Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2008: Jaké jsou ohlasy politiků na výsledky

Česko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - DENÍK pro vás připravil ohlasy politiků z jednotlivých krajů. Přečtěte si jejich názor! Deník sledujte i po celý den, přineseme vám zprávy z koaličních jednání.

19.10.2008 11
SDÍLEJ:
Kompletní výsledky krajských voleb najdete ZDE!

JIHOČESKÝ KRAJ

V Jihočeském kraji si vítězství odnesli sociální demokraté - 33,80 procent, druhá ODS 29,63 procent.

„Nemám problém přiznat takto veřejně a otevřeně, že jsem vítězství neočekával. Nečekali to ani mí kolegové. O to větší zodpovědnost teď cítím, o to větší je to závazek,“ řekl lídr vítěze jihočeských voleb, sedmatřicetiletý Jiří Zimola.

„Když se před deseti lety stal syn novobystřickým starostou, tak jsem mu kondoloval. Věděl jsem, co to obnáší. Funkce krajského hejtmana by byla velká řehole,“ vyjádřil se pro Deník otec Jiřího Zimoly, taktéž Jiří.

V modrém domě ODS výsledek voleb všechny zaskočil.

„Přiznám se, že jsem překvapený z výsledku voleb. Porážka v krajských volbách je pro nás velmi nepříjemné překvapení,“ bezprostředně reagoval Jan Zahradník.

„Příčiny budeme ještě muset hlouběji analyzovat. Myslím, že to nebylo v tom, jestli jsme partaj vedli dobře. Udělali jsme maximum a náš styl kampaně byl tradiční. Vždycky jsme vedli pozitivní, kontaktní kampaň," řekl Zahradník.

"Ukázalo se, že myšlenka zvednout voliče ČSSD k rozhodování o vládě se podařila. Myslím si, že je to tím, že ČSSD postavila kampaň na celostátních tématech, a to se jim vyplatilo, lidé přišli hlasovat o celostátní politice. Nejtypičtější slovo na billboardech ČSSD bylo slovo ne, ne poplatkům, ne zdražování… a proto se lidé asi vyslovili k těmto tématům, o kterých si myslí, že je bude moci ČSSD tady v Jihočeském kraji vyřešit. Naši voliči byli možná rozčileni z celostátní politiky. Myslím si, že v našich programech (jihočeské ODS a ČSSD) není významný střet, kromě střetu ve zdravotnictví."

ÚSTECKÝ KRAJ

V Ústeckém kraji zvítězila ČSSD (32,78 procent), druhá byla ODS (20,57 procenta). Co na výsledek říká sociální demokrat Jaroslav Foldyna?

Vyhráli jste volby, co bude nyní následovat?
Až odezní tlukot srdce tak musíme začít pracovat. V pondělí zasedne krajský výbor ČSSD, který musí promyslet způsoby vyjednávání. Na jeho konci musí být maximum plnění volebního programu a minimum problémů.

Jistě už ale máte promyšlenou strategii ohledně koaličních partnerů. Koho oslovíte?
Osobně budu kolegům navrhovat jednobarevnou radu ČSSD. Opozičním subjektům vpravo i vlevo pak nabídnu kontrolní mechanismy, tedy vedení školského, finančního a kontrolního výboru i některých komisí rady. Tím by opozice měla možnost vstupovat do řízení kraje, ale ČSSD by měla plnou odpovědnost za vládnutí.

Koalici s komunisty tedy vylučujete?

Nikoli. Mluvím o svém prvním návrhu. Uvidíme, jaké na něj budou reakce. Podle toho budou následovat kroky další.

Znamená to, že se řídíte receptem Miloše Zemana, který také vždy preferoval menšinovou vládu a jenž vás těsně před volbami přijel podpořit?
Je to především recept, který na centrální úrovni už jednou zabral, osvědčil se a měl úspěch.

A co říká na volební výsledky dosavadní hejtman Jiří Šulc? Hodnotí je jako smutné a vinu přičítá Jiřímu Paroubkovi, kterému se podařilo voliče přesvědčit, že krajské volby jsou o celostátních tématech. Z jeho slov je také patrná nejistota, jak to na kraji bude politicky vypadat dál.

Jak hodnotíte výsledek voleb?
Hodnocení je jednoznačné. Prostě jsme neobstáli a budeme muset analyzovat, proč k tomu došlo.

Mohl byste zaspekulovat o budoucím rozložení v krajském zastupitelstvu?
To se musíte zeptat vítěze voleb, ne nás.

