Přesto i Jurečka sám v kampani pro komunální volby zažil, že mu lidé spílali za drahotu a vládou navrhovaná řešení. „Odmítám ale říkat, že komunální volby jsou nějaký účet pro vládu. Voliči k těmto volbám chodí udělat účet o tom, jak se má obec rozvíjet,“ řekl Jurečka novinářům po sečtení většiny hlasů. 

Opozice burcovala voliče k urnám s tím, že je to referendum o vládě. Nevyšlo jí to aspoň v případě horní komory, když ve druhém kole senátních voleb bude takové množství kandidátů za ANO?
U Senátu je role opozice a její viditelnost výrazná. V tento okamžik mě to nepřekvapuje, ale u senátních voleb – a to mám za tu historii vyzkoušeno velmi dobře – vůbec nic neznamená první kolo. Máme spoustu příběhů, kdy naši kandidáti, kteří postoupili až z druhého místa a s velkým odstupem, nakonec vyhráli. V tomto případě tedy stojím nohama na zemi. Nepřeceňuji a ani nepodceňuji výsledek kandidátů ANO. Před druhým kolem si to musíme jako koalice SPOLU odpracovat. K druhému kolu přijde menší počet lidí, ale je důležité, aby přišli naši voliči.

Volební štáb ANO v Praze.
Štáb hnutí ANO se probouzí. Fascinuje ho úspěch obžalované Nagyové

Podpoří váš senátní klub Miloše Vystrčila jako opětovného předsedu Senátu? I když se o svůj mandát proti Janě Nagyové (ANO) nakonec bude muset poprat až ve druhém kole?
Miloš Vystrčil je velmi dobrým předsedou Senátu, a i po těchto volbách – pokud vyhraje a sám bude o znovuzvolení usilovat- by měl pokračovat v této roli. 

Sám jste se aktivně zapojil do kampaně. Jaká byla reakci lidí, když jste jezdil pomáhat kandidátům v komunálních volbách. Co vám vytýkali?
Skoro každý den jsem v poslední době někde byl. Nejčastěji to byly otázky na energie. Typicky, proč jsme ceny zastropovali až teď, proč ne dřív a proč jsme to nezastropovali u výrobců. Snažil jsem se na to odpovídat, a když jsem měl možnost s daným člověkem hovořit aspoň dvě tři minuty a racionálně mu odpovídat, tak lidé to nakonec pochopili. Možná dvacet procent lidí, které jsem potkal, vlastně diskutovat nechtělo. Jen řekli kritiku a šli dál. Já tomu rozumím. Vždycky budou lidé, kteří jen chtějí říci svůj názor od plic.

Zdroj: DeníkNa druhou stranu komunikace vlády nebyla jasná. Nejdřív jste zastropovat rozhodně nechtěli, pak se to otočilo a najednou strop nevadí.
Byl to racionální postup. Některé nástroje nelze použít v danou situaci. Když se podíváme na ceny, které tu byly do poloviny srpna, tak by zastropování – někdy v dubnu či květnu – nedávalo logiku. Až v druhé polovině srpna, kdy začaly raketově růst ceny,  jsme viděli, že to zastropování musí přijít. Kdybych v dubnu vzal všechny návrhy, které tady padaly ve veřejném prostoru, tak ten státní rozpočet můžeme doslova rozpustit. Neměl by to kdo zaplatit. Musíme být odpovědní vůči voličům i v tom, že zvolíme správný postup a že víme, kolik to bude stát a z čeho to zaplatíme. Tím se třeba Andrej Babiš netrápí. Hází tady návrhy, které jsou za více než 500 miliard korun.