Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY: Topolánek po porážce nevyloučil změny ve vládě

Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Šéf ODS Mirek Topolánek uvedl, že bude zvažovat, zda bude obhajovat post šéfa strany. Reflexi by měli podle něj provést i další členové vlády. ODS totiž získala v Senátu jen tři místa, cílem bylo získat devět křesel.

25.10.2008 8
SDÍLEJ:

Šéf ODS Mirek Topolánek uvedl, že bude zvažovat, zda bude obhajovat post šéfa strany. Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Výsledky druhého kola senátních voleb najdete ZDE.

Šéf ODS Mirek Topolánek v ČT uvedl, že bude zvažovat, zda bude obhajovat post šéfa strany.

Reflexi by měli podle něj provést i další členové vlády. ODS získala tři místa v Senátu, jejich cílem bylo získat devět křesel.

"Pro mě osobně to znamená, že se budu muset rozmyslet, zda budu kandidovat na prosincovém sjezdu ODS. To, co vláda řekla již po krajských volbách, to se nemění, bude to znamenat určité stanovení priorit a možné změny ve vládě, protože to je výsledek vládnutí. Přestože ta vláda vládla dobře, tak ten obraz ve společnosti nebyl takový, jaký bychom si představili. A to je i komunikační chyba," řekl Topolánek.

"Je to neúspěch a je to pokračování tendence z minulého týdne," uvedl místopředseda strany Petr Nečas.

On i předseda Senátu Přemysl Sobotka zároveň považují za logické, že dojde ke změnám ve vládě.

Jako poslední do sídla ODS dorazili dva místopředsedové strany - středočeský hejtman Petr Bendl a pražský primátor Pavel Bém.

Bém označil výsledek ODS v druhém kole senátních voleb za katastrofu.

"Volby dopadly katastrofálně, je to nejhorší historický výsledek ODS v našich dějinách. Nad ČR vybouchla oranžová socialistická bomba. A to jediné místo, které zůstalo na mapě modré, je Praha," uvedl Bém.

A co říká Pavel Bém na možné změny ve vládě? "To samozřejmě nechám na Mirku Topolánkovi, ale já být na jeho místě, tak to udělám už před volbami," řekl na dotaz Deníku Bém.

V sídle sociální demokracie v centru Prahy se slavilo. Vítězství se zapíjelo bílým vínem.

Paroubek: Blyštivé vítězství ČSSD
Průběžné výsledky senátních voleb oslavila asi stovka přítomných v sídle sociálních demokracie hlasitým potleskem. Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil první výsledky jako "blyštivé vítězství", které nemá v Evropě obdoby.

Co říkáte výsledku voleb do Senátu?
Jsou to průběžné výsledky, čísla se ještě mohou změnit. Ale pokud to takto zůstane, je to určitě blyštivé skvělé vítězství sociální demokracie, které nemá obdoby. Nevzpomínám si ani, že by se některé politické straně v Evropě takto podařilo vyhrát. Ale překonává to všechna má očekávání. Já jsem čekal, že dostaneme 15-16 mandátů.

Budete vyvolávat další hlasování o důvěře vládě?
V tuhle chvíli to nemá smysl, vládní koalice bude teď mít starosti sama se sebou. Vládní strany musí z výsledku voleb sami vyvodit důsledky, vládnout bez podpory občanů se nedá.

Čím si vysvětluje svůj úspěch?
Lidé chtějí změnu. Jsou to volby nejen o zdravotnických poplatcích, ale také o stylu politiky a celém způsobu vládnutí. Pokud vláda nevyvodí důsledky sama, nezbývá nic jiného, než se těšit na další vítězství sociální demokracie.

Ovlivní výsledek voleb jednání o koalicích v krajích?
To si nemyslím. Jednalo se zatím se všemi politickými stranami a jsou otevřeny všechny možnosti. Jsem ale spíše pro řešení levo-středová.

Plánujete po náročné volební kampani dovolenou?
Určitě. Možná že si to i zasloužíme.

Škromach: ODS by měla z prohry vyvodit důsledky
Volební vítězství ČSSD přivítal v Lidovém domě i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby z prohry vyvodil důsledky.

Co říkáte výsledku voleb?
Tentokrát to bylo méně překvapivé, než před týdnem. Atmosféra mezi lidmi, které jsme potkávali na našich předvolebních mítincích, jasně ukázalo, jak jsou připraveni přijít k volbám. Volební účast 25 až 30 procent je na druhé kolo senátních voleb hodně vysoká.

