Už pošestnácté se mohou hlásit obce České republikya do soutěže Vesnice roku. Nový ročník vyhlásil začátkem března ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška, na soutěži se podílí i Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Komora obcí při Svazu obcí a měst ČR.

Vloni se z nymburského regionu do tohoto klání přihlásily čtyři obce: Dobšice, Dymokury, Kněžice a Mcely. Podle vyjádření starostů se kromě Kněžic soutěže zúčastní zmíněné vesnice znovu.

„Do Vesnice roku opět půjdeme, minimálně chceme obhájit diplom za kvalitní květinovou výzdobu,“ uvedla starostka Mcel Jana Hejlová. Soutěž Vesnice roku je určena všem obcím, které mají maximálně 5 250 obyvatel, a které mají zpracovaný vlastní program obnovy vesnice. Obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, kdy mohou získat různá ocenění, například stuhy nebo diplomy.

„Obec Dobšice se letošního ročníku znovu zúčastní. Určitě se máme čím pochlubit, od minulé soutěže u nás vznikla řada nových projektů. Připomenu komunitní centrum nebo stálou expozici významných rodáků a spolků. Nemohu vynechat keltské oppidum ve stylu dětského hřiště a novou naučnou stezku Malého Dobše. Lidé jsou aktivní a dobře pracují zájmové organizace. V soutěži chceme patřit opět mezi nejlepší,“ poznamenal dobšický místostarosta Oldřich Novotný.

Podobně se vyjádřil i starosta Dymokur Jaroslav Červinka. Obec se do soutěže se pravidelně zapojuje už několik let. Vloni Dymokury získaly Diplom za podporu aktivit školy a chtěly by dobře uspět i letos.

Autor: Milan Čejka