Zadlužení státu, zdanění obyvatelstva, migrace, vzdělávací systém, covid i zdražování cen energií byly tématem šesti unikátních soubojů tří nejžhavějších kandidátů na českého premiéra. Během patnácti minut vždy museli Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) formulovat názor na danou věc. Shodu našli například na dalším směřování školství, nezvyšovaní daní nebo řešení migračního problému v místech konfliktů.

close info Zdroj: Deník zoom_in

Už v první debatě 18. srpna se lídři opozičních bloků Bartoš a Fiala vyjádřili, že po volbách nebudou vyjednávat s hnutím ANO, SPD a komunisty. Naopak šéf ANO Babiš se na dotaz moderátorky,s kým by se chtěl domlouvat na případné vládní spolupráci, vyhnul jasné odpovědi: „Zeptejte se mě, až případně vyhrajeme volby, a pokud mě pan prezident pověří a budeme sestavovat vládu, tak já vám potom odpovím.“

Podle momentálního rozložení sil se zdá, že žádný z klíčových hráčů nezíská dostatečný počet hlasů, aby mohl sestavit většinový kabinet. Současnou pětici opozičních stran by však mohla podržet ČSSD, pokud se ovšem do sněmovny dostane.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Infografika

Petr Fiala a Ivan Bartoš dávají najevo, že přes nejeden programový rozdíl a akcent jsou schopni vytvořit funkční koalici, která by zemi provedla postcovidovým obdobím, aniž by se zvyšovaly daně a dál rostlo zadlužení.

Podle čtenářů Deníku by v tuto chvíli zlatý stupínek v souboji o premiéra ČR obsadil právě lídr trojkoalice Spolu Petr Fiala. Stále však můžete hlasovat v anketě pod článkem.