Byli byste ochotni vstoupit s ČSSD do koalice?
Myslím, že jsem už na tuto otázku odpověděl.

Do zastupitelstva se dostala další strana, Severočeši.cz, jak to hodnotíte?
Já si myslím, že to je smutná událost. Obecně ne jen v našem kraji, ale v celé republice se nehodnotilo, co hejtmani a zastupitelé udělali. Smutné je, že negativní kampaň vítězí nad pozitivními výsledky.

Myslíte si, že volební výsledek otřese vedením strany?
Tak to samozřejmě, že ano. Když z dvanácti hejtmanů bude 12 sociálních demokratů, to nebude vedení žádné politické strany považovat za úspěch. Paroubkovi se podařilo přesvědčit občany České republiky, že krajské volby jsou o celostátních tématech, o poplatcích, nikoli o tom, kde se postavil obchvat, nová nemocnice, že se nezaměstnanost snížila o polovinu. Je mi to strašně líto, je to smutné, ale takhle se občané rozhodli a my to musíme vzít.

Kraj pod vedením ODS doznal změny v několika směrech, například v krajském zdravotnictví. Máte pocit, že jsou tyto projekty ohroženy?
Nevím, to se opravdu musíte zeptat vítězů voleb.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

V Jihomoravském kraji byla zvítězila ČSSD (34,84 procent), druzí skončili KDU-ČSL (23,89 procent). Příštím hejtmanem bude lídr jihomoravské ČSSD Michal Hašek.

„Ještě nedokáži říct, s kým budeme spolupracovat. Chci zastávat funkci hejtmana, ale na nedělní setkání přizvu všechny politické strany a nechám si představit jejich program,“ uvedl čerstvý vítěz voleb Michal Hašek.

Svou radost z výsledků neskrýval. „Pětatřicet procent je z říše snů. Slibuji ale, že se pokusím zůstat pevně nohama na zemi,“ dodal Hašek.

Na druhém místě zůstávají lidovci s dnes již bývalým hejtmanem Stanislavem Juránkem a s výsledkem 23% hlasů. Juránek se ale ke svému volebnímu štábu vůbec nepřipojil. Podle jeho stranické kolegyně Marie Cackové zůstal v Hodoníně, kde odpoledne absolvoval běžecký závod. Přesto jsou ale lidovci spokojení. „Druhé místo je hezké,“ dodala Cacková.

Velký neúspěch poznamenal občanské demokraty, kteří získali něco málo přes 15 % hlasů. „V tuto chvíli musíme přijmout porážku a jít dál. Nic se nedá dělat,“ uvedl občanskodemokra­tický lídr Milan Venclík.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

V Královéhradeckém kraji rovněž vyhrála ČSSD (31,94 procent), ODS je druhá - 24,33 procenta.

„Jsme překvapení. Odhadovalili jsme zisk patnácti mandátů, je to ale o dva, tři víc,“ řekl Deníku lídr kandidátky ČSSD Lubomír Franc. "Budeme výsledky analyzovat a postupně se rozhodovat,“ vysvětlil Franc. Nevyloučil přitom spolupráci s jakoukoliv stranou, která bude úspěšná ve volbách.

Nečekaný úspěch ČSSD v kraji příčítá dosavadní královéhradecký hejtman Pavel Bradík její taktice. „Na krajské úrovni vytahovali celostátní témata. Zrušení poplatků ve zdravotnictví totiž zabere na každého,“ řekl Deníku lídr kandidátky ODS.

Podle něj stojí za jejich nevalným výsledkem i to, že se sociálním demokratům podařilo mnohem lépe zaktivovat své voliče. „Jsem nenapravitelný optimista, doufal jsem proto v lepší výsledek, přiznávám. Taktiku ČSSD jsem tak odnesli my, hejtmani,“ vysvětlil Bradík.

PARDUBICKÝ KRAJ

V Pardubickém kraji zvítězila rovněž ČSSD (35,73 procent), druhá ODS (20,8 procent).

Lídr krajské ČSSD Radko Martínek v sobotu odpoledne přímo zářil. „Až takový úspěch jsem, upřímně řečeno, nečekal,“ řekl Martínek. „Chtěl bych poděkovat všem voličům, že k urnám vůbec přišli. A to v mnohem hojnějším počtu, než před čtyřmi lety A také chci poděkovat lidem, kteří nás volili. Rozhodně jejich důvěru nezklameme,“ dodal Martínek.

