Dostat se na Mars je snadnější, než se kdy zdálo. Tedy alespoň pro čtyři dobrovolníky účastnící se nového projektu NASA. Ti budou v rámci mise CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) po dobu jednoho roku jíst, spát a pracovat v úkrytech vytištěných pomocí 3D tisku a navržených tak, aby simulovaly přesné podmínky na rudé planetě.

Povrch Marsu. Ilustrační foto.
Vědci našli úkryty pro astronauty na Marsu. Útočištěm má být devět jeskyní

Prostory budou zahrnovat kuchyni, soukromé ubikace pro posádku, fitness, místo pro pěstování plodin, rekreaci i technický pracovní prostor. Dobrovolníci také budou mít k dispozici dvě koupelny. Místnosti  dokonce dostanou proměnlivé výšky stropů s klenutou skořepinovou konstrukcí.

Takto postavené ubikace zvýrazňují jedinečný zážitek v každé z nich a zabraňují tím monotónnosti a přílišné únavě členů posádky. Kombinace pevného a pohyblivého nábytku je výhodná, protože dobrovolníkům umožňuje reorganizovat prostor podle každodenních potřeb.

Zdroj: Youtube

Zlomit lidského ducha

NASA se netají tím, že cílem projektu je snažit se zlomit lidského ducha. V simulovaném prostředí se zaměří na takzvané environmentální stresory, které budou muset osadníci vydržet, aby vůbec mohli jít ven a zkoumat planetu. Zažijí izolaci, nedostatek zdrojů, pracovní zátěž ale také si vyzkouší jaké to je, když jim selžou některé důležité přístroje.

Vozítko Perseverance poskytlo vědcům i široké veřejnosti vhled do toho, jaké je na Marsu počasí. Ilustrační foto
Jaké panuje počasí na Marsu? Vozítko Perseverance poslalo podrobnou zprávu

Aby se dobrovolníci nenudili, budou během dne obsluhovat roboty a napodobovat všechny činnosti případných prvních lidí na Marsu, včetně pěstování a přípravy jídla, starání se o základní potřeby k přežití a doržování plánu spánku.

Portál Wion také píše, že posádka bude mít za úkol ovládat dron podobný vrtulníku. Vyzkouší si rovněž nasimulované výstupy do vesmíru, k tomu poslouží pracoviště s červeným pískem.

Vozítka Curiosity a Perseverance už na Marsu objevila řadu záhadných útvarů:

Odborníci z NASA budou sledovat, jak se v návaznosti na namáhavé životní podmínky bude měnit jejich zdravotní stav. „Životní styl je to, co se snažíme simulovat nastavením realistického prostředí a pracovní zátěže pro posádku,“ řekla zástupkyně projektového manažera CHAPEA Raina MacLeod.

Tři experimenty

Portál Giant Freakin Robot informuje, že chystaný projekt je první ze tří ročních naplánovaných experimentů. Další přijdou na řadu v letech 2025 a 2026. Všechny mají probíhat v Johnsonově vesmírném středisku NASA.

„Simulace na Zemi nám pomohou pochopit fyzické a duševní výzvy, kterým budou astronauti čelit, než odejdou, a čelit jim,“ uvedla vedoucí vědecká pracovnice pro výzkum Advanced Food Technology NASA v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu Grace Douglasová.

Vozítko Perseverance.
Co je slyšet na Marsu? Vozítko Perseverance nahrálo děsivé zvuky větru

Výlet na opravdovou rudou planetu je zatím v nedohlednu. Výzkumníci řeší hlavně problém překonání obrovských vzdáleností ve vesmíru. Už předchozí studie nazvaná Mars-500 navíc zdůraznila zdravotní a psychologické problémy spojené s izolací, která by měla trvat roky.

Tohoto projektu mezi roky 2007 a 2011 se účastnilo mnohem více lidí než nejnovější studie. Izolovaní posádka se sice dokázala vyhnout vzájemným konfliktům, ale její členové se dostávali do stavu, kdy stále více času trávili v posteli. Případné duševní poruchy by přitom mohly způsobit selhání nákladné a nebezpečné mise, a tak se výzkumníci snaží zjistit, jak jim zabránit.

Jak se vyrábějí prostory z 3D tiskárny:

Zdroj: Youtube

Projekt je typem analogové mise, neboli terénního testu v lokalitách, které jsou fyzicky podobné jako extrémní vesmírné prostředí. Tyto mise podle expertů poskytnou cenné poznatky pro posouzení potravinového systému ve vesmíru, stejně jako výsledky ohledně fyzického a duševního zdraví a výkonnosti pro posádky v budoucích misích na Mars.

K Měsíci nyní míří modul Orion, který z floridského mysu Canaveral vynesla ve středu raketa Space Launch System (SLS).
Sci-fi se stává realitou. Lidé by na Měsíci mohli žít ještě v tomto desetiletí

Účastníci mise NASA budou žít v biotopech vytisknutých v 3D tiskárnách zvaných Mars Dune Alpha od společnosti ICON. 3D tisk byl vybrán proto, že má potenciál být konstrukční technologií budoucích sídlišť na Marsu. Jeho užití eliminuje nutnost používání velkého množství stavebních materiálů a je cenově dostupnější. Stanoviště mají mít rozlohu 1700 čtverečných stop (tedy převodem přibližně 157 metrů čtverečných).