„Myslím, že hlavně co se týče senátních voleb, tak to je velice dobrá zpráva. Vypadá to, že voliči nás vyslyšeli, že by to mohlo být takové referendum o vládě,“ uvedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Hnutí ANO má šanci přidat k lékaři Ladislavu Václavcovi (za ANO), který obhájil svůj mandát na Bruntálsku již v prvním kole, dalších 17 senátorů. Ředitel krnovské nemocnice si získal značnou popularitu díky krizovému řízení nemocnice během pandemie covidu a také tím, že dlouhodobě upozorňuje na nedostatek zubařů v Moravskoslezském kraji.

Hana Kordová Marvanová (SPOLU) a Ladislav Kos (KOS do Senátu)
Kdo se spolu utká ve druhém kole senátních voleb: Přehled všech postupujících

Senátorské křeslo má po prvním kole jisté Petr Fiala (KDU-ČSL) kandidující na Orlickoústecku. Jeho vítězství pomohla skutečnost, že třetí kandidát Josef Jan Kopecký vzdal kandidaturu poté, co řídil opilý. Kopeckého předčasná rezignace řadu lidí zmátla. O tom dost dobře možná svědčí i skutečnost, že zhruba čtyři tisíce hlasů propadly. Z KDU-ČSL může obhájit dalších šest senátorů.

T5etím přímo zvoleným senátorem je v Praze 6 místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Více senátorů, a to čtyři, bylo v prvním kole zvoleno pouze v prvních senátních volbách v roce 1996.

ODS má ve hře devět finalistů, TOP 09 čtyři. Při minulých volbách před šesti lety v obvodech, kde se volí i nyní, mělo ANO jako tehdejší vládní strana 14 finalistů, z nichž se prosadili jen tři. Klub Starostů obhajoval šest křesel, má ale jen tři finalisty.

Vystrčil vs. Nagyová

Pozornost byla upřena také na Jihlavu, kde bojuje současný šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten měl před obžalovanou v kauze Čapí hnízdo Janou Nagyovou (ANO) náskok 15 procent, utkají se tak spolu ve druhém kole.

Premiér Petr Fiala (ODS) by si přál, aby Vystrčil zůstal v čele horní komory. Funkci podle něj vykonává s obrovskou pracovitostí a důstojností a Senát skvěle reprezentuje v Česku i v cizině. 

„Přestože kampaň před volbami patřila k nejvyhrocenějším v historii České republiky, tak voliči dokázali ocenit naši práci v obcích i Senátu. Do druhého kola postoupilo 21 kandidátů koalice SPOLU, abychom demokratickou většinu v Senátu ještě posílili,“ řekl premiér.

Nagyová: Vejdu do dveří a požádá o imunitu

Nadšení zavládalo ale také ve volebním štábu ANO. „Vypadá to dobře, Jana Nagyová s třiceti procenty na Jihlavsku proti Miloši Vystrčilovi je fakt zásah,“ uvedl pro Deník ještě v průběhu sčítání hlasů marketingový mág hnutí ANO Marek Prchal.

„Jako první, pokud by to vyšlo, vejdu do dveří a požádám o imunitu,“ odpověděla obžalovaná Nagyová v České televizi na otázku, co by byl její první krok v Senátu.

Klub ODS a TOP 09 má s minimálně 22 senátory nejnadějnější vyhlídky na to, že zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory.

Váňa, Špidla ani Majerová neuspěli

Karel Naxera (TOP 09) a Daniela Kovářová (NK) se opět střetnou v Plzni, Josef Váňa (ANO) se do druhého kola nedostal.

Mezi neúspěšná známá jména patří i expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD), bývalý ministr kultury Antonín Staněk, který byl současně jediným kandidátem Přísahy do Senátu, bývalá poslankyně a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová či dosavadní místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

V obvodu Praha 11 do druhého kola postupuje Hana Kordová Marvanová (KDU-ČSL, ODS a TOP 09) společně s obhajujícím senátorem Ladislavem Kosem (Zelení + HPP11 + SEN 21). Ve volebním obvodu Praha 10 má druhé kolo jisté kardiochirurg Jan Pirk (TOP 09) a dosavadní senátorka Renata Chmelová (STAN).