Jak by měla na výsledky voleb reagovat ODS?
V současné době je ODS ve dvojích volbách poražena, a to takovým způsobem, že by z toho vedení občanských demokratů mělo vyvodit důsledky. Neúspěšní krajští reprezentanti a kandidáti do Senátu svému vedení určitě nezapomenou, co pro ně ve volbách "udělali".

Líbil by se vám Pavel Bém jako hlavní politický oponent?
Vlastně je to jedno, ODS jako ODS. V tom není žádný rozdíl, všichni mají stejnou legitimaci a jsou vlivní funkcionáři. Všichni také rozhodovali o poplatcích ve zdravotnictví, nebo o ekonomických reformách. Naším cílem je, aby to současná vláda položila z vlastního rozhodnutí. Rádi bychom, aby se konaly předčasné volby, nejlépe společně s evropskými volbami v červnu příštího roku.

Věříte opravdu tomu, že to tato vláda položí?
Mám obavu, že tam chybí skutečný "chlap s gulama". Člověk může vyhrávat a může prohrávat, ale když prohraji, tak bych z toho měl vyvodit důsledek. Myslím si, že předseda politické strany, který ve dvou volbách dostal takhle na frak, by na toto měl patřičně reagovat.

Sobotka: Vláda nemá už žádný mandát
Sociální demokracie označuje volební výsledky za fenomenální úspěch a volá po odstoupení vlády. Také místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že současná vláda nemá podporu občanů České republiky.

Co říkáte výsledkům voleb?
Já mám z toho ohromnou radost a hlavně děkuji voličům, kteří přišli k volbám. Voliči sociální demokracie řadu let nechodili k senátním volbám, ale tentokrát přišli a dosáhli velké změny v celé České republice.

Nemůže volání po předčasných volbách, které by se měly konat během našeho předsednictví v Radě EU, zhoršit vnímání České republiky v Evropě?
Tato vláda zkazila vnímání České republiky v Evropě maximálně možným způsobem a dělá České republice ostudu. Pád Topolánkovy vlády by naopak byl v Evropě velmi pozitivně přijat.

Jaké konkrétní kroky po výsledcích voleb plánujete?
My chceme vyzvat vládu k tomu, aby předstoupila před poslaneckou sněmovnu a požádala o důvěru sama. Měla by sama prokázat, že má 101 mandátů. Vláda by měla přestat se svými reformními experimenty a měla by zastavit své privatizace. Vláda byla ve dvojích důležitých volbách poražena a nemá mandát k tomu, aby pokračovala ve své staré politice.

Jak chcete dokázat, aby Topolánek požádal ve sněmovně o důvěru?
Já myslím, že ty turbulence v ODS k tomu nakonec povedou.
Hašek: „Pánové, sbalte to a odejděte!“
V Lidovém domě v Praze sociální demokraté připíjí bílým vínem na své vítězství v senátních volbách. Mezi gratulanty je i předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Jaký vzkaz podle vás poslali voliči politické elitě?
Voliči poslali vzkaz ODS, KDU-ČSL a Zeleným a ten vzkaz zní: Pánové, sbalte to a odejděte!

Jaké konkrétní kroky ČSSD plánuje?
V krátké době nastoupí sociálnědemokratičtí krajští hejtmani a krajské rady, ve kterých bude dominovat sociální demokracie. Mezi prvními kroky bude splnění programového závazku, že lidé nebudou muset v krajských nemocnicích platit nesmyslné Julínkovi poplatky. My je zaplatíme z krajských rozpočtů a budeme to dělat do doby, než celostátní parlament zruší jejich placení.

Sociální demokracie je ale posílena i v Senátu. Jaké kroky plánujete na celostátní úrovni?
My využijeme tohoto posílení při hlasováních o návrzích zákonů. Chceme zabránit školnému, zachovat bezplatnou předškolní výchovu, zvýšit rodičovský příspěvek. To jsou věci, o které již teď budeme v poslanecké sněmovně usilovat. Nejlepším řešením pro Českou republiku by byly předčasné volby. Nemá smysl prodlužovat agónii pana Topolánka a pana Čunka. Věříme, že v předčasných volbách dokážeme získat tak silný mandát, abychom všechny tyto programové závazky mohli splnit.

V lidoveckém volebním štábu v pražském paláci Caritas od uzavření volebních místností ve 14. hodin příliš veselo nebylo. Již dopředu bylo zřejmé, že zde stranické špičky budou chybět. Předseda lidovců Jiří Čunek totiž oznámil, že během druhého kola volby nebude v Praze, ale ve Vsetíně. Nakonec tedy jediným výrazným představitelem lidovců zde byl šéf senátního lidoveckého klubu Adolf Jílek.

