A jak tedy lidovecký senátor Šilar Deníku odpověděl na otázku, co udělal pro lidi ze svého volebního obvodu Ústí nad Orlicí? „Copak vím, co bylo dobré a co zlé? Kolika lidem jsem pomohl, nebo kolik naštval? Nevím. Zákony si nepamatuji, statistiku si nevedu, vše je v zápisech z jednání výboru či pléna. Prostě vám neodpovím, jenom vím, že jsem se snažil dělat vše poctivě a myslím, že mám čisté svědomí, že jsem nikdy nehlasoval a nevyjadřoval se proti svému přesvědčení. Je pravda, že mě to již v závěru nebavilo, protože politika zhrubla a vůbec není diskuse, jenom nenávistné štvavé výkřiky na sociálních sítích a bohužel i při jednání o zákonech.“

Zákony na prvním místě

Petr Šilar je jedním z pěti senátorů, kteří v září nebudou mandát obhajovat. Těmi dalšími jsou ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), Jiří Cieńciała (OSN), Jan Žaloudík (ČSSD) a Jaroslav Doubrava (S.cz). Poslední dva na dotaz Deníku neodpověděli.

Ostatní se ale rádi pochlubili svými aktivitami v posledních šesti letech. Zdůrazňovali přitom, že jejich hlavním úkolem je schvalování zákonů v podobě, která může eventuálně opravit, zpřesnit nebo rozšířit texty, které jim přicházejí ze sněmovny.

Senátor Jaroslav Doubrava
Senátor Jaroslav Doubrava po návratu z Krymu: Nemálo lidí to vidí stejně jako já

Senát je volen většinově, každé dva roky se obměňuje sedmadvacet z jedenaosmdesáti členů horní komory. A právě odlišný typ hlasování přibližuje senátory občanům z jejich regionu.

Hlavně silnice a obchvaty

Proto velká část z nich ve svých odpovědích zmiňovala pomoc při dokončení dopravních staveb. „Zásadní pro mě byla jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic, která přispěla k realizaci kruhového objezdu na křižovatce smrti zvané ‚Kasárna‘,“ uvedl například Miloš Vystrčil, který kandiduje v obvodu Jihlava.

Již zmíněná Anna Hubáčková za Hodonínsko (KDU-ČSL) aktivně pomáhala „s koordinačními jednáními ve věci přípravy a realizace výstavby dálnice D55 a to zejména v úseku Moravský Písek – Bzenec – Rohatec – Břeclav“. Jaroslav Větrovský (ANO) z Táborska zmínil „podporu zákona o urychlení výstavby liniových staveb, což má pomoci s dlouhými povolovacími procesy, v mém případě zejména u dálnice D3 ve středních Čechách“.

Peníze. Ilustrační snímek
Zaostřeno na finance: Jaký je plat senátorů a státní příspěvky

Odpověď k zamyšlení zaslal ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek, který dokázal téměř nemožné, a to získat přízeň stran napříč politickým spektrem. Zatímco před šesti lety kandidoval za hnutí ANO, nyní se uchází o hlasy voličů za ODS s podporou ČSSD, hnutí Fakt Brno a Vaši starostové. „V průběhu mého mandátu jsem soustavně apeloval na energetickou soběstačnost a bezpečnost naší země. Jako fyzik, jenž zná přírodní zákony, chci hájit zájmy našich občanů, kteří nesmí padnout kvůli zákonům poznamenaných lidskou neznalostí,“ sdělil.

A co podle svého mínění udělali končící senátoři právě pro vás?

Dozvíte se v zítřejším tištěném Deníku.