Hnutí Přísaha, které podle průzkumů má šanci dostat se do Sněmovny, dostalo číslo 12, uskupení Trikolora Soukromníci Svobodní bude kandidovat s osmičkou a Volný blok s trojkou.

Čísla určila pořadí, ve kterém Český statistický úřad odpoledne strany a hnutí uvede na oficiálním volebním webu. Uskupení, jichž je 22, budou moci čísla také využít v kampani.

Jedničku letos dostali Zelení, startovní pole uzavírají s číslem 22 Moravané. Sedmičku obdržela Aliance národních sil, Aliance pro budoucnost má devítku a seskupení Otevřeme Česko normálnímu životu číslo 21.

Dvojku dostala Švýcarská demokracie, šestku Pravý blok, desítku uskupení Prameny. Strana Levice získala číslo 11, Senioři 21 číslo 14, monarchistická strana Koruna Česká číslo 16 a Moravskému zemskému hnutí určil los číslo 19.

Čísla byla tradičně vylosována s pomocí dvou průhledných nádob, z nichž v jedné byly obálky s názvy volebních stran a ve druhé obálky s čísly a postupně byly k sobě přiřazovány. Losování se ujali místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová a pověřený ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec.

Úřady v úterý rovnež potvrdily všem 22 přihlášeným politickým uskupením jejich kandidátky do podzimních sněmovních voleb, 17 jich bude kandidovat v celé zemi. Dodneška mohly úřady listinu odmítnout, což se podle informací ČTK od zástupců krajských úřadů a pražského magistrátu nikde nestalo. V posledních volbách v roce 2017 se o hlasy voličů ucházelo 31 stran a hnutí, nyní je nižší počet dán i dvěma kandidujícími koalicemi a spojením dalších subjektů.

Největší výběr budou mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo zaregistrováno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 listinách. Po 18 uskupeních chce do Sněmovny v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Zlínském kraji. V Olomouckém kraji se bude o hlasy voličů ucházet 20 subjektů a na Vysočině a v Moravskoslezském kraji jich bude 19.

Ve všech krajích i Praze budou na podzim podle očekávání kandidovat parlamentní strany. ANO, SPD, ČSSD a KSČM jdou do voleb samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu. Koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Kandidují i menší strany

Ve všech regionech včetně Prahy nabídnou své kandidáty také Zelení, volební strana Trikolóry, Soukromníků a Svobodných, dále hnutí Přísaha založené bývalým policistou Robertem Šlachtou, Volný Blok, Aliance pro budoucnost, Hnutí Prameny, Otevřeme Česko normálnímu životu, Aliance národních sil, Koruna Česká, Švýcarská demokracie a Urza.cz.

Další registrovaná uskupení budou kandidovat jen v některých krajích. Strana Moravané nenasadí svoje kandidáty v Libereckém, Ústeckém, Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Moravské zemské hnutí bude kandidovat v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na Vysočině. Strana Levice s pokusí uspět pouze na jižní Moravě, v Olomouckém kraji a v Praze. Hnutí Senioři 21 se k volbám zaregistrovalo jen v Jihomoravském, Moravskoslezském, Plzeňském, Středočeském kraji a v Praze a strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net bývalého disidenta a publicisty Petra Cibulky bude kandidovat pouze v metropoli.

Vylosované čísloNázev strany, hnutí nebo koalice

1Strana zelených
2Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz)
3Volný blok
4Svoboda a přímá demokracie (SPD)
5Česká strana sociálně demokratická
6Volte Pravý blok
7Aliance národních sil
8Trikolora Svobodní Soukromníci
9Aliance pro budoucnost
10Hnutí Prameny
11Levice
12Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty
13ODS, KDU-ČSL, TOP 09
14Senioři 21
15Urza.cz
16Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
17Piráti a Starostové
18Komunistická strana Čech a Moravy
19Moravské zemské hnutí
20ANO 2011
21Otevřeme Česko normálnímu životu
22Moravané