Na Marsu je už deset let, nyní se ale dostalo do podle vědců zásadní oblasti. Vozítko Curiosity dorazilo do kráteru Gale, destinace kolem hory Mount Sharp. Právě zdejší oblast je obohacená o slané minerály, které měly na Marsu podle odborníků zanechat potoky a rybníky, jež před miliardami let vyschly. Minerály mohou být vodítkem k objasnění, proč se klima Rudé planety tak drasticky změnilo.
Vozítko Curiosity pořídilo na místě mnoho fotek, včetně panoramatu kopce přezdívaného „Bolivar“ a přilehlých písečných hřebenů
Důležité minerály
Přítomnost minerálů odhalila před vozítkem už planetární sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter, která je určená pro průzkum Marsu z oběžné dráhy. Vozítko zatím našlo pestrou škálu typů hornin a známek minulé přítomnosti vody, včetně slaných minerálů, jako je síran hořečnatý, síran vápenatý a chlorid sodný (běžná kuchyňská sůl).

Portál Universe doplňuje, že dál bude vozítko hledat mimo jiné známky jakýchkoliv organických molekul, které se můžou na planetě vyskytovat. Organickou hmotu už na Marsu našlo mladší dvojče Curiosity, vozítko Perseverance.
Vědci chtěli vyvrtat také horninu známou jako Canaima, zohlednit však museli kromě jiného hardwarové vybavení vozítka. Když zvážili, že na na dvou metrech dlouhém rameni, na jehož konci se nachází rotační vrták, jsou už opotřebované brzdy, v první chvíli se rozhodli, že vrtání do některých tvrdších hornin pro vozítko není bezpečné.
Nakonec se však do akce přeci jen pustili. „Přestali jsme zvažovat, zda to pro naše rameno představuje nějaké riziko. Díky novému algoritmu vrtání, vytvořenému s cílem minimalizovat použití úderů, bylo nakonec při odebrání vzorku Canaimy vše v pořádku,“ uvedla podle portálu NASA nová vedoucí projektu Curiosity z Laboratoře tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii Kathya Zamora-Garciová.
Vozítka Curiosity a Perseverance už na Marsu objevila řadu záhadných útvarů:
Nebezpečný terén
Cesta Curiosity do oblasti plné sulfátů vedla před zrádný terén, včetně písečného průsmyku, který se klikatí mezi kopci. Navigace vozítka trvala vědcům více než měsíc. Nebezpečím byly a stále jsou jednak ostré kameny, ale také písek, kvůli kterému může vozítko uvíznout.
Po únavné práci ale dostal vědecký tým odměnu v podobě inspirativní scenérie, kterou vozítko zachytilo na panoramatickém snímku ze začátku srpna pomocí své kamery Mastcam. „Každé ráno jsme dostávali nové snímky a byli jsme v úžasu," uvedla koordinátorka vědeckých operací Curiosity Elena Amador-Frenchová.
Nová oblast je nejenom plodným zdrojem minerálů, ale také místem výzev. Terén totiž nenabízí mnoho míst, kde by vozítko mohlo stát na všech šesti kolech. Pokud pro Curiosity nebude půda stabilní, tak se vědci neodváží odpojit rameno. „Čím jsou vědecké výsledky zajímavější a zajímavější, tím více překážek nám Mars zřejmě klade," řekla Amador-Frenchová a dodala, že na to jsou odborníci připraveni.
Další roky výzkumů
Od doby, kdy dorazilo vozítko Curiosity na Mars, ujelo přes devětadvacet kilometrů a vystoupalo více než šest set metrů. Analyzovalo více než jednačtyřicet vzorků horniny a půdy, přičemž se spoléhalo na řadu vědeckých přístrojů. V chodu ho udržuje jaderná baterie, na kterou vědci spoléhají v naději na dlouhé roky dalšího výzkumu na Marsu.

Jedním z nejnovějších zjištění je, že kapalná voda i chemické prvky a živiny potřebné pro život byly ve zkoumaném kráteru Gale přítomny nejméně desítky milionů let. Několik příštích let teď bude vozítko zkoumat oblast bohatou na sulfáty. Na seznamu míst pro prozkoumání mají vědci ještě mimo jiné oblast kanálu Gediz Vallis, který se mohl vytvořit při povodni pozdě v historii Mount Sharp.
Obecné cíle mise Curiosity zahrnují posouzení, zda vybrané místo někdy nabízelo podmínky příznivé pro mikrobiální život, a studie obyvatelnosti Rudé planety, které jsou součástí přípravy pro průzkum Marsu lidmi.