Nálada se zhoršila ihned s prvními předběžnými výsledky. Všichni tři kandidáti za KDU-ČSL zaostávali za svými rivaly z ČSSD. Lidovci ještě chvíli doufali, že by se situace mohla změnit u dvou z nich. Na Strakonicku ztrácel celkem těsně – o tři procentní body Josef Kalbáč za Miroslavem Krejčou a podobně byl v těsném závěsu za Hanou Doupovcovou z ČSSD i lidovec Josef Vaculík v obvodu Uherské Hradiště. Již od počátku bylo zřejmé, že neuspěje Václav Horák za lidovce na svého rivala Ivo Bárka. Rozdíl mezi nimi byl od počátku více než dvacetiprocentní.

"Vůbec jsme se nevymezili proti ostatním kampaním, to byla naše chyba," znělo z lidoveckého hloučku u pultu, kde si muži v kravatách a oblecích poroučejí pivo. Prohra byla čím dál zřejmější. Podle šéfa senátorů KDU-ČSL Jílka selhali lidovci kvůli tomu, že podcenili kampaň socialistů založenou na tom, že ve volbách jde o v první řadě o duel mezi "oranžovou a modrou". Voliči prý bohužel na tuto hru přistoupili i ve druhém kole voleb do Senátu. Jílek také uvedl, že zváží, zda by měl klub vést i nadále. Podle něj by se ale vzhledem k volebnímu debaklu v krajských a senátních volbách mělo obměnit celé předsednictvo strany.

Lidovec Jílek: Sjezd rozhodne o změně ve vedení
Vedení lidovců by mělo udělat sebereflexi, rozhodne o něm volební sjezd, říká předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek o lidoveckém debaklu v druhém kole senátních voleb. Neuspěl totiž ani jeden ze tří kandidátů KDU-ČSL. Podle Jílka přitom o volbách rozhodly poplatky ve zdravotnictví: "Neuměli jsme prosadit vyloučení dětí z jejich placení, to je naše vina.“

Jak hodnotíte výsledek lidovců v druhém kole voleb?
Naši kandidáti neuspěli, ale u dvou to bylo velmi těsné. Myslím, že v Uherském Hradišti za to může i kampaň, která byla způsobena buď neznalostí nebo hloupostí lidí v České televizi. Ti říkali, že pokud Jožka Vaculík bude zvolen a nebude moci okamžitě složit slib, budou se muset opakovat volby. To bohužel během týdne probíhalo. Jinak myslím, že je to dozvuk toho tlaku, kterým byla „oranžová proti modré“. Lidé se přestali dívat na to, kdo je osobnost, kdo by měl být v senátu, aby pozvedal úroveň českého parlamentu. Stalo se to.

Co to pro KDU-ČSL znamená?
Pro mě osobně to znamená, že budu zvažovat, zda budu předsedou klubu. Pro KDU-ČSL to znamená sebereflexi.

Jakou sebereflexi?
Myslím, že se o tom musíme začít bavit. Příští rok je volební. Předpokládám, že naše volby proběhnou dřív než volby do Evropského parlamentu, abychom mohli jít s čistým štítem a s lidmi, kteří mohou přinášet naději na něco nového.

Měl by předseda Čunek podle Vás rezignovat?

To je otázka. Byl bych rád, aby volební sjezd byl příští rok v jarních měsících a myslím si, že tam členové, kteří budou mít mandát, rozhodnou.

Umíte si ve vedení strany představit konkrétně někoho jiného?

Umím si představit několik lidí. Říkat je nebudu, protože když řeknu jméno, je to pro něj okamžitě handicap.

Čekáte tedy se změnou až na volební sjezd?
U nás to jinak nejde. Naše stanovy říkají, že se můžete pouze vzdát mandátu, ale nemůže nikdo jiný než sjezd volit předsedu nebo místopředsedu.

Měla by podle Vás KDU-ČSL zůstat i nadále ve vládní koalici?

Vláda dělá spoustu úspěšných kroků. Kampaň byla zaměřena pouze na jednu záležitost a to byla otázka zdravotnických reforem. Ne že ty by byly všechny špatné, ale především byly špatně komunikované, špatně vysvětlené. Nedokázali jsme prosadit, že regulační poplatek nebudou platit děti. Bohužel to byla naše vina či vina našich poslanců. Platit poplatky je něco jiného i když rodiče dostali slevu na dani. Dostanete-li na pásce o stokorunu navíc nebo platíte-li třicetikorunové poplatky, je to podstatný rozdíl. Myslím, že to jsou věci, ke kterým jsme neměli přistupovat. Měli jsme říct: regulační poplatky ano, ale jen pro ty skupiny, které zneužívají zdravotní péči. Děti to určitě nejsou.