Za ANO zůstal soupeřem Zdeňka Nytry (ODS) na Ostravsku bývalý rychnovský senátor a právník Miroslav Antl (dříve za ČSSD).

Volební štáb hnutí ANO oslavuje vítězství v komunálních volbách v Hradci Králové, 24. září 2022. Zleva Jiří Kos, Jan Groch, Denis Doksanský, Jiří Mašek a jednička kandidátky Jana Šandová
Ve většině statutárních měst zvítězilo ANO. Prahu a Brno drží strany Spolu

Kandidáti do druhého kola jsou známí také v Jíčíně: Tomáš Czernin (TOP09) a Jaromír Dědeček (ANO), a také v Mostě: Jan Paparega (ProMOST) a senátorka Alena Dernerová (SD-SN).

V Berouně bude ve druhém kole obhajovat senátorské křeslo Jiří Oberfalzer (ODS) proti Janisu Sidovskému (navržen hnutím SEN 21).

Do druhého kola v obvodě Karlovy Vary postoupila lékařka Věra Procházková (ANO) a operátorka Zdravotnické záchranné služby Eva Chromcová (SPD). 

Klání současného primátora Petra Nedvědického (ANO) s historikem a publicistou Martinem Krskem (Sen21) uvidí Ústí nad Labem.

Marian Jurečka
Marian Jurečka: Výsledek ANO v Senátu nepodceňuji ani nepřeceňuji

Vyrovnaný souboj v prvním kole svedli v obvodu Brno-město herec Tomáš Töpfer (za ODS) a lékař Bořek Semrád (za ANO). O tom, kdo se stane senátorem, rozhodnou voliči za týden. Stejně tak v další obvodu Brno-město, kde se utkají o mandát Jiří Dušek (ČSSDODS) a Petr Vokřál (za ANO).

V Hodoníně uspěla Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) a Ladislava Brančíková (za ANO).

Ve Frýdku-Místku postoupili Zdeněk Matušek (ANO) a náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS). V obvodu Blansko senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a Antonín Žirovnický (za ANO).

Do druhého kola v obvodu Olomouc postoupili Milan Brázdil (ANO) a Lumír Kantor (KDU-ČSL). 

V Pardubicích vyzve senátorku Miluši Horskou (za KDU-ČSL) pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Také Jihočechy čeká ještě další víkend napínavých volebních soubojů. Z Tábora a Českého Krumlova půjdou do „dramatického rozstřelu“ ředitel záchranky Marek Slabý (Tábor 2020) a mladovožický starosta a současný senátor Jaroslav Větrovský (Jihočeši 2012). V druhém případě pak nejdéle sloužící senátor, hlubocký starosta Tomáš Jirsa (ODS) a prachatický místostarosta Miroslav Lorenc (ANO 2011).

V Kroměříži postoupily do druhého kola Lucie Pluhařová (ANO) a Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ). 

V prvním kole senátních voleb na Liberecku zvítězil Michael Canov (SLK). Ve druhém kole s ním změří síly s kandidátkou hnutí ANO 2011 Radkou Loučkovou Kotasovou.

V obvodu Blansko zvítězila s velkým náskokem Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) před Antonínem Žirovnickým (za ANO).

Mělník nabídne ve druhém kole ryze ženský souboj. O hlasy voličů se utkají Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá (ANO).

Na Kutnohorsku uspěl dosavadní senátor Jaromír Strnad (ČSSD+ANO). Do druhého kola ho doprovodí kandidát KDU-ČSL, lékař Bohuslav Procházka.

V Novém Jičíně postoupili Jaromír Radkovský (ANO) a Ivana Váňová (KDU-ČSL). 

