Ostravě do dalších komunálních voleb budou společně vládnout ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP09 a Piráti. Jak se předpokládalo, vítěz víkendového volebního klání ANO si ponechá post primátora i klíčové resorty.

Na tiskovém brífinku to společně oznámili ostravští lídři za hnutí ANO Tomáš Macura, koalice Spolu Jan Dohnal (ODS), lídryně pirátů Andrea Hoffmanová i lídr KDU-ČSL (ve volbách kandidující v rámci koalice Spolu) Zbyněk Pražák.

"Koalice je funkční, prospěšná, nebyl důvod na ní něco měnit," uvedl Tomáš Macura s tím, že jednal i s jinými subjekty, konkrétně hnutím Ostravak, ale podle jeho slov je mezi oběma stranami mnoho třecích ploch, navíc se vůči ANO během kampaně i k některým projektům vymezovali. "Matematicky by stačilo mít koalici i bez Pirátů, ale chtěl jsem tímto ocenit jejich práci i v minulých 4 letech a navázat tam, kde jsme přestali," uvedl dodal primátor Macura.

Markéta Vaňková.
Povolební vyjednávání v Brně: Vaňková se sešla s ANO, koalice se zatím nerýsuje

"Budeme se samozřejmě snažit i v ostatních klíčových obvodech Ostravy o stejnou koalici, tam kde to bude možné, za ni samozřejmě budeme rádi," doplnil lídr koalice Spolu Dohnal se tím, že se primárně nyní zaměří na velké ostravské obvody.

Složení stávající koalice pozitivně kvituje i šéfka ostravských Pirátů Andrea Hoffmanová. "Jednání byla jasná a rychlá, ve hře byly samozřejmě i jiné podoby, a to ne náhrada nás, ale možné rozšíření, ale jak zmínil již pan primátor Macura, bohužel jsme s hnutím Ostravak nenašli společnou řeč, dlouhodobě se vůči sobě vymezujeme, spolupráce by nedávala smysl."

Podrobnosti připravujeme.