Debakl ODS v Pardubickém kraji přiznal dosavadní hejtman Ivo Toman. „Je to katastrofa. Sociální demokraté zabrnkali lidem na celostátní notu, ačkoliv toto byly volby krajské, a vyšlo jim to. Vůbec se nebraly v potaz krajská témata, škoda,“ řekl Toman. "Při koaličních vyjednáváních nám teď nezbyde, než čekat,“ dodal Toman. Sám osobně se svým výsledkem je ale spokojen. „Dostal jsem obrovské množství preferenčních hlasů,“ uzvařel Toman.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Naprosto drtivě vyhrála ČSSD i v Moravskoslezském kraji - získala 42,63 procent. Druhá byla ODS s 24,9 procenty.

A co řekl lídr kandidátky sociálních demokratů Jaroslav Palas? "Lidé nelibě vnímají politiku centrální vlády. Vyzkoušeli si dva roky vlády ODS a to byl důvod, proč přišli k volbám a dali nám hlasy," zkonstatoval.

Lídr občanských demokratů Evžen Tošenovský je vyčerpaný z volební kampaně. Vítězný konec pro něj neměla. Truchlí. Po osmi letech přišel o křeslo hejtmana Moravskoslezské­ho kraje. „My samozřejmě konstatujeme, že jsme prohráli tyto volby. Snažili jsme se o maximum. Výsledek je dramatický, a to nejen pro tento kraj,“ řekl bezprostředně po oznámení definitivních výsledků Evžen Tošenovský. „Je to pro mě určitý paradox – třináct let jsem jako lídr vyhrával volby ve chvílích, když kraj zažíval horší časy. Teď, když se mu vede dobře, prohrávám. Rozhodli lidé, my s tím nic neměníme,“ pokračoval.

„Je to prohra a zklamání. Lidé dali jasně najevo, že nejsou spokojeni,“ říká volební jednička zelených na severovýchodě republiky Vladislav Koval.

OLOMOUCKÝ KRAJ

V Olomouckém kraji zvítězila ČSSD - 39,78 procent, druhá byla ODS - 20,34 procent.

Lídr sociální demokracie Martin Tesařík pochopitelně neskrýval uspokojení. Případné varianty dalšího postupu vítěze zatím nenaznačil. „Chybí nám jen jeden mandát do většiny v zastupitelstvu, v dalších jednáních o ni budeme samozřejmě usilovat,“ uvedl. „Sociální demokraté si stanovili určitá témata, které jsou pro nás nepřekročitelné. Záleží jak se k tomu vyjádří ostatní strany,“ řekl Tesařík, s tím, že jednání by mohla začít v neděli odpoledne.

Podle lídra občanských demokratů by případná koalice jeho ODS s ČSSD nebyla úplně nemožná. „Záleží s čím nás osloví sociální demokracie. Rozhodně si ale myslím, že voliči by spíše uvítali, kdybychom šli do koalice s ČSSD, než kdyby ČSSD vládla spolu s KSČM,“ uvedl Kosatík.

Martin Tesařík v reakci na výsledky voleb zopakoval, že v případě, že by byl zvolen hejtmanem, skončil by jako poslanec parlamentu.

Končící hejtman Ivan Kosatík přiznal, že takový propad své ODS nečekal a naznačil, že by se případné koalici s vítězem nebránil. „Sociální demokraté ale u voličů zúročili celostátní protivládní kampaň. Mechanismus demokracie je už takový, že lidé ve vedení se prostě mění,“ konstatoval.

KARLOVARSKÝ KRAJ

V Karlovarském kraji drtivě vyhrála ČSSD - 31,39 procent hlasů, druhá ODS pouze 18,08 procent.

„Lidé svým hlasováním vyjádřili to, co si myslí o vládě v posledních dvou letech. V krajských výsledcích se hodně odrazilo to, jak lidé vidí vládu Mirka Topolánka,“ komentoval výsledky voleb Josef Novotný, lídr kandidátky sociálních demokratů.

Hejtman Josef Pavel, který ODS v kraji vedl do voleb, se snažil udržet tvář nad zdrcující porážkou, kterou občanským demokratům vystavila ČSSD.

„Netroufám si teď dělat žádné závěry. Jak bude povolební kolaice vypadat, to záleží na vítězi do voleb, tedy na ČSSD. Čekáme, že budeme osloveni k jednáním. Jsem na to připraven. Vše je otázka dohody,“ uvedl hejtman Josef Pavel (ODS). Řekl také, že je připraven i na to, že už nebude hejtmanem a ODS bude pouze v opozici.

