„Vypadá to, že jediný kandidát v druhém kole senátních voleb byl Andrej Babiš. Bez Babiše nejsou schopní nic komentovat, přitom jsem do Senátu nekandidoval,“ reagoval na komentáře zástupců koalice SPOLU.

Dodal, že hnutí ANO získalo jeden mandát již v prvním kole senátních voleb, kdy na Bruntálsku zvítězil Ladislav Václavec. V druhém kole pak mandát vedle Procházkové získal společný kandidát ANO a ČSSD Zdeněk Matušek.

Miloš Vystrčil.
Je rozhodnuto. Sledovaný souboj Vystrčila a Nagyové vyhrál předseda Senátu

Babiš zdůraznil, že sedmi kandidátům ANO unikl mandát jen o několik stovek hlasů. Vyjádřil se i ke sledovanému duelu na Jihlavsku, kde proti sobě stáli v kauze Čapí hnízdo obžalovaná Jana Nagyová a předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Byl to střet bezpráví s polistopadovým kartelem,“ řekl Babiš.

Zdůraznil také, že i když kandidátka ANO prohrála, získala druhý nejvyšší počet hlasů v republice, a to 15 495. Hnutí ANO podle něj dosáhlo 157 462 hlasů z celkových 479 783, což je 32,82 procent.

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej BabišExpremiér a předseda hnutí ANO Andrej BabišZdroj: Deník/Martin Divíšek

Referendum o vládě?

Na slova Vystrčila, že ANO proti němu na Jihlavsku mobilizovalo, reagoval Babiš mimo jiné slovy: „Měli jsme tam mítink, kde byli pan Havlíček, paní Schillerová nebo paní Dostálová. To nebylo žádné mobilizování. Naopak se celý polistopadový kartel zmobilizoval za pana Vystrčila, kterého přijeli podpořit Koller z Lucie, Klus nebo Kalousek,“ prohlásil a dodal, že Vystrčil proti sobě neměl ani žádného koaličního kandidáta.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil při fotografování pro Deník 21. května 2020
Předseda Senátu? Nechci předjímat, ale už jsem to dělal, řekl Vystrčil

Za letošní úspěch Babiš považuje hlavně komunální volby. „V rámci komunálu se nám povedlo přesvědčit voliče, že to je referendum o vládě. Koalice zaznamenala neúspěch. Největší nárůst mandátů měla SPD, druhý my,“ řekl. „To ale koalice říkala, že to nebylo referendum o vládě. A nyní, když v senátních volbách vyhráli, říkají, že to referendum bylo,“ dodal.

Nově zvolená senátorka Procházková reagovala na slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové (TOP 09), která v minulosti mimo jiné uvedla, že lidé z ANO by chtěli využít Senát jako úkryt před vězením. „Je to absolutní lež. Je na místě se nějak bránit. Zvažovali jsme trestní oznámení za pomluvu,“ řekla Procházková.