Rozčarování u STAN

Výsledek senátních voleb, kde jsou zatím na postupových místech tři kandidáti STAN, je podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana za očekáváním. „Nebudu nalhávat, že jsme spokojeni,“ řekl Rakušan. Podle něj se ukázala jako úspěšná taktika koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která sdružovala síly a nestavěla kandidáty proti sobě. „Pro příští senátní volby je k zamyšlení, zda se neúčastnit s našimi kandidáty širších koalic,“ dodal.

Příchod Víta Rakušana do volebního štábu STAN
Vít Rakušan: V Praze bychom chtěli mít přes pět procent. Celostátně jsme uspěli

Koalici Spolu Rakušan k výsledku senátních voleb blahopřál. O případných podporách jednotlivých kandidátů vládních partnerů, kteří budou v řadě případů stát proti opozičnímu hnutí ANO, bude STAN podle Rakušana teprve jednat.

Premiér Petr Fiala označil výsledky koalice i občanských demokratů v senátních volbách za velmi nadějné. „Věřím, že obhájíme pozici nejsilnějšího klubu a budeme mít dál předsedu Senátu,“ uvedl při příchodu do volebního štábu koalice Spolu. 

Sedmnáct žen

Hana Kordová MarvanováHana Kordová MarvanováZdroj: ČTKDo druhého kola letošních senátních voleb postoupilo 17 žen. Stejně jako při předchozích volbách před šesti lety v 27 obvodech, kde se volí i letos, čtyři z nich senátorský mandát obhajují. Jsou jimi lidovecké kandidátky Miluše Horská na Pardubicku a Jaromíra Vítková na Blanensku, Alena Dernerová (za Severočechy.cz) na Mostecku a Renata Chmelová (za STAN) v Praze 10.

Další čtyři z finalistek mají jisté, že budou zvoleny. Ženské duely o místo v Senátu se uskuteční na Karlovarsku, Mělnicku, Kroměřížsku a Hodonínsku. Sedm ze 17 finalistek úvodní kolo vyhrálo. Téměř čtyřicetiprocentního zisku hlasů dosáhly Horská a Hana Kordová Marvanová (navržena ODS) v Praze 11.

Aktuálně je v horní komoře parlamentu 12 senátorek, z nichž ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) už letos mandát neobhajovala a předsedkyně lidovecké frakce Šárka Jelínková do finále nepostoupila. Po letošních volbách tak bude v parlamentu nejméně 14 senátorek.

Jan Pirk.Jan Pirk.Zdroj: Deník/Jan ProkešNejstarším kandidátem, ktetý letos uspěl ve volbách, je čtyřiasedmdesátiletý kardiochirurg Jan Pirk. Je jen o zhruba o tři týdny starší než místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů, který mandát obhájil už v prvním kole.

Nejmladšími kandidáty jsou dva jednačtyřicetiletí - ředitelka Strategické průmyslové zóny Holešov Lucie Pluhařová (ANO) a mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

O senátorský post usilovalo 178 kandidátů, což je v průměru šest až sedm uchazečů na jedno z 27 obsazovaných míst.

K prvnímu kolu senátních voleb přišlo 42,46 procenta voličů. Byla by to druhá nejvyšší účast v historii, podobný počet voličů přišel k prvnímu kolu i v roce 1998.

Zdroj: DeníkV senátních volbách obhajuje nejvíce křesel klub KDU-ČSL a nezávislí, a to sedm. Šest z nich jsou kandidáti, které navrhli lidovci. Po šesti mandátech obhajují kluby Starostové a nezávislí a klub ProRegion, v němž jsou hlavně zástupci ANO a ČSSD. STAN a SLK obhajují vítězství kandidátů, které navrhli, ve třech obvodech, stejně jako ANO, sociální demokraté ve dvou obvodech.

Bez ohledu na výsledek senátních voleb je jisté, že současná vládní koalice si v horní komoře udrží většinu.