„Může se to stát. Nemůžeme ale předjímat, dosud jsme s nikým nejednali. Žádná jednání jsme před krajskými volbami nevedli. Všechno to je o výsledcích voleb. Navíc nejdou předjímat žádné specifické požadavky, za nichž bychom do koalice nešli.“ Na dotaz, jak Josef Pavel, který byl patnáct let politikem a po osm let, tedy po dvě volební období hejtmanem Karlovarského kraje za ODS, tuto prohru nese, uvedl, že to nese normálně.

"V politice jsem činný dvanáct let, tedy od roku 1996, kdy jsem se stal karlovarským primátorem. Je to skutečně moje první prohra. Je to život, který je o vítězství i o prohrách. V životě jsou prohry horší, k policie patří. Aby se mi hroutil svět, tak to ne. Počkejme si na další jednání a podle toho se zařídíme. I kdybych už nebyl hejtmanem, nemám existenční problémy. Teď, v tomto okamžiku, to řešit nemusím,“ dodal prozatímní hejtman Josef Pavel (ODS).

VYSOČINA

I v kraji Vysočina zvítězila ČSSD (39,87 procent), ODS skončila druhá (21,01 procent).

„Že se to povede takhle, to jsem opravdu překvapen,“ řekl se zřetelným nadšením Jiří Běhounek, lídr sociálních demokratů, kterého spolustraníci už neoficiálně začali oslovovat jako hejtmana.

Současný hejtman Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval voličům za hlasy, jež ODS na Vysočině věnovali.

Současně uznal porážku občanských demokratů sociálními demokraty.

„Nerozhodovaly ani tak výsledky práce v krajském zastupitelstvu jako celostátní politika. Je to věc, kterou jsme nemohli až tak moc ovlivnit. Pokud ale lidé hodnotili práci krajských zastupitelstev, tak to pro ODS dopadalo dobře,“ podotkl hejtman Vystrčil s tím, že ČSSD ale svými celostátními tématy v kampani práci krajského zastupitelstva a tím i dobré výsledky ODS převálcovala.

ZLÍNSKÝ KRAJ

Ve Zlínském kraji zvítězila ČSSD (35,4 procent), druhá ODS (21,96 procent).

Lídr sociálních demokratů Stanislav Mišák byl drtivým vítězstvím své strany překvapen. Mezi hlavní věci, jenž by chtěl ve Zlínském kraji prosadit, je zrušení regulačních poplatků v krajských nemocnicích, a převedení nemocnic na neziskové organizace.

Co říkáte volebnímu výsledku ČSSD?
Je to zavazující úspěch. Vnímám to jako důvěru, ocenění dosavadní práce. Čeká nás hodně práce, na kterou se musíme připravit. Dělat pro lidi, protože nám dali důvěru a nezklamat je. Náš volební výsledek je také účtenka současné vládní koalici.

Co říkáte na to, že jako lídr vítězné strany budete pravděpodobně hejtmanem Zlínského kraje?
Pro mě to nikdy nebyl osobní cíl. Ale na druhou stranu to vnímám tak, že nepřijmout tuto funkci a neusilovat o to, aby ČSSD měla funkci hejtmana, by bylo zklamáním pro voliče. Svým způsobem lidé reagovali i na to, jakého si strany nominovaly lídra. Brali by to jako zradu.

Kdy a s kým budete vyjednávat o vládnutí v kraji?
Koalici uzavřeme s těmi, s kým budeme moci nejvíce realizovat náš volební program, a kdo bude akceptovat naše priority. Ty jsou dvě. Nevybírat, respektive zaplatit za občany regulační poplatky v krajských nemocnicích a převést nemocnice na neziskovky. Chceme nemocnice vymanit z rizika případné privatizace. Kdo do toho s námi půjde, s tím uzavřeme dohodu.

Se kterou stranou byste do koalice nešli?
Co se týká koalic, tak bez jakýchkoliv dalších jednání to nelze předjímat. Nikoho apriori nevylučujeme. Věřím, že se v poměrně krátké době domluvíme, aby se mohlo dál pracovat. Do druhého kola senátních voleb (24.-25. 10., pozn.red.) to určitě nebude.

Dokdy by měla být vyjednávání skončená?
Samozřejmě budeme situaci mapovat. Jednání budou probíhat, ale určitě se do druhého kola senátních voleb neuzavřou. Bývá zvykem, že vítěz osloví strany v pořadí volebního výsledku, a budeme hledat shodu.