Neuvažujete ale přece jen o tom, že by lidovci nyní měli začít vyjednávat s ČSSD?
Po volbách, které proběhly před dvěma a půl lety, není jiná možnost, než aby pokračovala tato koalice. Pokud bychom se chtěli obrátit k sociální demokracii, tak máme pouze dvě možnosti. Buď bude velká koalice zároveň s ODS, nebo bychom měli vládnout s komunistickou stranou a to se mi tedy hrubě nelíbí.
Nový Senát podle stran
strana - počet mandátů
ODS - 35
ČSSD - 29
KDU-ČSL - 6
KSČM - 3
SD-SN - 1
NEZ - 1
NSK - 1
SNK ED - 2
US, DEU, ODA - 1
Zelení - 1
SOS - 1
Zdroj: Volby.cz

Socialisté se mohou radovat. Jejich dosavadní třináctičlenný senátorský klub se díky vyhraným volbám zvýší na 29 členů. Naopak ODS o šest lidí v Senátu přišla. Oproti dřívějším 41 členům jich má nyní jen 35. Komunisté si svůj počet v Senátu udrželi díky vítězství na Znojemsku, mají tedy tři křesla. Naopak smutek zavládl mezi lidovci, v druhém kole voleb neuspěl ani jeden z jejich tří kandidátů a v klubu tak z 11 zůstane jen 6 členů.

Kompletní složení nového Senátu najdete ZDE.

Topolánek chtěl pět senátorů

PSÁNO PO UZAVŘENÍ MÍSTNOSTÍ - O složení Senátu v sobotu rozhodovalo téměř tři miliony občanů ve 26 volebních okrscích. Volební místnosti se uzavřely úderem 14 hodiny a podle předběžných informací se účast voličů pohybovala kolem dvaceti procent.

Nízký zájem nahrál podle odborníků ČSSD. „Pokud bude účast vyšší, ve druhém kole to pomůže ODS. Pokud dorazí méně voličů, budou volit spíše nespokojení a tedy sympatizanti ČSSD,“ řekl již dříve Deníku politolog Jiří Pehe.

Právě nejistota kolem volební účasti přiměla snížit odhady i premiéra Mirka Topolánka. Pro deník Právo uvedl, že úspěchem by bylo získání pěti senátorských mandátů. Původně přitom považoval za úspěch devět senátorských křesel. Největší vládní strana přitom ve druhém kole bojovala ve dvaceti obvodech a potřebovala právě devět mandátů, aby straně zůstala většina v senátu.

„Pokládám za úspěch zastavení toho kyvadla, které míří z modré na oranžovou,“ komentoval senátní volby Topolánek ještě před zveřejněním výsloedků. Nakonec se musel spokojit pouze se třemi senátorskými křesly.

Opoziční ČSSD, která bojovala o 25 křesel, byla ve svých odhadech střídmější, než byl volební výsledek. „Úspěch by byl kolem 10 až 12 křesel,“ odhadl šéf strany Jiří Paroubek. Nakonec jeho strana získala celkem 23 mandátů. Vedle dvou největších stran bojovaly o místa v Senátu i tři lidovci, dva kandidáti SNK-ED a po jednom kandidátovi KSČM a Nezávislých.

Kompletní zpravodajství ze senátních i krajských voleb najdete v našem volebním speciálu ZDE.

Autor: Redakce

25.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týraných důchodců výrazně přibývá. Trápí je mladší manželky

Ilustrační foto.

Nehoda vlaku: Náhoda? Provokace? Nebo šlo o teroristický čin?

Hrozivý let sraženého chodce a lyžování na jihu Moravy: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. prosince 2017.

Při bitkách mezi izraelskými vojáky a Palestinci čtyři Palestinci zahynuli

Izraelští vojáci zabili v pátečních přestřelkách čtyři Palestince a nejméně 150 dalších zranili. Palestinci pokračují už druhý týden v násilných protestech proti tomu, že americký prezident Donald Trump uznal Jeuzalém za izraelské hlavní město. 

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku už patří polské společnosti Stalprodukt

Válcovny plechu ve Frýdku-Místku mají od pátečního večera nového majitele. Je jím polská společnost Stalprodukt, polský výrobce ocelí s vysokou přidanou hodnotou.

AKTUALIZOVÁNO

Rakouskou vládu vytvoří lidovci a svobodní, domluvili se

Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se po dvou měsících dohodly na uzavření vládní koalice. Informovala o tom agentura APA.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT