Před volbami jste se vyjádřil, že tyto volby jsou referendem o vládě. Navzdory tomu, že jsme byli svědky větších protestů v Praze, je letos volební účast podobná té minulé, k žádné aktivizaci voličů nedošlo. Jak si to vysvětlujete? Nemrzí vás to?
Za vyšší volební účast bych byl samozřejmě rád. Ale myslím, že voliči vnímají, že to co je aktuálně trápí, jako jsou drahé energie se řeší na celostátní úrovni a s komunálními volbami, kde kandidují různé nezávislé subjekty, si to nespojují.

Kde se tedy podle vás ukáže to referendum?
Na volebních výsledcích parlamentních stran. Pokud vzroste podpora SPD a ANO jako jediných opozičních stran, je jasné, že občané s vládou Petra Fialy spokojení nejsou.

Příchod Víta Rakušana do volebního štábu STAN
Vít Rakušan: V Praze bychom chtěli mít přes pět procent. Celostátně jsme uspěli

V řadě měst kandidujete s dalšími stranami, jako je třeba Trikolora nebo Svobodní. Můžeme to vnímat jako test pro případnou koalici pro další parlamentní volby?
Jsem rád, že jsme si tu spolupráci vyzkoušeli a že nacházíme programové shody i s jinými subjekty. Ale volby jsou až za tři roky a zatím jsme o tom neuvažovali.

Takže to nebyl test pro další volby?
Ne. Pro nás je důležitá hlavně SPD. Momentálně máme 9700 členů, odhad preferencí se pohybuje někde okolo 14 procent. Já bych byl rád, kdyby časem došlo k tomu, že by se uskupení, která mají stejné programové průsečíky, integrovaly do SPD. Jako se to v minulosti stalo třeba u pana doktora Síly, který byl místopředsedou Změny pro lidi a dnes je naším poslancem.

Zdroj: Deník