Odkdy by bylo reálné, aby se přestaly vybírat poplatky v krajských nemocnicích?
To je samozřejmě napřed otázka uzavření koalice. Reálně to vidím tak od 1. ledna příštího roku. Peníze by se na to našly. Musíme se také podívat na dosavadní hospodaření nemocnic. Nejsem přesvědčený, že všechno bylo učiněno hospodárně. Musíme také dostat do nemocnic peníze ze zdravotního pojištění. Ne všem je dobře zaplacená poskytovaná lékařská péče, Třeba v případě kroměřížské nemocnice je tam kromě jiných vlivů i velmi nízce ohodnocen bod. Tam musíme dosáhnout vyrovnání.

Poražená ODS nyní čeká, zda ji ČSSD při povolebním vyjednávání osloví. Lídr občanských demokratů Libor Lukáš sdělil, že plně respektuje právo vítěze rozhodovat o sestavení krajské rady. „Počkáme, jak to dopadne a s čím nás ČSSD osloví,“ sdělil nynější krajský radní za ODS Hynek Steska.

Lukáš zároveň vyjádřil obavu z možného vytvoření koalice ČSSD s KSČM. „Občané z toho však zřejmě strach nemají a přijali to jako běžnou věc,“ uvedl Lukáš.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Ve Středočeském kraji rovněž zvítězila ČSSD s 35,16 procenty, druhá byla ODS - 32,81 procent.

Téměř jistě se novým středočeským hejtmanem stane David Rath. Ten prohlásil, že půjde do menšinové vlády. „Uděláme všechno pro to, abychom vládli ve středních Čechách jako jednobarevná vláda sociální demokracie,“ řekl Rath. A pochopitelně existuje možnost, že se spojí s komunisty. Nyní to však vyloučil. ODS se zjevně stáhne do opozice.

Rath ale nechce vyjednávat ani s ODS, s kterou se neshodne ve většině otázek řízení kraje a ani s komunisty. „Komunisté se dosud neočistili od své minulosti, je složité s nimi podepsat koaliční dohodu,“ vysvětluje Rath.

Jedním slovem ale Rath nadšený z vítězství dodává, že bude otázkou, do jaké míry budou komunisté vládu ČSSD ve Středočeském kraji tolerovat. O jakési spolupráci tedy řeč přece jen padla.

ODS na kraji není z volebního výsledku nadšená. „Je to vítězství sociálních demokratů a komunistů,“ řekl k výsledku voleb dosavadní středočeský hejtman Petr Bendl.

Dodal, že sociální demokracii se voliče podařilo přesvědčit, aby z voleb do krajů udělali referendum na celostátní úrovni. Ti tak krajskou ODS potrestali za poplatky v nemocnicích a další součásti reforem vytvořených vládou. „My jsme v kraji nemohli ovlivňovat to, co vláda bude, nebo nebude dělat,“ řekl Bendl.

LIBERECKÝ KRAJ

Stejně tak v Libereckém kraji - i zde vyhrála ČSSD (26,79 procent), druhá ODS (22,5 procent).

„Z výsledků jsme nadšeni. Vyhráli jsme absolutně neočekávaně,“ reagoval na vítězství své strany lídr ČSSD pro Liberecký kraj Stanislav Eichler.

Jednička kandidátky sociálních demokratů Eichler má podle svých slov v úmyslu získat historicky první post hejtmana pro ČSSD. Koho osloví vítězná strana ke spolupráci ve vedení kraje bezprostředně po sečtení hlasů nechtěl Eichler prozradit. „Nyní odjíždíme na předsednictvo ČSSD do Prahy. Až v neděli odpoledne prozradíme, s kým bychom rádi v Libereckém kraji spolupracovali,“ uvedl v sobotu v noci za sociální demokracii Stanislav Eichler.

„Pro nás je to bezesporu zklamání, že jsme nedokázali zvítězit, zvláště nad sociální demokracií v našem kraji. Samozřejmě trošku taháme za kratší konec, pro nás je trochu škoda, že voliči uvěřili slibům, které se netýkaly krajských voleb,“ okomentoval výsledek lídr ODS Radim Zika.

PLZEŇSKÝ KRAJ

V Plzeňském kraji rovněž zvítězila ČSSD (36,37 procent), druhá ODS 26,76 procent.

Co na výsledky říká budoucí hejtmanka Milada Emmerová?

