Svým voličům žádný med kolem pusy nemazal v roce 1904 kandidát do obecního zastupitelstva moravského Vranova Jan Juříček. Dobový tisk zaznamenal stížnost, kterou podali místní obyvatelé ke knížeti Lichtenšteinovi. Nelíbilo se jim, že popíjí pravidelně v místním hostinci a osazenstvo hospody častuje nevybíravými nadávkami. 

„Tento vyhnaný závodčí od četníků jinak s lidmi se neumí bavit, než sprostě nadávat každému do troubů, oslů a prasat,“ tlumočila sousedskou stížnost brněnská Rovnost. „Toho rámusu na Vranově je už přespříliš. Tento křikloun agituje pro obecní volby, které teprve za rok budou, a vyhrožuje všem, kdo nebude s ním volit,“ durdili se Vranovští.

Ilona Severová, současná starostka obce Lukavice u Žamberka
Ženy na radnici. Doma si zvykli, že stále někdo zvoní, říká starostka Lukavice

Jinde zase musely úřady řešit krádeže volebních lístků. V roce 1906 ve Zbraslavi u Prahy vyhlásili odměnu ve výši závratných sto korun pro nálezce ukradených lístků. Tehdejší tisk měl ale jasno. Lístky totiž měly zmizet přímo na radnici.

Vládnoucí seskupení se mělo bát možné porážky. „Mezi zbraslavským občanstvem vyvolává tato vyhláška pochopitelně veselí. Je to jen pokus obecní vlády oddáliti výsledek obecní volby,“ psala Rovnost.

Čeští i němečtí kandidáti 

Před pádem monarchie se v obcích neřešilo jen směřování politické, ale také národní. V roce 1906 se sice v Řepčíně, historické části Olomouce, spolu střetávali kandidáti české i německé národností, ale ten německý měl v ruce zcela nenárodní trumf. „Jeho otroci lidem uvědomělým přímo rvou lístky z ruky a cpou německé s poukázkou na večerní chlast a guláš,“ všiml si pravděpodobně první nabídky předvolebního guláše u nás reportér Hlasu lidu.

Volby - ilustrační foto.
Co nás čeká u uren? Do roku 2027 každý rok minimálně jedny volby

Zájem některých nově zvolených komunálních politiků o voliče nezmizel ani po volbách. V roce 1900 ve vsi Motolice u Černé Hory vyhrál obecní volby Václav Lukeš. Týden po volbách se rozhodl uspořádat hostinu jako poděkování za projevenou přízeň. Voliče lákal na zaječí pečínku, sám se kvůli pracovním povinnostem ale z hostiny omluvil. Druhý den čekalo místní překvapení.

„V poli nalezl obecní hlídač asi deset kočičích kůžiček. Za hodinu věděla celá obec, že pan Lukeš poslal na volební hostinu místo zajíců deset pečených koček,“ informoval týdeník Šípy.