Pořádný rozruch vyvolalo vyjádření Lukáše Machala ze Slovenské národní strany v rozhovoru pro pořad Reportéri slovenské veřejnoprávní televize RTVS (Rozhlas a televize Slovenska). Diváky šokovala odpověď tohoto blízkého spolupracovníka slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové na otázku, zda by v televizi měli dostávat prostor i lidé s menšinovým názorem, například takovým, že je Země ve skutečnosti placatá? „Určitě ano. Je podložené, že je Země kulatá? Já se vážně ptám. Je to podložené? Byl jste ve vesmíru? Nebyl, já také ne, nevím," prohlásil Machala.

Podobné vyjádření se blíží argumentům konspirátorů, kteří věří, že lidstvo žije na ploché zemi. V Česku je jedním z nich například přispěvatel facebookového profilu Plochá Země (profil má kolem pěti tisíc sledujících) Zbyněk Čep. „Nejsem konspirátor, ale jsem přesvědčen, že žijeme na ploché Zemi. A mám k tomu nespočet důkazů," uvedl Čep.

Jedním z důkazů je pro něj to, že při cestě na Antarktidu musí mít člověk speciální povolení. „A když jej dostane, může jít jen na určitá místa. Důvod je prostý. Je to aby lidé nezjistili, že Antarktida není kontinent, ale obepíná celou Zemi. Jedná se tedy o ledovou krustu, ve které se drží všechny vody a světadíly,“ vysvětluje muž.

A pokud by člověk shlédl z okraje Země na Antarktidě, našel by dle Čepa jen základy nebeské klenby. „Je to vlastně takový poklop Země, kde jsou všechny planety a hvězdy. A i proto tam nemohou létat rakety,“ dodal Čep.

Jedno z videí, které Zbyněk Čep sdílí na platformě Youtube:

| Video: Youtube

Další důkaz je podle něj třeba hledat v knize knih, tedy Bibli. „Tam je jasně dané, že Bůh stvořil zemi v šesti dnech. A planety a hvězdy stvořil až den čtvrtý. Je tedy nelogické, aby se Země otáčela kolem Slunce. Navíc neexistují žádné relevantní fotky dokazující, že by Země byla kulatá. Všechny fotky dává NASA, která je tvoří v počítači,“ připomněl jeden z argumentů, kterým vyznavači placaté Země podpírají svá tvrzení.

Nehýbající se mraky

Ve své publikaci Nebe a Země pak na něco podobného poukazuje i další propagátor teorie David Starosta. „Máme jen jednu údajnou fotku zeměkoule z roku 1972, která je také ve všech učebnicích. V roce 1990 nám sonda Galileo údajně poslala záběry čtyřiadvacetihodinové rotace země-koule. Mraky se ale za celou dobu rotace ani o trochu nepohnou,“ napsal v díle Starosta.

I za něj dostal anticenu Bludný balvan pro rok 2017, kterou uděluje Český klub skeptiků Sisyfos. Ten je součástí světového skeptického hnutí, jež vzniklo v roce 1976 ve Spojených státech amerických z iniciativy desítek vědců a filozofů, včetně několika nositelů Nobelových cen, jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti.

Spiklenečtí fyzikové

Předseda klubu Jaromír Šrámek upozorňuje, že například právě v USA podle průzkumu z roku 2021 pokládá Zemi za plochou desetina respondentů a devět procent si není jisto. Ví, že vyvrátit lidem jejich teorii je složité. „Dovedu si představit, že kdybych z nějakého důvodu věřil ploché Zemi, o nesprávnosti této hypotézy by mě zcela přesvědčilo jednoduché cvičení - spočítat si, jak vypadá gravitační pole disku. Bohužel teorie ploché Země je zanořena tak hluboko do konspirací o spiknutí, že se její příznivci s takovým výsledkem vypořádají nejspíše tak, že spiklenečtí fyzikové mají špatně gravitační zákon,“ vysvětlil Šrámek.

Obdobného názoru je i popularizátor kosmonautiky ze serveru kosmonautix.cz Dušan Majer. „Diskuse s těmito lidmi a vysvětlování nemají smysl. Je to podobné, jako kdybyste chtěl donutit vegetariána sníst steak. U nich to není o faktech, ale o víře. Plochozemcům, kterým říkám palačinkáři, nemá smysl nic vysvětlovat. Pokud dodnes z toho nepřeberného množství zcela jasných a logických důkazů nepochopili, která bije, není žádný magický důkaz, který by jim otevřel oči,“ konstatoval Majer.