Čekala jste takový úspěch?
Abych pravdu řekla, tak v koutku duše jsem v něj doufala. Už jsem zažila několik volebních kampaní, ale takové odhodlání občanů jako tentokrát jsem ještě neviděla.

Proč si myslíte, že se lidi tak hodně přiklonili k vaší straně?
Měli jsme přesvědčivou kampaň a naše argumenty byly opravdu pádné. Ale hlavně lidi pobouřila takzvaná reforma. Byli si vědomi toho, že pokud by teď nevyhrála sociální demokracie, tak by reformní kroky pokračovaly.

Takže se ČSSD vyplatilo, že vsadila na celostátní témata a potíže a regionálním se téměř nevěnovala.
To se nedá tak říci, že jde o celostátní témata. Jsou to kroky celostátně zavedené vedoucí koaliční stranou, ale dopadají na lidi ve všech krajích. Mrzí mě, že se dotýkají těch nejpotřebnějších, kteří mají limitovaný příjem a to jsou důchodci.

A co Deníku řekl lídr ODS Pavel Rödl?

Zklamalo vás hodně, že nebudete hejtmanem?
To se nedá tak říct. Spíš přemýšlím o tom, jestli jsem něco neuděal špatně. Zatím je brzo na analýzu.

A co fiasko ODS ve volbách?
Ano, je to určité zklamání. Bohužel, ČSSD se podařilo, to co chtěla. Udělat z krajských voleb referendum o celostátní politice. Pokud je většina lidí zvolila, vyzkoušíme, jak budou vládnout v kraji. V budoucích letech byl Plzeňský kraj a jeho vedení výtečně hodnoceno. Je mi líto, že program který ČSSD nabízí hospodaření kraje stáhne trošku ke dnu. Ale vydržela to celá republika, vydrží to čtyři roky i kraj. Pak budou mít voliči novou možnost.

Co když se bude stejná situace opakovat za dva roky na městě v komunálních volbách?
Nevím, zda se jim podaří vyvolat referendum i za dva roky. Pokud někdo zase zvolí agresivní kampaň a vymyslí si zase nějakého nepřítele, tak to může fungovat znovu. A pokud se představitelé naší strany budou mezi sebou hádat a házet na sebe nesmysly, tak se to může taky projevit.

Myslíte vaši představitelé v Praze, třeba skupinu kolem Vlastimila Tlustého?
Ano, myslím naše představitele v Praze. Jsem přesvědčen o jedné věci a to, že ten náš výsledek je takový také pro to, že nepřišli naši voliči. A nepřišli, protože jsou z toho otrávení.

VŠE O SKONČENÝCH VOLBÁCH NAJDETE V NAŠEM SPECIÁLU ZDE.

19.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kampaň hnutí ANO 2011 do voleb do Evropského parlamentu.
9

Každému podle potřeb? Zastupitelé Prahy za ANO si prý rozdělovali trafiky

Daniel Herman, ministr kultury a Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury (uprostřed předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech)
AKTUALIZOVÁNO
5 4

Herman podepsal odkup vepřína v Letech za půl miliardy. Stát zaplatí i sanaci

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

K mostu smrti se nikdo nezná. A nikdo na něj zatím nemůže

K mostu u marketu ve Zlíně-Prštném, ze kterého nedávno spadl mladý muž do Dřevnice a zabil se, se nikdo nezná. „Bohužel se muž pohyboval v místech, které jsou veřejnosti nepřístupné. Vede tudy totiž železniční vlečka,“ komentoval za Drážní úřad mluvčí Martin Novák.

Křesťané v Číně musí vyměnit Krista za prezidenta. Jinak přijdou o peníze

Tisíce křesťanů v chudé provincii Ťiang-si na jihovýchodě Číny odstraňují ze svých domovů obrazy Ježíše Krista a nahrazují je portréty prezidenta Si Ťin-pchinga. Pokud by tak neučinili, nedostanou státní podporu. Jedná se o součást vládního programu, který začal již v březnu a má za cíl udělat z věřících v Boha věřící v komunistickou stranu.

Zeman užívá návykové látky, míní Schwarzenberg

/ANKETA/ Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru s agenturou ČTK to řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který zároveň Zemana kritizoval za jeho výroky při návštěvě Ruska či za jeho tvrzení, že nevede kampaň za své znovuzvolení. Jako o vhodném kandidátovi do prezidentského úřadu mluvil o bývalém velvyslanci Pavlu Fischerovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT