„Josef Váňa je největší ikona našeho dostihového sportu, osminásobný vítěz Velké pardubické a vítěz více jak 270 dostihových závodů. Člověk nesmírně úspěšný a přesto neobyčejně skromný. Jsem moc rád, že mou nabídku přijal a věřím, že obvod číslo 7 bude mít skvělého senátora,“ uvedl lídr kandidátky ANO pro podzimní volby a kandidát na primátora Roman Zarzycký.

Váňa už do senátu kandidoval v roce 2016 na Karlovarsku. Senátorem se tehdy však nestal, ve druhém kole prohrál s kandidátem hnutí STAN Janem Horníkem.

První kolo senátních voleb 2022 se uskuteční o víkendu 23.-24. září, druhé kolo o týden později
Senátní volby 2022: Termíny prvního a druhého kola, jak volit, kdo kandiduje

Do senátu bude slavný žokej kandidovat za ANO jako nestraník. „Pepíček je celý život Západočech, který na Plzeňsku tráví spoustu času už od vojny. Absolvoval ji v Boru u Tachova, kde začal jeho sportovní život, což málokdo ví a Plzeňský kraj má místo v jeho srdci,“ dodal Zarzycký.

Za koalici SPOLU bude o senátorské křeslo usilovat padesátiletý starosta Přeštic Karel Naxera (TOP 09). Kandidátem KSČM je šestapadesátiletý bývalý poslanec Jiří Valenta. Třiasedmdesátiletý režisér, scénárista a současný senátor Václav Chaloupek bude kandidovat za hnutí Občané patrioti společně se STAN. Za SPD bude jako nestraník kandidovat olympijský vítěz ve sportovní střelbě – devětasedmdesátiletý Jan Kůrka. Sedmapadesátiletá bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová bude do senátu za obvod číslo 7 kandidovat jako jediná nezávislá kandidátka.