Klaus Pontoppidan, vědecký pracovník Webbova projektu z Vědeckého ústavu vesmírných dalekohledů v Baltimoru.

Cesta dlouhá půldruhého milionu kilometrů

Vesmírný dalekohled Jamese Webba v hodnotě 10 miliard amerických dolarů byl vypuštěn do vesmíru 25. prosince 2021, kdy se vydal na cestu dlouhou 1,5 milionu kilometrů do své konečné pozice na obloze. Dalekohled se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů, které jsou smontovány do jednoho velkého, 6,4 metru širokého zrcadla.

Konstrukce umožnila, aby se zrcadlový systém dalekohledu při startu složil dovnitř rakety – na rozdíl od Webbova předchůdce, Hubbleova vesmírného dalekohledu, jenž má pouze jedno primární zrcadlo o průměru asi 2,4 metru.

Zvláštní útvar na povrchu Marsu připomíná mimozemskou bránu.
Fascinující snímek z Marsu: Podivný útvar ve skalách připomíná bránu do jeskyně

Vědci předpovídají, že Webbův teleskop bude schopen zobrazit i takové vzdálené objekty, jež by musely být až stokrát zářivější na to, aby je zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled.

Dalekohled byl totiž navržen tak, aby pozoroval slabé světlo nejstarších hvězd ve vesmíru, pocházející z doby asi před 13,8 miliardy let – tedy jen miliony let po velkém třesku.