Když jdete v Opavě do centra, potkáváte nespočet honosných historických budov, procházíte parky s pojízdnou kavárničkou a stánky, relaxačními zónami či hřišti, kde vesele pobíhají školáci, baví se tu maminky s kočárky nebo senioři venčící psy. Město se zhruba 55 tisíci obyvateli dokazuje, že se kdysi jednalo o hlavní město Slezska se zemskými úřady.

Ostatně i dnes tu sídlí Zemský archiv, Slezské zemské muzeum, Slezské divadlo nebo Slezská univerzita. „Opava vždy hrála důležitou roli. Jedná se o staré sídelní území, byla administrativním centrem již v dobách Opavského knížectví, centrem rakouského a později českého Slezska, sídlem zemského sněmu, centrem kultury,“ vyjmenovává ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Na litoměřické radnici po dvaceti letech končí v čele strana ODS, která zamíří do opozice.
Okamurova SPD? A proč vlastně ne. Bohaté Litoměřice volily protestně

Odborný asistent na Fakultě veřejné politiky zdejší Slezské univerzity Lukáš Vomlela k tomu přidává i sociální stabilitu Opavy, která není u jiných měst Moravskoslezského kraje samozřejmostí. „Opava je ve zdejším regionu specifická v tom, že se jedná o poměrně úspěšné město, které má v kraji jednu z nejmenších nezaměstnaností. Jde také o jedno z nejdražších měst v oblasti z hlediska cen nemovitostí. Nevyskytují se tu sociálně vyloučené lokality, kde by se hromadily sociální problémy,“ vypočítává.

Přes dobrou životní úroveň tu v nedávných komunálních volbách významně uspěly populistické strany s protivládním zaměřením: hnutí ANO posílilo oproti roku 2018 o dvanáct procent na téměř pětatřicet procent, SPD se dostala z necelých šesti procent na téměř deset a stala se třetí nejsilnější stranou ve městě. Deník zajímalo, proč tyto strany, zvláště pak i částečně protisystémově a radikálněji zaměřená SPD, uspějí i v takto sociálně stabilním městě.

Jak se uživíme

Matěj žije od malička v Opavě a třetím rokem studuje obor Veřejná správa a sociální politika na Slezské univerzitě. Mezi svými zdejšími známými má několik příznivců SPD. Jde prý vesměs o lidi, kteří tvrdě pracují, ale vydělají si málo peněz, a proto je tíží současná ekonomická situace. Usilují o přežití a přijde jim, že vládní strany řeší hlavně mezinárodní politiku, a na ně nedbají. „Scházejí se v hospodě a tam se navzájem utvrzují v tom, jak je všechno drahé a že za to může tato vláda. Nadávají na pomoc Ukrajině. Nezajímá je nic za hranicemi Česka, protože žijí a pracují tady a tady chtějí vyjít s penězi,“ říká student.

Matěj se také domnívá, že vládní strany neměly v jeho městě tak viditelnou kampaň jako právě ANO a SPD. „Pan Babiš se tu stavil s karavanem a byla to velká událost, i když se tu setkal i s odpůrci. Ne že bych to obdivoval, ale jde o dobrou taktiku, jak zapůsobit,“ říká.

Sledování výsledků komunálních voleb ve volebním štábu SPD, 24. září 2022, Ostrava.
Ostravsko se stává baštou SPD. Konkurenti se vymezují, strana však slibuje změnu

Jak dodává Vomlela, SPD má navíc velký potenciál přetáhnout hlasy KSČM. Část podpory opavské SPD podle něj může plynout i od sociálně znejistěných voličů KDU-ČSL, která tu oslabila. „V komunálních volbách strany jako SPD či ANO hodně využívaly rétoriku referenda proti vládě a Fialově drahotě. Program SPD je velmi sugestivně a radikálně napsaný a sebevědomě v něm tvrdí, že mají řešení na sociální problémy,“ zmiňuje.

Neznámá jména

Když má Vomlela charakterizovat opavské kandidáty SPD v komunálních volbách, říká, že nejde o známější či výraznější jména. „Jedná se spíše o nezkušené okrajové politiky, kteří jsou buď noví, nebo působili jako řadoví zastupitelé. Jen velmi zřídka přicházeli před volbami s lokálními tématy a spíše přebírali ta celorepubliková: Fialova drahota, systém sociálního zabezpečení, referendum o vládě,“ vysvětluje.

Ivana je jednou z opavských voliček SPD. „Pochopila jsem, že tu žije hromada lidí, která není spokojená s prací stávající vlády a ztotožňuje se s hodnotami SPD. Nechtějí tady základny NATO ani pokyny z EU, nechtějí živit uprchlíky a mají pocit, že vláda se o svoje občany stará méně než o cizí,“ tvrdí.
Volební úspěch SPD přičítá i tomu, že místní buňka má nového předsedu Martina Šatného. „Ten udělal velký kus práce pro informovanost obyvatel o hodnotách a cílech SPD,“ pochvaluje si.

Komunální a senátní volby 2022.
ANALÝZA: Volební budíček pro vládu. Tomio Okamura boduje

Primátor Tomáš Navrátil (ANO) k posílení SPD uvedl, že je to na celostátní úrovni silná značka, které se daří získávat frustrované občany. Na regionální úrovni pro jejich úspěch vysvětlení nemá. „Opavští kandidáti se v předchozí době výrazně neprofilovali, nenavrhli nic, co by přispělo k rozvoji města,“ sdělil.

Pakliže ve sněmovně hlasuje ANO často stejně jako SPD a v mnohých tématech se potkávají, v Opavě tomu tak není.

Opava
Počet obyvatel: 55 146 v roce 2021 (58 351 v roce 2011 a 61 382 v roce 2001)
Nezaměstnanost: 3 procenta

Vzdělávání: kromě základních škol, dvou gymnázií, dvou průmyslových škol a několika středních odborných škol se v Opavě nachází i Církevní konzervatoř Opava, Vyšší odborná škola a město má i vysokou školu - Slezskou univerzitu Opava

Podniky:
Bidfood Czech Republic s.r.o. – výroba zmrzliny a mražených potravinářských výrobků
BRANO GROUP, a.s. – výroba dílů pro automobilový průmysl
Mondelez Czech Republic s.r.o. – výroba cukrovinek a sušenek
Moravskoslezské cukrovary, a.s. – výroba cukru

Slavní rodáci: básník Petr Bezruč, herec Boris Rösner, tenista atrenér Pavel Složil, hokejista David Moravec, režisér Bohdan Sláma, atlet Jakub Holuša